Pro Dive Chorvátsko 
 

Čo je nádychové potápanie

                                                                                                                         Pridané 3.4.2018

 

Pod nádychovým potápaním, rozumieme ponáranie sa pod hladinu bez pomoci dýchacieho prístroja. Potápač si tak musí vystačiť so zásobou vzduchu, ktorý si nesie so sebou v pľúcach, po predchádzajúcom intenzívnom nadýchnutí sa ešte nad vodou. Občas ho nazývame tiež „voľným potápaním“ (podľa anglického „freediving“).

 

 

Aj keď sú tieto výlety pod vodu v prípade bežných ľudí obmedzené len na niekoľko desiatok sekúnd, ide o veľmi populárny spôsob trávenia času pri vode a aktivitu, ktorej sa počas letných dovoleniek venujú všetky vrstvy obyvateľstva bez ohľadu na vek, pohlavie či úroveň telesnej zdatnosti. Vzrušenie z prvých takto realizovaných ponorov je nesmierne intenzívne a  u mnohých jedincov stálo za rozhodnutím, začať s prístrojovým (SCUBA) potápaním.

Nádychové potápanie úzko súvisí s takzvaným „šnorchľovaním“ (anglicky „snorkeling“). Takýmto termínom označujeme voľnočasovú aktivitu, pri ktorej plavec pláva po hladine vody vystrojený s maskou a dýchacou trubicou (hovorovo so „šnorchľom“) a občas aj plutvami. Dýchacia trubica mu umožňuje dýchať s tvárou ponorenou do vody a pozorovať prostredie pod hladinou bez toho, aby musel prerušiť objekt svojho záujmu, z dôvodu dvíhania hlavy a nadychovania sa. Ak doplní plávanie po hladine o kratšie či neskôr dlhšie zanorenia sa, uvažujeme už o nádychovom potápaní.

Istú kontroverziu v očiach širšej verejnosti vyvoláva lov harpúnou, ktorý sa reprezentuje špecifickú odnož nádychového potápania. U nás na Slovensku, ako aj v ďalších stredoeurópskych krajinách sa považuje lov harpúnou za pytliactvo a trestá sa pomerne vysokou sadzbou. Ale v mnohých prímorských krajinách akými sú Taliansko, Francúzsko, Španielsko či Chorvátsko, má lov harpúnou na nádych dlhoročnú tradíciu a považuje sa za šport.
Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

 

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020