Pro Dive Chorvátsko 
 

Fúzy a zatekanie do masky

                                                                                                                         Pridané 1.11.2012

 

Existujú dva typy potápačov, ktorí si tvár pod nosom ozdobili fúzmi. Tí prví sa počas ponorov často stretávajú s prenikajúcou vodou do masky. Neustále skúšajú nové a nové spôsoby boja proti vtieravej vode v nose ale zvyčajne prehrávajú. A tak sa časom z nich nedobrovoľne stávajú majstri sveta na vylievanie masky, pretože sa tejto činnosti venujú pod vodou takmer kontinuálne.
Do druhej skupiny patria starí bobry, ktorým netečie do žiadnej masky bez ohľadu na jej tvar, veľkosť alebo určenie. Nezáleží na polohe ich tela, teplote vody či aktivite, ktorej sa počas potápania venujú. Jednoducho tento problém vôbec nepoznajú.
Nasledujúce odseky venujeme pochopiteľne tým prvým - menej šťastným jedincom.


Čiastočné vyholenie

V rámci zamedzenia vnikajúcej vody často pomôže vyholenie priestoru smerom od nosa potápača. Tých pár milimetrov stačí na to aby lícnica masky v spodnej časti lepšie priľahla na pokožku. Je pravdou, že takto vyholený potápač vyzerá trocha bizarne. Najmä v prípadoch, ak pokožka pod nosom je bledá, neopálená a jedinec sa vyholí až na dovolenke. Ale funguje to.


Výber masky

Pravdepodobne najdôležitejším prostriedkom boja proti vodnej agresii je výber vhodnej masky. Bohužiaľ maska, ktorá sa bude javiť v obchode viac než ideálnou, nemusí v reálnom potápačskom prostredí vyhovovať. Dôležitým kritériom výberu je, aby mala maska v spodnej časti lícnice len krátky lem. V tejto úzkej štrbine má lícnica masky aspoň akú-takú šancu priľahnúť na pokožku tesne pod nosom. Väčšinou tiež lepšie poslúžia masky, ktorých lícnica je z mäkších materiálov.


Namazanie fúzov

Niektorí potápači používajú silikónovú vazelínu alebo aj obyčajný krém na opaľovanie, ktorým si pred ponorom natrú tú časť fúzov, ktorá bude v kontakte s lícnicou. Iste - pokiaľ sme konštatovali, že vyholený potápač vyzerá smiešne, tak borec ktorému trčí spod masky hrubá vrstva vazelíny vyvolá silnejšie emócie než len zhovievavý úsmev.


Pretlak v maske

Väčšina fúzatých potápačov, ktorých sme v úvode zaradili do druhej skupiny „spokojných“ využíva pri potápaní efekt pretlaku v maske. Podstatou tejto metódy udržiavanie konštantne pozitívneho tlaku v maske častým vydychovaním cez nos do jej vnútorného priestoru, čo čiastočne vylepší aj slabšie tesniacu lícnicu – alebo ako už bolo spomínané: „kontinuálne vylievanie masky“.

 

 

 

Rob Jakubik

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Aktívne potápa od roku 1974.
Ako inštruktor sa profesionálne venuje výcviku potápania a lyžovaniu
na medzinárodnej úrovni.
V súčasnosti žije striedavo v USA a v Chile.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021