Pro Dive Chorvátsko 
 

Aktívny ohrev počas ponoru – v boji proti chladu v potápaní

                                                                                                                         Pridané 24.10.2011

 

Na priamy ohrev počas zostupu pod vodnú hladinu, nemá rekreačný potápač v konvenčnom výstroji príliš veľa možností. Zatiaľ ešte stále, patrí aktívny ohrev skôr do sféry technického alebo komerčného potápania. Ale doba je moderná, technický progres sa posúva veľmi rýchlo a tak predpokladáme, že si niektoré výdobytky súčasného boja s chladom nájdu cestu aj pod vodnú hladinu.


Chemické teplo

Vo väčšine outdoorových obchodoch je možné zakúpiť plastikové vačky naplnené špeciálnou gélovou substanciou. Ich vlastnosťou je, že po odistení spúšťacieho mechanizmu začne hmota produkovať chemickou cestou teplo, ktoré v závislosti od typu a výrobcu účinkuje väčšinou viac ako pol hodiny.
Uvedené vačky je možné si vziať so sebou do vody, pričom hydrostatický tlak nemá na ich účinnosť žiaden vplyv. Menšie sáčky sa často vkladajú do dlane, kde aj za cenu čiastočne obmedzenej manipulácii rukami príjemne hrejú.


Nalepovacie termofólie

Tieto fólie pochádzajú z oblasti zdravotníckeho priemyslu. Po ich nalepení na pokožku tela sa aktivujú a vydávajú intenzívne teplo pomerne dlhú dobu. Jestvuje veľké množstvo rôznych výrobkov, z ktorých niektoré môžu vyžarovať až príliš intenzívne teplo, preto dôrazne doporučujeme ich testovanie najskôr v suchozemských podmienkach. Z hľadiska potápania je najlepšie ich umiestňovať do krížovej oblasti.


Vykurovacie telieska

Sú najlepším riešením ohrevu počas potápania. Vyvíjané boli najmä pre použitie v suchých potápačských oblekoch, ale niektoré z nich pracujú aj v mokrých variantách izolácie. Pracujú na elektrickom princípe, vzdialene príbuznom vykurovaniu sedadiel luxusných automobilov. Ich nevýhodou je najmä vysoká cena a skutočnosť, že potápač je nútený transportovať so sebou pomerne objemný kanister so zdrojom energie.


Ozaj dobré riešenia

A nedá nám, aby sme aj na tomto mieste nepoznamenali, že ak už musí potápač riešiť problémy s aktívnym ohrevom počas ponoru, tak pravdepodobne čosi nerobí správne. Buď sa potápa v nevhodných vodách (veď dostupných tropických destinácií je teraz neúrekom) alebo si už dávno mal zaobstarať suchý potápačský oblek.
V rekreačnom potápaní, by skôr malo byť pre manažment ponoru príznačné precíznejšie plánovanie časového priebehu ponoru, adekvátnej činnosti pod vodou z hľadisiek príjmu a výdaja energie ako aj a primeraný čas spánku, dietický režim a dĺžka povrchového intervalu medzi ponormi.

 

Tému článku, boja proti chladu v potápaní dopĺňajú aj ďalšie texty na našom portály Scuba.SK:
- Izolačné obleky – v boji proti chladu.
- Predhrievanie – pred ponorom .

 


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021