Pro Dive Chorvátsko 
 

Izolačné obleky – v boji proti chladu v potápaní

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Potápanie v našich vodách, t.j. v podmienkach strednej Európy je z celosvetového hľadiska vlastne potápaním studenovodným. Takto totiž mnohí renomovaní autori označujú ponory vo vodách s teplotou pod 18 stupňov Celzia. A ruku na srdce, okrem tých zopár týždňov na vrchole leta, našinec pri vstupe do vody takmer vždy zažije ten „slastný pocit“, ktorý sprevádza postup vody od členkov smerom nahor.


Izolačné obleky

Izolácia pomocou potápačského obleku je alfou a omegou boja proti podchladeniu. Všetci určite poznáme rozdiel medzi dobre padnúcim oblekom a oblekom neprimeranej hrúbky, nevhodného strihu, či poškodeného zipsu alebo roztrhanej manžety. Úlohou neoprénového obleku je v prvom rade vlastná izolácia od „mokrého“ prostredia. Táto jeho vlastnosť sa však vzhľadom na s postupnou hĺbkou sa zvyšujúci okolitý tlak pri potápaní stráca, pretože následkom kompresie dochádza ku jeho stenčeniu a tým aj k čiastočnej strate izolačných schopností obleku.

Sekundárnou, ale nemenej dôležitou funkciou obleku je zamedziť cirkulácii vody v bezprostrednom kontakte s pokožkou. Voda, ktorá sa takmer kapilárnym spôsobom cez otvory obleku dostane na telo potápača, sa od neho zohreje a určitý čas zohráva dôležitú úlohu v konzervácii tepla. Výrobcovia potápačských oblekov sa síce každoročne predháňajú v rôznych „prevratných“ novinkách v oblasti ich produkcie, v podstate sa však menia len maličkosti a podstatou stále zostáva otázka materiálu, hrúbky, strihu a doplnkov izolačných oblekov.


Materiál potápačských oblekov

Popredné firmy, spoločnosti ale aj rôzni „garážoví“ malovýrobcovia využívajú na lepenie, respektíve šitie potápačských oblekov penený neoprén od tých istých 3-4 producentov. Materiálovo sa preto od seba príliš nelíšia. V poslednom desaťročí sa tento mikroporézna hmota vylepšila najmä o vnútornú vrstvu, kde bol hladký (ale kĺzavý) nylon nahradený polyesterovými vláknami vzdialene pripomínajúci príjemné pohladenie froté uterákov z našich kúpelní. Jeho úlohou je najmä zamedziť už spomínanej cirkulácii vody.

Okrem tejto novinky sa na trhu objavili aj ďalšie materiály oblekov doplnené o rôzne kovové vlákna. Táto technológia, ktorú potápači dostali do vienka ako odpadný produkt kozmického priemyslu stojí na teórii, keď tieto vlákna podobne ako záchranárska metalová fólia odrážajú väčšiu časť telesného tepla a prispievajú tak ku lepším izolačným schopnostiam obleku. Ak máme uveriť reklame, tak napríklad 3-mm hrubé rukavice z takéhoto materiálu ochránia svojho majiteľa pred chladom tak, ako by mal nasadené konvenčné 5 milimetrové a preto aj oveľa neohrabanejšie rukavice.


Hrúbka oblekov

Je len veľmi ťažké určiť akési teplotné rozhrania, ktorí by vymedzovali doporučované hrúbky neoprénu oblekov, pretože nielen odolnosť voči chladu môže byť individuálna, ale rôzne lokality vyžadujú aj rôznu termálnu protekciu. Preto je nasledujúca tabuľka skôr subjektívnym vyjadrením názoru autora článku:
- nad 27 stupňov Celzia, tropický oblek (lycra, polyester .....)
- 25-27 stupňov Celzia, 3-mm hrubá kombinéza
- 20-25 stupňov Celzia, 5-mm hrubý oblek s kuklou
- 17-20 stupňov Celzia, 7-mm hrubý oblek s kuklou, rukavicami a topánkami
- 15-17 stupňov Celzia, kompletný 7-mm hrubý oblek doplnený o vestu
- do 15 stupňov Celzia, zóna vyhradená pre potápanie v suchom obleku


Strih izolačných oblekov

Je zrejmé, že strih, ale ešte viacej skutočnosť, ako dokonale „padne“ oblek svojmu budúcemu majiteľovi výraznou mierou ovplyvnia schopnosti jeho termálnej ochrany. Všetky „faldy“ - zbytočne voľné priestory medzi telom a oblekom sa stávajú pascou prenikajúcej chladnej vody, ktorá potom následnou cirkuláciou predčasne ochladzuje telo potápača. Nespornou výhodou pre potápača je v tomto prípade konfekčnosť jeho postavy.

Takýto oblek ľahko a bez akýchkoľvek úprav sadne na telo svojho majiteľa. Dokonca vzhľadom na určité elastické schopnosti neoprénov sú na tom aj plnoštíhli potápači lepšie, ako nešťastníci s extrémne dlhými končatinami, úzkym krkom a neviditeľným zápästím. Tieto výnimočné postavy riešia výrobcovia najmä zákazkovým šitím oblekov na mieru.

Do oblasti výberu obleku s ohľadom na jeho termálne schopnosti patrí aj konfigurácia obleku. Je pochopiteľne zrejmé, že dvojdielny oblek pozostávajúci zo spodného nohavicového dielu (tzv. Long John nohavice) a vrchného dielu (jacket) bude teplejší ako jednoliata kombinéza (overal). Z tohto pohľadu sú do chladnejších vôd najvhodnejšie obleky, ktoré tvoria kombinézy a sada viest rôznych hrúbok, ktoré sa dajú kombinovať podľa vonkajších podmienok ponoru. Do chladnejšej vody je tak možné si vziať na trup až dve vrstvy po 7 mm.


Doplnky izolačných oblekov

Medzi rozhodujúce doplnky mokrých potápačských oblekov patria najmä: boty, rukavice a kukla na hlavu.
Pri výbere potápačských topánok do chladnej vody preferujeme predovšetkým solídne značky výrobcov, ktorí vyrábajú aj iné doplnky pre potápanie v drsnejšom podnebí. Boty by mali byť bezpodmienečne 7 mm hrubé, s pevnou a kvalitne prilepenou podrážkou.

Zips musí byť podšitý špeciálnou izolačnou vrstvou neoprénu, ktorá ho dodatočne izoluje pred prenikajúcou vodou. Dôležitá je aj primeraná veľkosť topánok, ktoré by rozhodne nemali byť celkom tesné, ale mali by poskytovať určitý priestor na pohyb prstov. Niektoré topánky môžu byť opatrené aj dodatočnou tesniacou manžetou, ktorá sa v rámci lepšej izolácie kombinuje s podobnou manžetou na členkoch obleku.

Pri výbere rukavíc sa riadime podobne ako v prípade potápačskej obuvi. Musia byť dostatočne hrubé a čo najlepšieho strihu, anatomicky prispôsobené typickej polohe rúk potápača. Studenovodná ochrana našich rúk predpokladá aj nejaký spôsob stiahnutia obvodu rukavíc pásom s upínaním napríklad velcro zipsom. Aj rukavice niektorých výrobcov môžu mať už skôr spomenutú prídavnú manžetu, korelujúcu s ukončením zápästia obleku.

Najlepším riešením pre prípad studenovodného potápania je spojenie kukly s vrchným dielom obleku – vestou. Kukla musí byť po obvode vnútorného okraja opatrená vodotesnou manžetou, ktorá v ideálnom prípade ak sa tesne pritlačí na tvár potápača, účinne bráni prieniku vody do obleka touto cestou. Čím menšiu časť tváre odkrýva strih kukly, tým menej jej bude vystavené priamemu pôsobeniu chladu.


Mokré versus polosuché obleky

Ktosi kedysi povedal, že: „polosuchý oblek sa od mokrého odlišuje výraznejšie len tým, že sa horšie oblieka........“. Autor tohto výroku reflektuje na skutočnosť, že dobre padnúci mokrý oblek môže svojmu majiteľovi poskytovať rovnako dobrú službu ako polosuchý oblek opatrený dodatočnými manžetami na zápästiach a členkoch.

Tieto tesniace plochy, tvorené „holým“ neoprénom bez sklznej vložky, sú dôvodom sťaženého obliekania tohto typu oblekov a v podstate ich najslabším článkom, pretože manžety sa radi trhajú a inak poškodzujú. Na druhej strane sa však svojmu majiteľovi odvďačia skutočne lepšími izolačnými vlastnosťami, ktoré stoja za chvíľkové nepohodlie.

Niektorí výrobcovia v snahe vyjsť v ústrety obom spomínaným skupinám potápačov vyrobili akýsi „hermafrodid“, ktorý stojí kdesi uprostred medzi mokrými a polosuchými oblekmi. Dosiahli to tenkou, len 2-3 cm širokou manžetou všitou na vnútornej strane obleka po obvode približne v polovici predlaktia a predkolenia.


Ďalšie vrstvy

Iným prostriedkom, akým môžeme limitovať pohyb a tým aj výmenu vody medzi oblekom a pokožkou, je natiahnutie ďalšej tenkej vrstvy neoprénu. Často ňou bývajú rôzne vestičky, shorty = krátke obleky alebo čelenky. Pochopiteľne takýto prídavný neoprén zvýši vztlakovú charakteristiku potápača, ktorú bude musieť riešiť väčším množstvom záťaže.

Ak potápač nemá k dispozícii takéto doplnky, môže použiť aj niektoré neštandardné metódy. Na spodnú časť tela, sa k tomu dobre hodia dámske nylonky, v kombinácii s tenkými podkolienkami. Okrem izolačnej schopnosti zlepšia aj „sklz“ pri obliekaní obleku. Hornú časť tela vylepšíme tričkom s dlhým rukávom a izoláciu hlavy výrazne zlepší aj nasadenie tenkej latexovej čiapky akú poznáme zo súťažného plávania.


Suchý oblek

Pochopiteľne takmer všetko, čo sme v uvedených odsekoch napísali, môže celkom znegovať kúpa suchého potápačského obleku. Ten potom v spojení s napúšťaním obleku argónom predstavuje úplne novú dimenziu potápania v chladnej vode. Ale to je už celkom iná kapitola.........

 

Tému článku, boja proti chladu v potápaní dopĺňajú aj ďalšie texty na našom portály Scuba.SK:
- Predhrievanie – pred ponorom .
- Aktívny ohrev – počas ponoru .

 


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 3. februára 2021