Pro Dive Chorvátsko 
 

Prečo potápať v suchom obleku

                                                                                                                         Pridané 24.10.2011

 

Potápanie patrí do skupiny športov, označovaných nálepkou „outdoorové“ – to jest také, ktoré sa realizujú v priamo v prírode. Pre mnohé vnútrozemské krajiny bez priameho prístupu k moru, sa potápanie v skorých jarných a v neskorých jesenných mesiacoch stáva vítanou príležitosťou pre zostupy s pomerne dobrou viditeľnosťou, ktorá je v zásade lepšia ako v lete. Priehľadnosť vôd je daná okrem relatívne nízkej teploty najmä menším zastúpením jej organických súčastí.


Sladké vody

Na rozdiel od svojho západného suseda Slovensko nie je príliš bohaté na potápačské terény akými sú zatopené lomy, či jazerá v ktorých môžeme nájsť pod vodou kolmé steny. Miestom výcviku aj tradičnými lokalitami našich potápačov sa preto stávajú najčastejšie štrkoviská alebo banské vodné nádrže. Plesá a jazerá našich veľhôr majú preto pre našinca dostatočný nádych dobrodružstva, umocnený prostredím v ktorom sa takéto ponory realizujú. Čarovné jazierko zasadené do lona skalnej terasy obkolesené horským masívom, často krát „nebeské“ ticho navôkol, bizarné kamenné útvary pod vodou, sú len niektoré z motívov, ktoré priťahujú potápačov do týchto končín.


Hypotermia

Spoločným menovateľom týchto lokalít je však studená voda. Hypothermia - podchladenie, môže byť nie len nepríjemným zakončením ponoru ale aj vážnym stavom, ktorý môže ohroziť zdravie potápača. Okrem toho - pýtame sa môžeš mať potápač pôžitok z ponoru ak mu je zima ?

Z uvedeného je zrejmé, že hlavným motívom potápania v suchom obleku je zachovanie tepla a s tým súvisiaca ochrana zdravia potápača. Suchý oblek predstavuje alternatívu ako si rozšíriť potápačskú sezónu na 12 mesiacov v roku. Je nevyhnutnosťou vo všetkých náročnejších formách potápania.


Technickí a pracovní potápači

Pre technických potápačov je vzhľadom na dĺžku ich ponorov s umelými dýchacími zmesami alebo teploty vôd v jaskynných systémoch neodmysliteľnou súčasťou výstroja. Rovnako aj jednotlivcov, ktorí v zime vstupujú do vody pod ľadovú prikrývku v mokrých oblekoch považujeme za masochistov či iné sebadeštrukčné typy.

Osobitné postavenie majú suché potápačské obleky v špecializovaných zložkách a v rôznych záchranných systémoch. Nasadenie príslušníkov takýchto jednotiek predpokladá časté zostupy aj v kontaminovaných vodách, kde je ochrana jednotlivca v suchom izolačnom obleku absolútnou nutnosťou.


Slovenské terény

Na Slovensku však nepovažujeme potápanie za akési „východisko z núdze“ alebo „nevydarenú odnož“ v trópoch realizovaných foriem potápania. Naopak, domnievame sa, že do našich zemepisných šírok patrí rovnako ako lyžovanie, vysokohorská turistika alebo divoká voda. Potápanie v suchom obleku je šport krásny a dušu milovníka prírody napĺňajúci.

Potápačská teória definuje studenovodné potápanie ako zostupy vo vode s teplotou menšou ako 8 stupňov Celzia.
Zo skúsenosti vieme, že v našich podmienkach sa často ponárame do takto chladných vôd. Väčšina potápačov na začiatku svojej kariéry začína v tenších - mokrých oblekoch.

Potápačské školy, ktoré svoj výcvik zahajujú väčšinou až v mesiacoch apríl-máj kedy voda dosahuje teplotu okolo 15-17 stupňov Celzia majú vo svojich požičovniach obleky s hrúbkou 5 mm. Dôvodom je najmä jednoduchšie vyvažovanie, pretože tenké obleky nepodliehajú v malých hĺbkach tak veľkým tlakovo-objemovým zmenám ako hrubšie varianty.


Kúpa suchého obleku

Neskôr si takýto jedinec zakúpi úplný 7 milimetrový oblek vybavený kuklou, ponožkami a často aj
vestičkou. Takto vystrojený zvláda ponory vo vodách s teplotou 12-15 stupňov Celzia. Časom sa však zatúži pozrieť aj hlbšie, alebo zostať pod vodou dlhší čas. Osobitne dôležitou sa stane problematika termálnej ochrany v prípadoch, kedy sa začne zaujímať o podvodnú fotografiu alebo video. Takýto spôsob potápania vyžaduje aby jedinec zotrval často bez hnutia v statickej polohy pri čakaní na vhodný objekt alebo „rybí model“.

Celkom stratený je už v spomínanom prípade, ak prepadne technickému potápaniu. Všetky uvedené kategórie potápačov preto skôr či neskôr zájdu do špecializovanej predajne a objednajú si suchý potápačský oblek.


Odlišnosti v potápaní v suchom obleku

Aj keď sa potápanie v suchom potápačskom obleku nijak dramaticky neodlišuje od bežného, jestvuje tu niekoľko drobností, ktoré sú dôvodom prečo sa domnievame, že najlepším riešením ako vstúpiť do sveta „suchých ponorov“ je účasť na špecializovanom kurze v autorizovanej škole alebo iná spolupráca s potápačským profesionálom - inštruktorom potápania v suchom obleku.


Špecializovaný kurz

Z odlišností potápania v suchom obleku vyplýva aj náplň týchto kurzov. Tvoria ju predovšetkým teoretické a následne aj praktické lekcie z okruhov a tém:

- Výber obleku
Táto oblasť sa zameriava na správny výber a podrobný popis jednotlivých druhov suchých potápačských oblekov. Popisuje ich výhody a nevýhody z hľadiska ich použitia v rozličnom potápačskom teréne.

- Odlišný spôsob a postup pri nasadzovaní výstroja
Potápači sa musia pred používaním tejto súčasti výstroja oboznámiť so zásadami správneho nasadzovania, ošetrovania a skladovania oblekov.

- Korektúra spôsobu vyvažovania
Ďalším nutným opatrením vyplývajúcim zo zmeny spôsobu práce so vztlakom je tréning vo vyvažovaní potápača. Najčastejšie sa preto s používaním obleku začína v bazéne alebo v inom kontrolovanom prostredí, ktoré dokáže prepáčiť určité začiatočnícke chyby.

- Riešenie neštandardných situácií
Súčasťou každého tréningu na ktoromkoľvek stupni potápačského výcviku je riešenie mimoriadnych situácií. V súvislosti s potápaním v suchom obleku ide o zvládnutie problémom s napúšťaním, vypúšťaním alebo zaplavením obleku.


 


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021