Pro Dive Chorvátsko 
 

Plutvové plávanie

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Plutvové plávanie a rýchlostné potápanie sú ďalšími súťažnými formami potápačského športu. Oboje sa realizujú v umelých podmienkach krytých alebo otvorených bazénov. Súťažia v ňom muži, ženy, juniory aj dokonca aj veteráni na úrovni územných celkov, štátov až po reprezentáciu na Majstrovstvách sveta.

 

Foto: Miro Zverka

 

Aj keď je tento nesmierne dynamický vodný šport rozšírený na štyroch kontinentoch, už niekoľko desaťročí sa márne pokúša dostať na olympijské hry, keď hádam najväčšie šance mal v roku 1980 v Moskve. Stal sa však pravidelnou súčasťou programu tzv. Svetových hier (World Games), ktoré zastrešujú viacero neolympijských disciplín.


Plutvové plávanie

V zásade je veľmi podobné klasickému plávaniu, aké poznáme z návštev plaveckých podujatí alebo z televíznych prenosov. V jednotlivých disciplínach plavci prekonávajú štandardne určené vzdialenosti na čas. Každá disciplína začína skokom zo štartového bloku a končí dohmatom na cieľovú dosku časomiery. V prípade plutvového plávanie sú šprintami trate na 50 a 100 metrov.

Strednotratiari sa špecializujú na 200 a 400 metrov a vytrvalci na 800 a 1500 metrov. Kolektívneho ducha do tohto prísne individuálneho športu prinášajú štafety na 4x100 a 4x200 metrov. Do pravidiel tohto športu patrí aj obmedzenie úseku, ktorý môže plavec prekonať v rámci každej bazénovej dĺžky po štarte alebo obrátke.

Pokiaľ výstroj a oblečenie športovca v normálnom plávaní tvoria len plavky, či prípadne okuliare a čiapka. U plutvového plavca ich dopĺňajú dýchacia trubica a tzv. „monoplutva“. Šnorchel sa upína špeciálnym popruhom na čelo tak, že je vedený centrálne pomedzi oči. Monoplutva svojim exotickým vzhľadom veľmi pripomína zadnú plutvu rýchlych rýb. V skutočnosti sa však používa vertikálne, podobne ako chvost niektorých vodných cicavcov akými sú veľryby, dugong ale napríklad aj bobor.

Aj keď plavecký štýl týchto športovcov nie je definovaný, jednoznačne sa ponáša na spôsob „delfín“. Paže sa počas plávania držia vystreté vpred, čím minimalizujú čelný odpor. Hlavnú hnaciu silu tvoria mocné záber monoplutvou, ktorá fixuje obe dolné končatiny tesne pri sebe.


Rýchlostné potápanie

Táto odnož plaveckého športu má už výraznejšie prvky potápania. S výnimkou obrátok na kraji bazéna, sa celá trať absolvuje pod vodou. Šprint na 50 metrov sa pláva na nádych. Tí najrýchlejší dokážu prekonať túto vzdialenosť za približne 15 sekúnd !

V prípade tratí na 100,400 a 800 metrov si pretekár tlačí pred sebou potápačský prístroj pozostávajúci s fľaše a regulátora. Aj v tomto prípade podobne ako pri plutvovom plávaní na hladine, kladie tento spôsob plávania veľké nároky nielen na svalové skupiny dolných končatín, ale aj chrbát a brucho. Ku tomu treba prirátať aj nádychový a výdychový odpor regulátora.

Vzhľadom na lepšie hydrodynamické parametre, sú disciplíny pod vodou v porovnaní s rovnakými na hladine približne o 5% „rýchlejšie“.


Slovensko a plutvové plávanie

V ranných štádiách potápačstva na Slovensku, sa tomuto odvetviu športu v rôznych formách a na rôznych výkonnostných úrovniach venovala podstatná väčšina aktívnych potápačov. Nácvik plávania v plutvách a potápanie s ABC bolo a celkom iste až po dnes zostáva najlepšou prípravou pre potápanie na otvorenej vode.

V desiatkach klubov po celej bývalej ČSSR súťažili stovky plavcov, ktorých cieľom bolo získanie stabilného miesta v reprezentačnom výbere. V tých časoch existovala federálna liga družstiev ba dokonca viaceré vysoké školy medzi sebou súťažili na akademickej pôde. Začiatkom osemdesiatych rokov, kedy šport plnil trochu odlišnú úlohu v našej spoločnosti bolo dokonca pre najlepších potápačov zriadené stredisko vrcholového športu.

Po zmenách, ktoré priniesol rok 1989 a po vzniku samostatnej štátnosti, získavali slovenskí športovci medaily najmä skôr na juniorských svetových podujatiach. V kategórii dospelých sme sa v posledných rokoch museli uspokojiť nanajvýš s finálovou účasťou našich plavcov. Slovensko pravidelne organizuje preteky s účasťou výberov zo štátov celej Európy.

V súčasnosti je tento šport na medzinárodnej úrovni riadený medzinárodnou potápačskou organizáciou CMAS – Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques. Slovenským zástupcom tejto organizácie je ZPS - Zväz potápačov Slovenska, ktorého športová komisia organizuje súťaže v tomto športe, eviduje rekordy a zabezpečuje potreby štátnej reprezentácie.

Medzi najúspešnejších v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní patria potápači z Bratislavy, Šale, Zvolena a Žiliny. Prípadných záujemcov o tento šport odkazujeme na už spomínaný Zväz potápačov Slovenska.


Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK.
Bývalý člen reprezentačného výberu ČSSR
a účastník viacerých Majstrovstiev sveta.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020