Pro Dive Chorvátsko 
 

Vstup do vody z malého člna - prevalom vzad

                                                                                                                         Pridané 4.12.2011

 

Väčšina slovenských potápačských škôl realizuje prvé ponory s nováčikmi tohto športu v našich sladkovodných vodách. Vstup do vody aj výstup z nej pri tom býva takmer bez výnimky priamo z brehu brodením, po schodíkoch či vo výnimočných prípadoch po rebríku.

Už prvý zájazd na more stavia takto vyškolených potápačov pred novú skutočnosť, nakoľko mnohé miestne potápačské základne využívajú na transport potápačov ku lokalite gumené nafukovacie člny. A pretože cieľom nasledovných riadkov je poskytnúť niekoľko dobrých rád a trikov, ktoré súvisia s týmto spôsobom potápania a zachovať tak dobré meno našich potápačských škôl a inštruktorov.

Neradi by sme dali príležitosť miestnym Divemasterom na úškrn, ktorý sa občas objaví na ich tvári pri pohľade na našinca, ktorý sa pokúša vyškriabať do člna s kompletne nasadeným výstrojom......

 

Pripraviť sa ...

S pomocou svojho partnera si nasaď si celý výstroj a posaď sa na okraj člna tak, aby päta fľaše a časť tvojej zadnice prečnievali cez jeho okraj. Z tejto pozície by si už mal byť schopný jednoducho zdvihnutím nôh a s pomocou niekoľkých fyzikálnych zákonov spadnúť prevalom vzad do vody. Ale najskôr všetok svoj výstroj poukladaj smerom pred telo tak, aby po opustení člna nič neostalo za tebou.

Zapažením ľavého ramena oblúkom smerom vpred, si pritiahni ku telu konzolu s prístrojmi, ktoré si precízne ulož do lona. To isté učiň aj s pravou stranou v prípade, ak máš dajakým spôsobom pripevnenú o telo baterku či inú súčasť výstroja. Teraz venuj pohľad plutvám a ubezpeč sa, že sú voľné na dne člna. V slobodnom pohybe im môže brániť čokoľvek na dne člna (vak, iné plutvy, kotva ...).

 

?! Pozor ?!

Nafúkni si svoju vestu dostatočne tak, aby si mal na hladine pozitívny vztlak. Zvyčajne pre to nie je potrebné nafúknuť celý kompenzátor. Pozri sa vzad ponad obe plecia či je pod tebou priestor dopadu voľný. Ubezpeč sa, že všetci potápači, ktorí vstúpili do vody pred tebou sú dostatočne vzdialení od predpokladaného miesta prevalu.

Teraz si podrž ľavou rukou oktopus a konzolu tesne pri tele. Opačná ruka zaisťuje dlaňou druhý stupeň regulátora a prstami masku tak aby po dopade nedošlo ku ich posunutiu. Takto si nachystaný na vlastný vstup do vody.

 

Teraz !!!

Ak realizuješ skupinový ponor z malého člnu, ktorého rovnováha sa môže ľahko vychýliť, môže byť praktickým odpočítavanie momentu prevalu. Na pokyn Divemastera či najskúsenejšieho potápača padni smerom vzad. Počas prevalu udržuj pokrčené kolená pritiahnuté ku hrudi. Či už ukončíš celý 360 stupňový obrat pod vodou alebo nie, jednoducho relaxuj, pokojne dýchaj a počkaj kým ťa vztlak kompenzátora nevynesie na hladinu.

Potom si skontroluj vlastný výstroj a lokalizuj svojho partnera. Po výmene signálov O.K. so svojim druhom alebo s posádkou člna sa priprav sa na zostup zvyčajným spôsobom.

 

Ak je čln preplnený

V niektorých prípadoch, najmä ak sa plaví na malú vzdialenosť od základne býva čln často preťažený. V takto „preplnenom“ plavidle nie je jednoduché si nasadzovať výstroj. V takom prípade môže byť výhodnejšie si celý už skompletizovaný postroj hodiť do vody a na to pripraveným úväzom či karabínou pripevniť o bok člna. Potom sa nasadia plutvy a maska a pokračuje pádom do vody. Pohodlné nasadenie výstroja vo vode by už potom nemalo byť pre dobre vyškoleného potápača žiadnym problémom.

 

Príbuzné či súvisiace články na našom webe:
- Potápanie z plavidla – Výstup na malý čln

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021