Pro Dive Chorvátsko 
 

Pokročilá komunikácia v potápaní - technickými prostriedkami

                                                                                                                         Pridané 24.10.2011

 

Písacia tabuľka

Asi najviac rozšíreným prostriedkom komunikácie, je podvodná písacia tabuľka. Táto nám pomáha sprostredkovať svoje myšlienky, upresňovať smery a iné inštrukcie, ktoré by boli príliš komplikované signalizovať posunkami.

Kombinácia posunkov a tabuľky sa využíva najmä v prípadoch, kedy je potápač postavený pred celý komplex úloh akými sú vedecký výskum alebo pokročilý potápačský tréning.
Hlavnou nevýhodou písacej tabuľky je, že písanie pomocou hrubých rukavíc môže byť pomalé a často aj dosť zložité. V záujme lepšej čitateľnosti, je dôležité písať opatrne a jasne do tej miery, aby nedochádzalo ku zmätočným informáciám.

Podvodné písacie tabuľky ku nám prichádzajú na trh v celej škále rozmerov, tvarov a doplnkov. Čím je väčšia tabuľka – tým lepšie sa nám bude komunikovať, ale tým horšie sa bude nosiť pod vodou.


Znie to ako správa

Pretože zvuk sa šíri vo vodnom prostredí veľmi rýchlo, niektorí potápači ho dokážu využiť na odovzdávanie základných odkazov pod vodou. Viacerí výrobcovia vyvinuli rôzne hrkálky, chrastítka alebo klikátka na upozornenie partnera či inú komunikáciu pod vodou.

Jedným zo spoľahlivých prostriedkov podvodnej zvukovej komunikácie, je intenzívne búchanie nožom či iným predmetom na potápačskú fľašu. Tento signál sa používa na upútanie pozornosti, pre prípad separácie od partnera alebo upozornenie na „nebezpečenstvo“. Niektorí potápači, boli schopní dotiahnuť túto akustickú formu komunikácie aj do vyššieho štádia celej rady odkazov.


Signalizácia lanom

Ak sa potápač začne zaoberať aj potápačskými špecializáciami, skôr či neskôr narazí aj na prácu s lanom. Takýmto je napríklad potápanie pod ľadom, kde sa základná komunikácia medzi potápačom a jeho navádzajúcim na suchu, realizuje výlučne pomocou lanových signálov. Tak napríklad dve trhnutia môžu znamenať „OK?“, na ktorý sa odpovedá zvyčajne rovnako dvoma trhnutiami. Tri alebo viac trhnutí môže znamenať „nebezpečenstvo“, na ktoré sa aktivuje celý potápačský team. Signály pomocou lana sa používajú aj v iných formách potápania akými je SAR (záchranné systémy) alebo vedecké potápanie.

Jaskynní potápači sa učia jednoduchý systém dotykových signálov, ktorými sa dohovárajú v prípade sledovania lana v núdzovej situácii. Takéto signály sa dajú úspešne adaptovať na potápanie za zníženej viditeľnosti alebo v tých formách potápania kde ide o uzavretý priestor bez priameho prístupu ku hladine.


Podvodné hlasové komunikačné prostriedky

Jedným z najvzrušujúcejších vývojových článkov v potápaní, bolo zavedenie hlasových komunikačných systémov pre potápačov. Vynález lacných mikročipových technológií stál za konštrukciou relatívne dostupných prostriedkov UW komunikácie. Systémy väčšinou využívajú tzv. SSB (Single Sideband) vysielač pracujúci v rozsahu od 31,5 po 32,5 kilohertz, čo sú napríklad frekvencie zvukov, ktoré vydávajú delfíny. Ich dizajnéry, mali snahu eliminovať vysielanie zvukov bublín a ostatných šumov.

V závislosti od typu vodného prostredia mávajú rozsah od 30 – 100 metrov. Zložitým orieškom ich konštrukcie, bolo dizajnovanie náustku, ktorý by dovoľoval relatívne zrozumiteľný hlas do malého plynového objemu akéhosi náhubku. Niektoré systémy, používajú štandardné masky a regulátory, zatiaľ čo iné celotvárové masky.
Používanie podvodných komunikátorov, je relatívne jednoduché a vyžaduje len drobné úpravy na už jestvujúcom potápačskom výstroji. Vysielanie je aktivované buď hlasom (VOX) alebo tlačidlom (PTT).

Možnosť používania týchto prostriedkov výrazne zvyšuje zážitky spod hladiny a je skvelé pre viaceré typy potápania od vrakového až po podvodné vychádzky. Pochopiteľne pre efektívnosť však vyžaduje určitú dávku disciplíny. Potápači využívajúci tieto zariadenia dosiahnu najlepšiu účinnosť vtedy, ak limitujú zbytočné reči a sústredia sa na jasné a zrozumiteľné rozprávanie.


Poznámka na záver

Zapamätaj si, že ak chceš použiť nejakú pomôcku (je celkom jedno či tabuľku alebo UW komunikátor) tieto môžu mať „poruchu“, preto by si mal mať pripravený vždy nejaký záložný spôsob komunikácie.

 

Príbuzné či súvisiace články na našom webe:
- Komunikácia v potápaní – prečo občas zlyháva.
- Komunikácia v potápaní – pod vodou .
- Komunikácia s plavidlom – z hladiny .

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021