Pro Dive Chorvátsko 
 

Výstup z vody v príboji

                                                                                                                         Pridané 29.10.2012

 

Podobne, ako v potápačstve rozlišujeme medzi rôznymi spôsobmi vstupu do vody, menujme napríklad:
- z lode (skokom)
- z móla (zosunom)
- z brehu (brodením) a podobne,
tak v závislosti na prírodných podmienkach variujú aj rôzne spôsoby výstupu z vody. Jedným z nich, je aj výstup v príboji.


Ak je voda pokojná

Popisovať spôsob výstupu z vody za pokojnej hladiny je asi stratou času. Spomeňme aspoň, že za pokojnej hladiny, budeš pravdepodobne schopný doplávať až do relatívne plytkej vody. Tam si obvyklým spôsobom vyzuješ plutvy a jednoducho vystúpiť z vody. Ak je pobrežie príliš členité a skalnaté , budeš si možno musieť vyzuť plutvy podobne ako pri výstupe na rebrík z hlbokej vody a štvornožky šplhaním sa dostať na breh.

 

Drsnejšie podmienky

Ak sú podmienky horšie, voda spenená, vietor silný a vlny vyššie - budeš musieť podobne ako pri prekonávaní príboja pri vstupe do vody použiť sofistikovanejšiu metódu. Najskôr doporučujeme aktuálny stav chvíľu pozorovať. Najmä veľkosť vĺn. Hľadaj fázy, pri ktorých nastáva určité opadnutie sily príbojových vĺn. Práve to je ten správny moment na pokus o výstup z vody.

 

Synchronizácia s partnerom

Ak budeš spolu so svojim druhom pripravení (to jest regulátory a masky vo funkčných polohách, vesty primerane nafúknuté), začnite plávať v polohe tvárou ku dnu smerom k brehu. Nepreháňaj to s rýchlosťou, ale si zvoľ také tempo, aby ste ty aj tvoj partner zostali blízko seba.


Štvornožky a bezpečne

Pokračuj v plávaní až pokiaľ nedočiahneš kolenami na dno. Ako náhle môžeš svoju hmotnosť rozložiť na ruky a kolená, začni štvornožky liezť až na suchú zem. Ak ťa pritom nadľahčujúce vlny poženú k brehu pokračuj v čiastočnom „plávaňo-lezení“ až kým nezostanete s partnerom kompletne von z vody.


Sicher je sicher

Ak sú vlny veľmi dotieravé a hrozí, že vás môžu svojou silou zhodiť na zem, mali by ste sa pri lezení štvornožky snažiť dostať do zástupu, t.j. polohy jeden za druhého. Zadný potápač potom môže pomôcť tomu pred sebou vo vyzúvaní z plutiev. V ďalšom priebehu sa úlohy vymenia: zadný predbehne štvornožky predného a nechá si vyzuť plutvy. Až potom by sa mali obaja potápači pokúsiť zodvihnúť do stoja za vzájomnej asistencie.

 

Opäť na súši

Aj pri úplnom vyliezaní von, v podmienkach dorážajúceho príboja bude lepšie byť pažami zakliesnený do seba pri výstupe von z vody. Vašim plutvám bude v takom prípade najlepšie v polohe, keď budú remienkami navlečené na vašich predlaktiach. Maska a regulátor idú pochopiteľne dolu až vtedy keď si v bezpečí na súši.

Príbuzné či súvisiace články na našom webe:
- Výstup z vody na malý čln.
- Výstup z vody na rebrík.
- Vstup do vody z brehu brodením.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021