Pro Dive Chorvátsko 
 

Vstup do vody brodenim

                                                                                                                         Pridané 22.10.2012

 

Vstup do vody brodením rozhodne nie je žiadna veda. Napriek tomu sme často svedkami vratkej rovnováhy potápača pri obúvaní plutiev a následných pádov do vody spojených so zranením, napití sa vody, kašľaním, zvracaním či dokonca pridusením.

O stratených maskách, baterkách či fotoaparátoch ani nehovoriac. Brodenie, či peší vstup sa zdá najľahším spôsobom, ako sa dostať do vody pred ponorom. Ale aj táto zručnosť stojí aspoň za krátke povšimnutie


Výstroj a jeho príprava

Je zrejmé, že pred sa motným vstupom do vody bude potápač kompletne ustrojený. Celý Scuba výstroj (fľaša - regulátor - vesta) bude mať na sebe, remene pritiahnuté, pracky zapnuté, hadice a prístroje na svojom mieste.

Kompenzátor bude prifúknutý do tej miery, aby potápača bezpečne udržal na hladine. prívod plynu musí byť otvorený, maska v závislosti na prírodných podmienkach (vlny, vietor) bude buď vo funkčnej polohe na očiach, alebo zavesená pod bradou na krku potápača.

Ten istý princíp uplatňujeme aj s regulátorom. V prípade drsnejších podmienok patrí do úst potápača.


Plutvy

Ak more využíva svoju energiu, je zvlnené, bude potrebné mať plutvy v rukách a v pohotovosti tak, aby ich nasadenie zabralo čo najmenej času.
V prípade remienkových plutiev, na ich obutie dobre poslúži stará dobrá metóda “figúry 4”.

Potápač sa pritom opiera jednou rukou o skalu (rebrík, konštrukciu...). jednu nohu potom prekríži cez druhú, pričom končatinu ohne v kolene, čím vytvorí pomyslenú “figúru 4”.

Pravá ruka potom obúva plutvu na ľavej ruke a naopak. Pri striedaní sa musí potápač pochopiteľne otočiť opačným bokom ku skale (rebríku, konštrukcii...). Aj v prípade vstupu do vody z pláže, ak nie je skala (rebrík, konštrukcia..) môže pre tento účel použiť svojho pevne sa rozkročiaceho partnera.

Do vody je vhodné vstúpiť až po pás. Trochu odlišná je situácia v podmienkach silnejšieho príboja. Surf vtedy bičuje pobrežie a zdanlivo malé vlny ženúce sa k pobrežiu môžu mať až neuveriteľnú silu!

Vtedy je často vhodnejšie sa obuť do plutiev už na okraji, kam až dočiahnu vlny. Regulátor putuje do úst a maska na oči. Do vody vtedy vstupuje dvojica potápačov pospiatky, navzájom sa podopierajúc a pridŕžajúc o seba.
Pri každej väčšej vlne je vhodné sa zohnutím pokrčiť a odolávať jej sile. Postupom do hlbšej vody sa dá neskôr celkom ponoriť a podplávať ďalšie nepríjemné vlny.

 

 

Beáta Porzerová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápaniu sa venuje viac
ako 14 rokov. Inštruktorkou SDI sa stala v roku 2003, odkedy
sa venuje najmä vstupným programom a základným kurzom
potápania s prístrojom. V súčasnosti koordinuje výcvikovú
činnosť potápačskej školy Aronnax v Bratislave.

Napíš autorke


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021