Pro Dive Chorvátsko 
 

Opäť na hladine

                                                                                                                         Pridané 17.2.2014

 

Je nesmierne udivujúce, koľko inštruktorov potápania vôbec nevysvetľuje svojim študentom jednu zo základných poučiek potápania - totiž opatrenia, ktoré by mali urobiť vždy po vynorení sa nad hladinu. Za týmto rituálom, alebo nazvime ho „hladinovým protokolom“, by sme mali vidieť najmä jeho faktor bezpečnosti. V serióznych potápačských by sa mal učiť s dôrazom na úkony, podľa nasledovného poradia:


1. Pozitívny vztlak

Kdekoľvek, kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností by si mal potápač, ktorý sa ocitol na hladine zabezpečiť pozitívny vztlak. Je celkom jedno, či sa jedná o štandardné a plánované dosiahnutie hladiny, neúmyselné vynorenie sa alebo o núdzový výstup. Vztlak si každý potápač upravuje v prvom rade dostatočným dofúknutím plynu do svojho kompenzátora. V krízových situáciách učíme našich študentov realizovať manéver odhodenia opasku či iných záťažových systémov. V oboch prípadoch by mal byť výsledkom dostatočný vztlak tak, aby sa potápač dokázal bez potreby záberov plutvami udržať komfortne na hladine.


2. Kontrola partnera

Po získaní pozitívneho vztlaku, by mal pohľadom skontrolovať svojho partnera a ostatných členov skupiny. Nezaškodí keď sa verbálne, signálom, či hoci aj len opätovaným úsmevom ubezpečí, že aj u nich prebehol výstup štandardným spôsobom tak, ako si predstavovali.


3. Signál na základňu

A do tretice, by sa mal potápač otočiť smerom k základni na súši, či sprievodnému plavidlu. Známym hladinovým signálom „O.K.“, by mal dať službukonajúcemu divemasterovi najavo, že je všetko v poriadku a podľa plánu.


Úkony, ktoré nasledujú po spomínanom 3-krokovom „hladinovom protokole“ sú závislé na type či spôsobe potápania na konkrétnej lokalite. Líšiť sa môžu nielen akvatoriálne, ale ovplyvňuje ich aj počasie, klimatické podmienky, úroveň a kvalifikácia potápačov, konfigurácia výstroja či technické možnosti poskytovateľa potápačských služieb. Do úvahy prichádza šnorchľovanie po hladine, vztýčenie bóje, výstup na breh ..... a ešte niekoľko desiatok scenárov.

Ale protokol je protokol .....

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi



 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021