Pro Dive Chorvátsko 
 

Výstup z hlbokej vody po rebríku

                                                                                                                         Pridané 21.10.2012

 

Každý ponor sa dá rozdeliť na niekoľko fáz. Jednou z posledných (v prípade potápania s pomocou plavidla) býva výstup na gumený čln, loď či plošinu väčšieho plavidla. V dnešnej lekcii sa zameriame na metodiku výstupu na plavidlo po rebríku, teda spôsobu, ktorý mnohí z vás poznajú z potápačských dovoleniek na lodiach organizovaných našou spoločnosťou Aronnax. Osvojené zručnosti rovnakým spôsobom využiješ, aj pri lezení nahor po rebríku na mólo.


Vynorenie sa na hladinu

Medzi základné pravidlá komunikácie potápačov s Divemasterom alebo vedúcim ponoru patrí aj povinná signalizácia OK (vzpažením a spojením rúk nad hlavou) smerom na loď. Je vyjadrením skutočnosti, že ponor a výstup na hladinu prebehli podľa plánu a bez mimoriadnych udalostí.


Plávanie na hladine

Bez ohľadu na to či je plavidlo zakotvené, vyviazané alebo plávajúce patrolujúc v okolí miesta ponoru, platí výslovný zákaz približovať sa ku lodi pod vodou ! Dôvodom je reálne nebezpečenstvo poranenia sa o vrtulu. Zvlášť v prípade, ak musí kapitán manévrovať s loďou unášanou prúdom či vetrom a nemá možnosť sledovať čo sa deje v tesnej blízkosti plavidla.


Doplávanie a priblíženie

Po priblížení sa ku lodi, sa nikdy nepohybuj pod rebríkom, ak naň už pred tebou vystupuje potápač. Zdržiavať sa pod ním znamená riskovať, že budeš zasiahnutý padajúcim potápačom, ktorý môže po strate rovnováhy z rebríka spadnúť.
Často sa tiež stáva, že zavadí o pracku záťažového opasku alebo inú súčasť výstroja. Aj taký fotoaparát, či baterka letiace nadol dokážu nepríjemne zraniť.


Pri rebríku

Správaj sa korektne. Dámy, deti, fotografov obťažkaných výstrojom či potápačov v slabšej forme púšťaj na rebrík pred seba. Ak príde na teba rad, najskôr sa priblíž a pevne uchop rebrík. Regulátor (alebo aspoň šnorchel maj pri tom stále v ústach). Aj maska by mala byť vo funkčnej polohe. O zážitky sa môžeš so svojimi blížnymi podeliť aj neskôr. Obe opatrenia sa zídu v prípade, ak ty spadneš do vody......


Doplnky

Najskôr podaj pomocníkovi alebo Divemasterovi na lodi fotoaparát, kameru či veľké svietidlá. Pri podávaní takéhoto výstroja sa nehanbi počkať až kým pomocník nepovie „mám“ alebo „držím“ a až potom uvoľni svoju ruku.


Plutvy

Ak to konštrukcia rebríka vyžaduje, pokračuj vyzúvaním najskôr jednej a potom aj druhej plutvy, Postupne ich podávaj nahor. Niekde je zvyklosťou navliekať si plutvy na zápästia.
Rozhodne sa nevyzúvaj z plutiev, len tak „na voľno“, bez kontaktu s rebríkom ! Potápač v plnom výstroji bez plutiev, je aj v slabom prúde prakticky imobilný a bez šance doplávať späť k rebríku!


Ostatný výstroj

Ak je rebrík priveľmi úzky a je potrebné sfúknuť kompenzátor, z hľadiska bezpečnosti najskôr odovzdaj záťažový opasok. Nesnímaj si dolu regulátor ani masku až pokiaľ nebudeš celkom hore na plošine.


Výstup po rebríku

Nahor na plavidlo či mólo sa šplhaj metódou, ktorá bola celkom isto spomínaná na brífingu pred ponorom, či poučení pri Check-In na základni. Pri výstupe sa pevne drž a opatrne klaď nohy na priečky. Venuj pozornosť hadiciam a odstávajúcim súčastiam výstroja, ktoré často zavadia o rebrík. V niektorých prípadoch (najmä ak ide o menšie plavidlá s rebríkmi subtílnejšej konštrukcie), bude vhodné, aby si sa čiastočne nahol vzad. Opatrenie zabráni väčšiemu pohybu rebríka navôkol. Aj tu platí zásada, že súčasne vystupuje po rebríku len jeden potápač !


Na plošine

Keď budeš na palube, zober si od člena posádky svoje plutvy (alebo ich zvliekni zo zápästia). Čo najskôr opusti priestor tak, aby ďalší potápači mohli postupovať nahor. Nenechávaj si plutvy na plošine, kde sa môžu stratiť alebo prekážať ostatným potápačom. Na Dive Decku či móle neodmietaj pomocnú ruku, ani nepreceňuj svoje schopnosti.


Odhlásenie sa z ponoru

Po výstupe a ukončení ponoru sa nezabudni svojim menom odhlásiť Divemasterovi, kontrolujúcemu stav potápačov vode. Obozretne postúp až na miesto, kde sa na lodi odstrojuje. Pamätaj, že pri pohybe, či prudkým otočením sa, môžeš poraniť ventilom fľaše osobu stojacu za tebou priamo do tváre !

 

Príbuzné či súvisiace články na našom webe:
- Potápanie z plavidla – Preval vzad z malého člna

- Základné zručnosti – Vstup do vody skokom

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021