Pro Dive Chorvátsko 
 

Ten čo filmuje delfíny

                                                                                                                        Pridané 29.10.2012

 

Ako som to videl ja

Bolo to na jednom klubovom výjazde loďou po vlnách Červeného mora. Všetko bolo tak ako obvykle, len ja som bol čerstvým a náležite hrdým majiteľom zbrusu novej podvodnej kamery schopnej točiť v HD kvalite. Navyše išlo o miniatúrny model, ktorý sa ľahko držal v ruke, alebo sa dal gumeným pásom pripevniť na hlavu a používať spôsobom ako čelovka.

Na ponor sa šlo pozdĺž útesu, s plánovanou hĺbkou do 15 metrov, čo mi vzhľadom na operačnú hĺbku mojej minikamery bez externých svetiel vyhovovalo. Divemasterka čosi utrúsila o častom výskyte delfínov na tejto lokalite, čomu som po skúsenostiach, keď Divemasteri majú na „každú jednu“ lokalitu nejakých „zaručených“ živočíchov, príliš nevenoval pozornosť. O to viac ma prekvapilo, že prakticky ihneď po skoku do vody sa v tesnej blízkosti zjavilo niekoľko delfínov. Veľmi som si ich neužil, snažil som sa čosi natočiť.

Bol to v poradí môj tretí ponor s toto kamerou. Vedel som preto, že v záujme toho, aby zábery neboli roztrasené musím čo najmenej hýbať s hlavou. Snažil som sa preto pohľadom odborne sledovať tieto nesmierne ladne plávajúce cicavce. Chvíľu sa okolo nás poobšmietali a nakoniec odplávali. Keď som si už na súši sňal kameru z hlavy, bol som „mierne rozčarovaný“ z toho že som si kameru pri filmovaní nezapol........

 

Ako to videli druhí

Najskôr sa neuveriteľne dlho chystal. Opakovane rozoberal a skladal kameru do púzdra. „O“ krúžok pre istotu viac razy namazal silikónom. Niekoľkokrát si prestaval hlavový popruh prístroja. Precízne sa presvedčoval o plnom nabití batérie. Nasucho si skúšal zapnutie/vypnutie kamery. Proste správal sa ako decko s novou hračkou.

Po tom čo sme skočili do vody prakticky ihneď dorazili delfíny. Bolo to úžasné a jedinečné ! Šantili okolo nás. Obzerali si nás, vydávali zvuky a fantasticky, úplne hydrodynamicky pohybovali. Bol to zážitok, na ktorý nikto z nás do smrti nezabudne!

Keď prišli – tak ON celkom stuhol. Jeho telo sa premenilo v sochu akoby vytesanú z mramoru. Len veľmi pomaly – pomaličky rotoval v smere plávania delfínov. Očami ich hypnotizoval a s hlavou vôbec neotáčal, akoby celé telo bola jednoliata hlavohruď. Aj sme sa tešili, že na rozdiel od neho budeme zvečnený na videu s týmito fantastickými morskými cicavcami.

Keď sme vyšli z vody – ON už vedel, že z delfínov nenatočil nič. Bol viac než nahnevaný. Výstroj nešetrne hádzal do prepravky. Oblek zo seba doslova strhol. Neodpovedal na naše zvedavé otázky a čosi nezrozumiteľne bľabotal. Pochopili sme, že nie je len „mierne rozčarovaný“.

V kuloároch sme si potom so smiechom pripomínali ako stuhnutí točil, ako sa pri tom sústredil a po odplávaní delfínov víťazoslávne tváril. Pravdepodobne až do momentu, keď chcel zastaviť kameru. On – „TEN ČO FILMUJE DELFÍNY“.


 

Podpis netreba - moje indiánske meno už poznáte.....
Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021