Pro Dive Chorvátsko 
 

Výstup z vody na malý čln

                                                                                                                         Pridané 4.12.2011

 

Príprava

Skúsená dvojica potápačov by si po dosiahnutí hladiny mala najskôr nafúknutím kompenzátorov stabilizovať svoj vztlak a vzájomne sa skontrolovať. Potom nasleduje signalizácia O.K. posádke doprovodného člna, ktorá potvrdzuje bezproblémový priebeh ponoru. V prípade vysokých vĺn, alebo hustej lodnej premávky by mali potápači pre zvýšenie svojej bezpečnosti vztýčiť značkovaciu bóju.

Niektorí prevádzkovatelia potápačských služieb vyžadujú od vedúceho skupiny signál "PRIPLÁVTE PO NÁS". V Potápačskej škole Aronnax sme pre tento účel zaviedli signál, pri ktorého realizácii má potápač vystretú pažu pod uhlom približne 45 stupňov a ruku zovretú v päsť. S pažou sa pri tom nemáva, aby neprišlo ku zámene so signálom núdze ! Na väčšiu vzdialenosť, alebo pri horšej viditeľnosti doporučujeme držať v ruke aj plutvu.

Ak je čln v blízkosti, po výmene dýchacej trubice za regulátor môže dvojica či skupina doplávať ku člnu. V opačnom prípade je vhodné počkať na príjazd člna v uzavretom útvare.
!!! V žiadnom prípade sa ku člnu nepribližujeme pod vodou !!! Nebezpečenstvo poranenia o lodnú skrutku je príliš veľké !

 

Odovzdávanie výstroja

Po dosiahnutí člna a uchopení za jeho okraj ešte raz ubezpečíme slovom, gestom alebo aspoň pohľadom posádku o tom, že je všetko v poriadku. Za samozrejmé v tomto štádiu považujeme dostatočný vztlak potápačov, ktorí budú vystupovať na čln.

Ako prví by mali ísť nahor deti, menej skúsení potápači alebo jedinci so slabšou úrovňou fyzickej prípravy. Ak sa takí v skupine nenachádzajú - nech vystupujú skôr tí, ktorí sa prichytili na náveternej strane člna.

Najskôr by mali potápači odovzdať fotoaparáty, videokamery, externé svetlá a ďalšie ťažšie či krehkejšie doplnky výstroja, ktoré majú obyčajne prichytené len karabínami. Do tejto kategórie patria aj prídavné fľaše s dekompresnými zmesami plynov.

Potom si odstroja opasok so závažiami, či v prípade integrovaného záťažového systému vytiahnú "šuplíky" zo svojich kompenzátorov. Pri podávaní nahor, sa musia potápači ubezpečiť, že posádka člna už záťaže SKUTOČNE uchopila a je NAOZAJ pripravená opasok vytiahnuť.

Osvedčilo sa nám pravidlo, pri ktorom potápač drží svoju záťaž až dovtedy, kým člen posádky nepovie nahlas a zrozumiteľne "mám". Ak budeš tento úkon ignorovať, zmier sa s tým, že skôr či neskôr ťa čaká opätovné odlievanie olova......

Po záťaži nasleduje odstrojenie prístroja na hladine a jeho podávanie nahor. Potápač pri tom môže posádke člna aktívne pomáhať tlačením za pätu flaše. Jej členovia by mali fľašu uchopiť za madlo, alebo ventil - v žiadnom prípade však nie za regulátor či hadice !

Po vytiahnutí SCUBA prístroja na palubu, je žiadúce jeho okamžité upevnenie do stojana, alebo v prípade menšieho gumeného člna na jeho dno. Zvýšená pozornosť by sa mala venovať uloženiu hadíc a integrovaných panelov prístrojov.

 

Telesná schránka

Teraz nasleduje pre mnohých "kritická" fáza výstupu, ktorou je dopravenie vlastného tela na gumený potápačský čln. V každom prípade je ľahšie sa tam dostať v plutvách - než bez nich.
Pridrž sa oboma dlaňami plavákov člna čo najvyššie. Potom sa dynamickým záberom nôh vyšvihni nahor do vzporu. Pretočením cez jeden bok sa dostaneš do polohy v sede, čelom od člna a s plutvami vo vode.

Potom si vyzuj plutvy, masku a poďakuj posádke člna. Nezabudni si skontrolovať uloženie svojho výstroja, či prípadne aktívne pomáhaj pri výstupe ďalších potápačov.

 

Príbuzné či súvisiace články na našom webe:
- Potápanie z plavidla – Preval vzad z malého člna

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021