Pro Dive Chorvátsko 
 

Predhrievanie – v boji proti chladu v potápaní

                                                                                                                         Pridané 24.10.2011

 

Aj na iných miestach našej stránky upozorňujeme na skutočnosť, že potápanie v našich vodách, t.j. v podmienkach strednej Európy, je z hľadiska potápačskej teórie, vlastne potápaním studenovodným. Tak sa označujú ponory vo vodách s teplotou pod 18 stupňov Celzia. V texte „Ako bojovať proti chladu – izolačné obleky“ rozoberáme materiálovú kvalitu, vonkajšej ochrany organizmu pred chladom. Tento text naň nadväzuje radami, zameranými na postupy, časovo predchádzajúce ponoreniu sa do studenej vody.


Predhrievanie organizmu

Väčšina skúsených potápačov - horalov, ktorým osud nedal do vienka teplé more do ich blízkeho okolia, dobre pozná aj princíp „predhrievania“ organizmu. Táto prax predpokladá dokonalé zohriatie tela potápača vo vykúrenom automobile, chate alebo v inom prístrešku pred ponorom, napríklad aj počas záverečného briefingu.

Do tejto oblasti patrí aj primeranosť oblečenia potápačov pred zostupom. Známe porekadlo horolezcov: „ak ti je zima na nohy – nasaď si čiapku ....“, pochopiteľne v plnej miere platí aj pre ostatné aktivity realizované vo voľnej prírode, potápanie nevynímajúc. V tomto svetle sa preto aj známy symbol cousteauovskej skupiny, ktorou je teplá vlnená čiapka červenej farby, javí v jasných súvislostiach. Okrem čiapky preto do výbavy potápačov, ktorí holdujú svojej vášni v jarných a zimných mesiacoch patria aj rukavice, zimná bunda a solídne topánky.

V súvislosti s týmito opatreniami zachovania tepla je dôležité, aby si potápač na miesto ponoru transportoval svoj neoprénový oblek a jeho doplnky vo vykúrenej kabíne auta a nie v chlade batožinového priestoru. Len tak sa vyhne nepríjemnému pocitu navliekania si ľadovo studených vrstiev priamo na telo.


Teplá voda

Osvedčenou metódou predhrievania organizmu pred vstupom do chladnej vody je použitie teplej vody. Takáto prax predpokladá, aby si potápač so sebou bral na lokalitu aj termosku s teplou vodou, ktorej obsah si za asistencie nepotápajúcich sa pomocníkov, tesne pred ponorom, naleje za krk alebo na hrudník. Podobne funguje aj prax, kedy sa rukavice a kukla namočia do teplej vody transportovanej najčastejšie v plastikovej kempingovej chladničke.

Účinnosť takto prijatého dodatočného tepla, síce v chladnej vode po 10-15 minútach pominie a však často práve tento časový úsek rozhodne o tom, že záver svojho ponoru potápač nemusí končiť v tom povestnom štádiu „neovládateľnej triašky“.


Suchý oblek

Predhrievanie sem – predhrievanie tam, konečným riešením pre tých, ktorí si nevedia odpustiť potápanie v chladnejšom prostredí je pravdepodobne rozhodnutie o kúpe suchého potápačského obleku. Ale to je už iná téma.

Tému článku, boja proti chladu v potápaní dopĺňajú aj ďalšie texty na našom portály Scuba.SK:
- Izolačné obleky – v boji proti chladu.
- Aktívny ohrev – počas ponoru .

 


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021