Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO stúpať ku hladine .... alebo PIPPO radí, ako správne realizovať výstup na hladinu

 

Pridané 4.12.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Všetci, ktorí aspoň trochu vidia do problematiky potápania sa zhodujú v názore, že najvážnejšou fázou ponoru je výstup na hladinu. PIPPO a ostatní frajeri vedia, že náhodne okoloidúcim suchozemcom sa môžu v plnej kráse ukázať len krátky okamih pred ponorom. Preto, kto chce byť v potápaní obdivovaný, musí to stihnúť za tých pár minút. Po ich uplynutí zostáva senzáciechtivým „čumilom“ už len pohľad na bubliny. Mnohí z nás preto prenášajú tieto exhibicionistické maniere pod vodnú hladinu, kde nimi unavujeme svojich potápačských partnerov. Vzhľadom k skutočnosti, že PIPPO v tejto disciplíne dosiahol nadštandardný stupeň virtuozity, si dovoľujeme spolu s ním všetkým, ktorí chcú patriť medzi neobľúbených potápačov v nasledujúcich riadkoch poradiť AKO  NA TO:

 

 

Na dne

PIPPO, ako správny narušiteľ potápačskej disciplíny vždy v okamihu, keď uplynie vopred dohovorený čas ponoru začne neúmerne zdržovať, preťahovať a všetkými možnými prostriedkami spomaľovať moment, kedy sa má skupina potápačov patriacich k sebe odpútať od dna.
Počas výstupu si rozhodne nemieni všímať svojich partnerov. Nech títo vystupujú akokoľvek organizovane – jednoducho ich okázalo ignoruje. PIPPO vie, že čím hlbšie ich pod sebou nechá a čím rýchlejšie sa bude od nich vzďaľovať – tým skôr ucíti ten omamujúci pocit závratí, spôsobený nerovnomerným vyrovnávaním tlakov v oboch stredoušných dutinách.

 

Perličkový kúpeľ

Vzhľadom k tomu, že masívna plynná embólia končí väčšinou veľmi zle a znamenala by koniec podobným radovánkam, dokonca aj PIPPO sa jej radšej vyhýba. Ale netají sa tým, že výstupová rýchlosť v podobe v akej sa učí, t.j. do 10 metrov za minútu je len pre slabochov. Ako pravý to fajnšmeker výstupu, si počas cesty nahor, naplno vychutnáva osviežujúci kúpeľ vo vlastných bublinách spôsobom tak, že ich svižne predbehuje. Skvele to ide v podmienkach, ak sviští nahor rýchlosťou aspoň 20-30 metrov za minútu. Takýto raketový vzostup nie je pochopiteľne možný bez varovných zvukov jeho počítača, ktoré by si mal brať ako svoju sprievodnú oslavnú symfóniu.

 

Zbytočná zastávka

Medzi ďalšie výmysly posledných rokov patrí aj tzv. „bezpečnostná“ zastávka na minimálne 3 minúty v hĺbke okolo 5-tich metrov. Náš hrdina PIPPO, ktorý pochopiteľne túži po osobnej skúsenosti z pobytu v barokomore sa na nej rozhodne nezdrží a bezpodmienečne pokračuje až na hladinu bez akýchkoľvek prieťahov. Rovnaký postoj zaujme aj k pravidlu, že potápač by mal v posledných výstupových metroch ešte viacej spomaliť. Naopak – zmobilizuje posledné sily do záverečného grandiózneho finále. Hladina je totiž pre PIPPA miestom, kde môže naviazať na svoju úvodnú exhibíciu. Vysokým výšvihom spôsobeným mohutným záberom plutiev sa vynesie čo najvyššie nad hladinu, na ktorú spätne dopadne z ľahkosťou vorvanieho mláďaťa. Často túto show doplní o niekoľko zvukových efektov, aby bolo jasné – kto je na danej lokalite najlepším hercom!

 

Na hladine a opäť pod vodou

Po upokojení vášní, PIPPO v žiadnom prípade nepokračuje podľa postupom „ako z knižky“, ktorý diktuje nafúknutie kompenzátora a stabilizáciu potápača na hladine. Miesto toho považuje za správnejšie opätovné zanorenie sa bez akejkoľvek kontroly partnera či zdržovania sa signalizáciou na plavidlo či základňu. Bez meškania sa zanorí späť k svojim v predchádzajúcom priebehu výstupu opusteným druhom, čím umožní svojim ako dúfa už vytvoreným bublinám sa dostať späť do arteriálneho obehu a zvýšiť tak šance na nejakú tú slabšiu, ale o to  vytúženejšiu dekompresku.

Patričnými gestami im naznačuje, čo si o ich pomalom a pokojnom výstupe podľa údajov na počítačoch myslí. A ak mu ide o skutočný efekt (napríklad sa plánuje zaskvieť v očiach svojej priateľky), celý postup s výšvihom nad hladinu zopakuje aj niekoľko krát.

Príjemné prežitie krízového výstupu praje
PIPPONapíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021