Pro Dive Chorvátsko 
 

Komunikácia s plavidlom z hladiny

                                                                                                                         Pridané 24.10.2011

 

Signály z hora


Kedykoľvek sa potápame z člna, je dôležité aby mohla jeho posádka s nami komunikovať. Celý rad situácií od zraneného potápača cez uvoľnenú kotvu až po náhlu zmenu počasia môžu byť dôvodom na prerušenie ponoru a návrat do prístavu. Táto signalizácia môže variovať od člna ku člnu a obsahovať môže rozličné formy komunikácie. Niekedy je ňou naštartovanie motora inokedy zvuk sirény. Spôsob jej realizácie by nemal chýbať v žiadnom brífingu pred ponorom.


Signály na hladine

Niekedy je potrebné, aby potápač komunikoval s inými potápačmi na hladine, alebo posádkou lode či základne na súši. Toto môže byť realizované vopred dohovoreným signálom pre vyzdvihnutie potápača alebo signálom stavu núdze.

Najčastejšou komunikáciou medzi potápačom a loďou je signál „OK“ po dosiahnutí hladiny ku koncu ponoru, ktorým potápačom oznamuje divemasterovi alebo kapitánovi, že je všetko v poriadku.
Iným, veľmi potrebným znakom je signál núdze „SOS“ – búchaním vystretou pažou o hladinu.

V našej potápačskej škole Aronnax používame aj ďalší potápačský hladinový signál, ktorým je vystretá paža v uhle približne 45 stupňov k hladine a dlaň zovretá v päsť.
Znamená “priplávajte po mňa s člnom, s loďou či s iným prostriedkom. Nehrozí mi žiadne priame nebezpečenstvo len nevládzem (nie som schopný) doplávať k základni na plavidle či súši.

Akustické signály

Jestvuje viacej spôsobov, akým môžeme upozorniť na seba. Ak nie je potápač ďaleko od základne, obyčajne stačí mávanie rukami. V záujme väčšej možnosti spozorovania si môže do rúk vziať plutvy.
Pochopiteľne všetko mávanie sveta by bolo zbytočné, ak by sa nikto nedíval, Preto musí mať potápač možnosť upútania pozornosti nejakým zvukovým signálom. Výborne sa ku tomu hodí píšťalka.

Ostrý zvuk, ktorý je počuť aj na väčšiu vzdialenosť je schopná vydávať aj špeciálna pneumatická siréna pripevnená na stredotlakovú hadicu inflátora. Akustické signály by mali byť podobne ako signály lanom podriadené určitým dohodám.

Doporučujeme používať signály:
- jeden dlhý signál znamená návestie = upútanie pozornosti
- tri krátke hvizdy = O.K.
- séria krátkych prerušovaných signálov = SOS


Ďalšie prostriedky

Ak vieš ako s tým pracovať, môže počas slnečných dní dobre poslúžiť záchranné zrkadielko. Ak si ho nikdy nepoužíval, radšej si túto zručnosť natrénuj ešte pred potrebou jej ostrého použitia.


V prúde

V prípade prúdového potápania, nos so sebou aj ďalší prostriedok, ktorým je signálna bója v tvare klobásy. Táto bója v jasnej farbe je schopná sa vztýčiť viac ako meter nad hladinu, čo zvyšuje šance na skoré spozorovanie potápača na hladine.


V noci

Ak ide o nočné potápanie, použi svoju lampu svietením smerom ku lodi, čím upútaš pozornosť. Rovnako môžeš svojou baterkou nasvietiť už predtým vztýčenú značkovaciu bóju, čo ťa ešte viacej zviditeľní. Pochopiteľne použitie strobo – lampy zvyšuje tvoje šance.


Zhrnutie

Stará poučka rímskych legionárov hovorí, že „čím viac sa sústredíme na umenie komunikácie – tým jednoduchšia bude vojenská stratégia“. S trochu nadsázky to môžeme povedať aj o potápaní. Podvodná komunikácia je možno základnou zručnosťou, ale zato nesmierne dôležitou pre bezpečné a radostné potápanie.

 

Príbuzné či súvisiace články na našom webe:
- Komunikácia v potápaní – prečo občas zlyháva.
- Komunikácia v potápaní – pod vodou .
- Pokročilá komunikácia v potápaní – technickými prostriedkami .

 

Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021