Pro Dive Chorvátsko 
 

Komunikácia v noci

                                                                                                                         Pridané 5.10.2012

 

Mýty a predstavy

Medzi bežné myšlienky začínajúcich potápačov - nováčikov patrí obava, že sa počas nočných ponorov nebudú pod vodou navzájom vidieť. A tým pádom ani nebudú môcť medzi sebou efektívne komunikovať ručnými signálmi tak, ako sú na to navyknutí počas denných zostupov pod vodnú hladinu.

 

Realita

Skutočnosť však býva celkom odlišná. Potápač svojmu partnerovi, respektíve ich vzájomnej polohe nemusí (ak je ponor v noci riadne a v súlade so zásadami bezpečného potápania realizovaný) venovať toľko pozornosti ako cez deň. Za týmto zdanlivým paradoxom pochopiteľne stojí celý rad zásad logistických riešení a výberu výstroja.

Ak si však predstavíme disciplinovaného a pravidlá dodržiavajúceho potápača, bude mať pod vodou v noci okrem záložnej baterky, osobného svetielka (cyalumen alebo modernejšiu LED?lampičku) predovšetkým výkonný zdroj hlavného svetla. A ten sa v prípade nočného potápania stáva potápačovi hlavným prostriedkom a skvelým pomocníkom v komunikácii.

 

Stabilita a pokoj

Už aj priemerne skúsený potápač sa naučí plávať a pohybovať pod vodou len s pomocou dolných končatín. Paže a ruky mu tak zostanú voľné na zbieranie predmetov z dna, obsluhu výstroja, fotoaparátu a ďalších doplnkov. A pochopiteľne v noci aj na manipuláciu so svietidlom.

Potápač, ktorého lúč baterky v noci pomaly a s prehľadom prehľadáva dno, stenu či konštrukciu vraku svojim správaním vlastne kontinuálne vysiela partnerovi signál, že je všetko O.K. a v poriadku. Naproti tomu rýchle a trhané pohyby, či neustála zmena uhla dopadu svetla naznačujú nepokoj, stress alebo minimálne neskúsenosť.

Potápač tak v noci vlastne vôbec nepozoruje svojho partnera ale miesto, ktoré svojim lampášom osvetľuje.

 

Otázka aj odpoveď

Ak chce potápač v noci silou-mocou komunikovať spôsobom, vyžadujúcim aktívnu odpoveď, jestvujú tri hlavné signály svietidlom.

- O.K. /Všetko je v poriadku/
Signál, ktorý sa vysiela spôsobom keď potápač vytvorí na dne v sektore na strane prijímateľa správy lúčom baterky pomalý kruh. Signál sa dá realizovať aj vo vertikálnej rovine priamo oproti potápačovi. Pochopiteľne, tak ako pri iných spôsoboch komunikácie pod vodou aj tu sa predpokladá identická odpoveď potápača, ktorý signál prijal.

- POZOR /Upútanie pozornosti/
Horizontálne a primerane pomaly sa pohybujúce svetlo by malo upútať pozornosť partnera dostatočným spôsobom. Väčšinou pohyb opakujeme len jeden krát do každej strany (vpravo-vľavo).

- S.O.S. /Potrebujem pomoc !/
Na rozdiel od predchádzajúceho signálu, sa svetlo baterky rýchlo, trhane a s mnohými opakovaniami pohybuje vertikálne zhora nadol.

 

Výstroj a doplnky

Ak chce potápač v noci komunikovať o tlaku plynu (manometer), časovom alebo hĺbkovom limite ponoru (počítač) či inom parametre zostupu súvisiacom s niektorou súčasťou výstroja, musí namieriť lúč svojho svietidla na daný prístroj či doplnok.

 

Predsa len ručné signály

Podobný princíp musí potápač dodržiavať vtedy, ak chce so svojim druhom komunikovať o započatí výstupu/zostupu, oznámiť mu že má problémy s vyrovnávaním tlaku, či pocite chladu a s tým súvisiacim návrhom o ukončení ponoru a ešte asi o ďalších desiatkach bežne vysielaných správach.

Jednoducho musí uvedené signály ukazovať jednoručne, pričom druhá ruka držiaca baterku nasvecuje tento signál.

 

Hodí sa aj na iné ....

Všetko uvedené, sa v plnej miere uplatňuje aj na iné typy potápačských aktivít akými sú: hlboké potápanie, potápanie v stiesnenom priestore, či kdekoľvek kde sú znížené svetelné podmienky.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021