Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO vyrovnávať tlak v ušiach .... alebo PIPPO radí, ako sa v potápaní správať k svojim ušiam

 

Pridané 24.10.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Potápanie je vlastne veľmi demokratickým športom. Černoch-beloch, luterán-budhista, žena-muž, všetko jedno, či sme začiatočník alebo inštruktor, všetci musíme pri klesaní do hĺbky vyrovnávať tlak v stredoušnej dutine. I keď ide o základnú potápačskú zručnosť, ktorú si všetci musia osvojiť už v základnom kurze potápania, aj v takejto oblasti sa dajú nájsť netušené možnosti vylepšovania sa. A aj keď čitateľ týchto riadkov istotne pozná východiská jednotlivých potápačských škôl, pridajme spolu s PIPPOM viac svetla do tejto problematiky.

 

 

Poloha a rýchlosť

Divemasteri aj inštruktori potápania až podozrivo často zdôrazňujú, že potápač by sa mal zanárať v polohe dolu hlavou. Údajne, sa tak ľahšie vyrovnáva tlak v stredoušnej dutine. Ale to by bolo pre nás starých bobrov kontraproduktívne. V zásade sa preto PIPPO ponára výlučne vo vertikálnej polohe a čo najkolmejšie smerom nadol. Intuitívne totiž prišiel na myšlienku, že čím rýchlejšie bude mieriť ku dnu – tým skôr dosiahne svoj konečný cieľ, ktorým nie je nič menšie ako poškodený bubienok.

 

Kedy vyrovnávať

Fundamentálnym základom úspešného vyrovnania tlaku je časovanie. Nech ťa ani nenapadne sa o niektorý z nižššie uvedených manévrov pokúšať ešte na hladine pred zanorením sa. Iste, rôzny „tiežinštruktorkovia“ ti budú radiť aby si si siahal na nos ešte na povrchu, ale jednoducho to nevyzerá dobre. A potom, v očiach svojej najnovšej a pekne zo súše sa na zanorenie prizerajúcej priateľky budeš vyzerať ako úplný zelenáč!
 
Nedaj ani na reči citlivejších jedincov, že pri klesaní na dno máš vyrovnávať tlak v akomsi predstihu. PIPPO dobre vie, že takýto timing je len pre bábovky. Namiesto toho vždy čaká až na bolestivé podnety v ušiach. Prekonávanie tlaku, je v takom prípade oveľa agresívnejšie, sprevádzané praskotom v ušiach a báječným pocitom sebavedomého drsňáka.

 

Technika

Z nášho hľadiska je pochopiteľne žiadúce pokusy o vyrovnávanie tlaku celkom vynechať. Ale čo už ? Najjednoduchším spôsobom je tzv. Valsalvov manéver. Jeho realizácia predpokladá stlačenie nosových krídiel prstami a následné vytvorenie pretlaku akýmsi „fúknutím“ proti odporu upchatých dýchacích ciest. Ak ho chceš silou–mocou realizovať, aspoň ho nepoužívaj ako nejaká útlocitná slečinka. Namiesto jemného dávkovania fúkaj do nosa z plných pľúc. Len tak máš aspoň nejakú šancu si poškodiť sluchové orgány a potrhať jemné cievky v nose, čo sa prejaví efektným krvácaním do masky a po vynorení sa, skvele vyplaší tvojho potápačského partnera.

Snáď jedinou výhodou tohto spôsobu je, že mnohí z potápačov trpia počas lodných potápačských safari na časté zápaly uší. Dnes vieme, že za tým stojí práve Valsalvov manéver, ktorý tlačí nečistoty a choroboplodné zárodky z nosnej dutiny cez Eustachovu trubicu do oblasti stredného ucha.
Frenzlov manéver zasa v našej antiporadni neuvádzame preto, lebo k nemu nepotrebuješ ruky a my predsa veci nikdy nezjednodušujeme.

Za vhodnejšie spôsoby, ako sa vysporiadať s ušným bubienkom sa považujú aj rôzne pohyby sánkou. Po jej predsunutí vpred sa pootvoria ústa, alebo sa čeľusťou hýbe nadol či do strán, až pokiaľ nepríde pocit úľavy. No, dajme tomu. Aspoň vtedy PIPPO vyzerá pod vodou bizarne, keď tam myká hlavou sem a tam, poťahuje si ušný boltec alebo mu pri zívaní vypadáva regulátor z úst.

 

Keď vyrovnávnie nefunguje

Zjednodušene povedané – ak vyrovnávanie nefunguje, úspešne sa zdokonaľuješ. Možno si už počul, že keď potápač nemôže ani na opakovaný pokus vyrovnať tlak, mal by dodržať nasledovný postup: bezpodmienečne zastaviť ďalšie klesanie, signálom upozorniť svojho partnera na problém a následne vystúpiť o kúsok vyššie až na hĺbku, v ktorej pominie nepríjemný pocit v ušiach. Tu sa má opäť pokúsiť o vyrovnanie tlaku. Až potom môže ďalej pokračovať v zostupe.

"Modus operandi“ je podľa nášho poradcu v takýchto otázkach jednoznačný. Žiadne zastavovanie sa a na komunikáciu s partnerom ani len pomyslieť. Len by ti pokazil radosť!

 

S prasknutým bubienkom

Po splnení cieľa, ktorým je prasknutý ušný bubienok, ti takáto udalosť v úzkom kolektíve na potápačskej lodi bezpochyby prinesie autoritu a úctu. Ozajstní majstri v tejto disciplíne si dokážu poradiť aj s oboma bubienkami naraz. Pravdepodobne síce večer nebudeš počuť trojčiarkové „c“, ale za to môžeš v tandeme spolu s PIPPOM ohurovať nepotápajúce sa ženy a ďalších menej skúsených potápačov príhodami a osobných obetách, ktoré si pri rýchlom presune do hĺbky pre záchranu svojich druhov postúpil.

Istotne potešíš aj ich deti, keď ich budeš zabávať vypúšťaním cigaretového dymu z uší. Pochopiteľne, že poučky o tom, ako sa máš ďalej chovať celkom ignoruj. Žiadne sterilné obväzy, návšteva lekára či pokoj. Práve s roztrhnutými bubienkami sa ti bude skvele potápať, veď sa nebudeš musieť zdržiavať vyrovnávaním tlaku a vlastne taká slušná infekcia spojená so zápalom stredného ucha tiež nie je na zahodenie a rozhodne ťa povýši do stavu starých potápačských harcovníkov.

 

Ďalšie finty a triky

Pozor na takzvané ušaté masky! Tým sa musíš podobne vyhýbať oblúkom! Sú to špeciálne vyrobené masky, ktoré sú doplnené o akési slúchadlá spojené s ich vnútorným priestorom o trubičkové kanáliky. Tlak sa v nich vyrovnáva takmer bez vedomia ich užívateľa, keď stačí z času na čas do nich vdýchnuť.

Obozretným je treba podľa PIPPA byť aj v otázkach používania nosných a ušných kvapiek. Niektoré až nepríjemne uľahčujú tento manéver. A kde by potom bola zábava z potápania?

 

Skvelé zážitky s prievanom v hlave praje
PIPPO!Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021