Pro Dive Chorvátsko 
 

Motívy potápania v noci

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Potápanie, na rozdiel od iných športových aktivít, v ktorých ide o to kto bude rýchlejší, silnejší alebo bodovo (gólovo) úspešnejší, ide v rekreačnom potápaní predovšetkým o zbieranie nezabudnuteľných zážitkov. Určite si spomínaš na svoj prvý ponor, pocit nadýchnutia pod vodou, prvé stretnutia s rybami či magickým čarom osamelého vraku. K týmto sa u každého potápača bezpochyby pridáva aj neopakovateľnosť prvého nočného ponoru.


Medzi hlavné dôvody nočného potápania patria najmä jeho odlišnosti od denných ponorov podporené fascinujúcim svetom zahaleným v záhadnej tme, ktorú kúsok po kúsku odkrývame lúčmi našich podvodných bateriek. Pri nočnom potápaní toho môžeme veľa odhaľovať.


Svetlo a tma

V noci máme príležitosť vnímať miesta, ktoré už poznáme z denných ponorov v odlišnom, fascinujúco tajomnom svetle. Bioluminiscencia - chemické svetlo, spôsobované vírivým pohybom plutiev je jedinečným úkazom generovaným mikroskopickým planktonom. Mystérium nočného potápania na vraku, či v podvodnom tuneli môže byť len umocnením zážitku, ktorým býva zvyčajný ponor cez deň.


Viacerí nováčikovia, považujú nočné ponory za farebne plnšie a sýtejšie. Zvýšenú a tým aj bohatšiu farebnosť spôsobujú kužely umelého svetla potápačských bateriek, ktoré objektom aj živočíchom navracajú pod vodou ich prirodzenú farbu. Vplyvom vlastnosti vody absorbovať farby, si ich prirodzené farby často počas dňa ani neuvedomujeme. Podvodný fotograf takto nielen že nachádza nové objekty svojho záujmu, ale ich aj môže fotografovať za celkom odlišných svetelných podmienok s dramatickým čiernym pozadím.


Nočné tvory

V noci, máme šancu pod hladinou pozorovať živočíchy, ktorých aktívna fáza ožíva až po súmraku. Nezriedka pri tom vidíme pod vodou ryby, ktoré boli pre nás aj v známej lokalite predtým celkom utajené a neznáme. Von zo svojich úkrytov vychádzajú najmä nočné dravce. V našich vodách sú to najmä zubáče, šťuky, úhory aj sumce. V mori je škála nočných tvorov pochopiteľne širšia a taký koralový útes v niektorom z tropických morí sa stáva priam El Dorádom nočných lovcov. A my môžeme byť pri tom !

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorke

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021