Pro Dive Chorvátsko 
 

Typológia "introponoristov"

                                                                                                                        Pridané 16.8.2013

 

V posledných sezónach vidíme na našej základni v Priščapaci na ostrove Korčula v Chorvátsku určitý posun v chápaní potápania. Absolventov ozajstných vstupných kurzov OWD je čoraz menej, zatiaľ čo trend viditeľne smeruje k zážitkovému potápaniu, keď si naši zákazníci objednávajú skôr takzvané INTRODUCTORY  DIVES – teda ponory na skúšku s inštruktorom. Za tých 8 sezón, čo sa s nimi zaoberáme, sme empiricky dospeli k názoru, že jestvuje zhruba 10 hlavných typov týchto „introponoristov“.

 

Rýchlik nezastaviteľný

Nevieme čím to je, ale každý nováčik si myslí, že prístrojové potápanie musí byť nutne intenzívnou aerobnou aktivitou. Na začiatku to zvyčajne napáli tempom ako Hikari expres, že ledva za ním stíhame. Väčšinou sa však po 15 min vyčerpá a následne upokojí. Niekedy sa aj pokúšame ho posunkami spomaliť. Ak ani na 3x však nepribrzdí, tak sa jednoducho naň zavesíme a necháme sa voziť ako na skútri.

 

Baran tvrdohlavý

Ďalším typom je jedinec so značne tvrdou palicou. Je to spurný potápač, ktorý chce za každú cenu ísť svojou cestou, t.j. spravidla smerom od brehu na otvorené more. Aj jeho sa 2 či 3 razy pokúšame zvrátiť na správnu cestu, ale keď ináč nedá..... Aj tak sa to však väčšinou končí situáciou, že keď sa vôkol neho zjaví modravá ničota, preľakne sa a ochotne sa nechá doviesť späť k línii pobrežia.

 

Koník vspurný

Koník je podobná typa. Na rozdiel od Barana tvrdohlavého však odmieta normálnu potápačskú polohu v horizontále a neustále sa pokúša dostať do zvislého postavenia ako morský koník. Ako skúsení profesionáli sa aj v tomto  prípade nejaký čas pokúšame dohovorom, či jemným násilím o nápravu, ale koniec je vždy rovnaký – vzdáme to! Veď koniec koncov ide nám o spokojnosť zákazníka (rozumej jeho peniaze...).

 

Tomáš nedôverčivý

Tomáš je introponoristická odnož jedinca, ktorý neverí nikomu a ničomu. Po tom čo si počas brífingu vypočuje že:

  • fľaša má mať na začiatku minimálne 200 bar a vydrží ti aspoň 60-70 min...
  • ponor bude maximálne do 4 metrovej hĺbky
  • trvať bude minimálne 25 minút
  • atď.....

neustále kontroluje na striedačku manometer, analógový hĺbkomer porovnáva s počítačom a všetko konfrontuje so svojimi Citizenkami. Potom opäť manometer – hĺbkomer – počítač a tak stále dokola. Nuž v tomto prípade, sa obrníme trpezlivosťou a dôsledne splníme zadania ponoru tak, ako ich propagujeme na letáku. Čo na tom, že možno nič neuvidí zo sveta pod hladinou, on potrebuje „veriť“ prístrojom.

 

Velocipedista neprerobiteľný

Každý nemôže byť Sagan či Cavendish, ale skoro každý sa vie bicyklovať. A mnohí adepti potápačského športu sa domnievajú, že cyklistický pohyb je tým správnym kopom aj v prípade, že majú na nohách plutvy. Makať makajú, to sa im nedá odoprieť, ale namiesto dopredného pohybu sa len akosi čudne mykajú alebo vykopávajú nahor ku hladine. Prerobiť ich počas 25 minútového pobytu pod vodou pochopiteľne nedokážeme.

 

Mŕtvola nehybná

Je pravým opakom RN = Rychlíka nezastaviteľného. Od momentu zanorenia, sa ani nepohne. Dýchať síce dýcha, oči jej behajú sem a tam, ale ruky i nohy  zostávajú nehybné. Nereagujú na ponuky – prosby – či hrozby. Proste je pod vodou a tento pocit bezo zbytku napĺňa ambície tohto „introtypu“. A čo s tým robíme my, inštruktori ? Nuž chvíľu ich vláčime sem a tam, ale v podstate len tíško trpíme a čakáme, kedy nabehne 25. minúta na stopkách našich Liquivisionov.

 

Korkáč nepotopiteľný

Je ďalším často sa vyskytujúcim „introtypom“. Väčšinou ide o priestorovo výraznejší typ s veľkou tonážou. Na základni vtedy vznikne panika, keď zrazu každý inštruktor má nejakú „neodkladnú“ a veľmi súrnu prácu. Niekedy nepomáha ani prirodzená autorita šéfa a o česť sprevádzať túto veľrybku v ľudskej koži sa strihá. Potom sa hľadá čo najdlhší opasok a život v centre sa zastaví, pretože tento jedinec nám zaberie takmer celú zásobu olovených záťaží. No a ponor? Ťažko opísateľná drina.....

 

Signalista ukecaný

Aj tento je klasa! Počas brífingu nám neustále skáče do reči, po jeho skončení pri výbere, montáži a kontrole výstroja má približne milión otázok a ešte aj tesne pred ponorením sa, do poslednej chvíle rozpráva. Po tom, čo sa dostane pod hladinu, plynule prejde na posunkovú reč. Samozrejme, tých dohovorených 5 signálov z poučenia vôbec nepoužíva. Namiesto toho nás kontinuálne terorizuje nejakými dotazmi a nezrozumiteľnými gestami. A vtedy väčšinou oľutujeme, že sme na brífingu zdôrazňovali potápačskú zásadu, že: „...potápač musí na každý signál odpovedať...“

 

Týpek nespokojný

Je celkom jedno ako odborne, vtipne či nápadito s kopou pomôcok mu podáme brífing. Z tváre tohto „introtypu“ nezmizne znudený výraz. Ku koncu sa nielen že díva so zívaním na hodinky, ale aj otvorene dožaduje ukončenia „poučenia pred ponorom“. Pri výbere výstroja nás neustále preháňa a vyžaduje výmenu viacerých jeho súčastí. Ich kvalitu a stav komentuje veľmi nevyberavým spôsobom. Negatívne hodnotenie pokračuje aj pri vstupe do vody. O samotný ponor prejavuje minimálny záujem a po jeho ukončení hlasito na celú pláž oznamuje svoju „najhoršiu“ životnú skúsenosť a veľmi zlú investíciu. Pri platení nezabudne zhnusene hodiť na pult peniaze a účtenku z našej registračnej pokladne mávnutím odmietne. Frfľajúc sa potom odplíži do neďalekého výčapu.

 

Typ dokonalý

A na záver sme si nechali jedinca, ktorý je príjemný, milý, usmievavý a komunikatívny. Informácie počas brífingu prijíma s nadšením a evidentne sa teší na ponor. Pod vodou poslúcha, odpovedá na signály a užíva si svet pod morskou hladinou. Po ponore sa na nič nesťažuje a s úctou sa vyjadruje k našej práci. Nezabudne sa poďakovať a nášmu Dedovi (vrchnému kompresoristovi) pošle z Pizzerie pivo za „perfektné“ naplnenie potápačskej fľaše. A na Intro pošle aj svojho brata.....


 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021