Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO ošetrovať regulátor .... alebo PIPPO radí, čo robiť so svojim regulátorom po ponore

 

Pridané 29.1.2021

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Každá príručka potápania sa v nejakej forme venuje údržbe a ošetrovaniu regulátora. Dôležitým opatrením, ktoré nikdy nechýba v praktickom výcviku vedenom inštruktorom je aj jeho umývanie čistou vodou po každom použití a vhodné skladovanie. Len tak je možné do maximálnej miery zabezpečiť tejto technike bezchybnú funkčnosť. Na druhej strane sú medzi nami aj takí ako PIPPO, ktorí veľmi na údržbu, prevenciu ani spoľahlivosť príliš neveria a preto všetko nechávajú na náhodu. Ich do servisu nikdy nenosené regulátory krásne podfukujú, syčia a občas vydávajú bizarné cudzie zvuky. Kto chce medzi nich, tu je návod AKO  NA TO.

 

 

Tesne po ponore

Po ponore, keď dosiahneme plavidlo alebo potápačskú základňu hádžeme celý náš výstroj na to najvhodnejšie miesto. Môže ním byť ulička, kadiaľ všetci chodia a na výstroj, ktorý potom rozkošne prekáža a teda naň môže každý šliapnuť. PIPPO vie, že výborný je kútik, v ktorom sú odložené mazničky, staré oleje alebo aspoň odpad z lodnej kuchyne. Čím špinavšie miesto – tým skôr nadobudne tvoj regulátor patinu, ktorá prihliadajúcim okamžite napovie, že nie si žiadnym „greenhornom“ ale skúseným potápačským mazákom.

Do tejto kategórie patrí aj používanie ochranných krytov, čiapočiek a rôznych zátok, ktorých úlohou je zamedziť vniknutiu vody a nečistôt do prvého stupňa regulátora. Starý pes vie, že čím viac prachu, špiny a cudzích telies v mechanike, tým viac sa zvyšujú šance na žiadaný stav, ktorého dôsledkom je rozladenie hodnoty stredného tlaku prvého stupňa. PIPPO ochranné kryty preto nepoužíva, pohŕda nimi a považuje ich za útlocitnú zšenštilosť. A hlavne – regulátor nikdy nedáva do na to určenej špeciálnej taštičky.

 

Oplachovanie regulátora

Ďalším, podľa inštruktorov dôležitým úkonom ošetrovania regulátora je jeho dôkladné opláchnutie čistou, sladkou vodou. Za týmto účelom je na potápačských plavidlách inštalovaná nádoba s pravidelne obmieňanou vodou, alebo je na to určená niektorá vonkajšia sprcha. Náš PIPPO, ktorý túži po syčiacom zvuku regulátora a prúde bublín navôkol sprevádzajúcom každé jeho zanorenie vie, že ich v žiadnom prípade nesmie použiť! Každé omývanie regulátora sladkou vodou totiž znamená jeho očistenie od efektných kryštálikov zrazenej soli, ktoré stoja za takýmto „naštartovaním“ sa regulátora. Z uvedených dôvodov si ho PIPPO zásadne NIKDY neumýva !

Ak už je akýmikoľvek okolnosťami k tomu prinútený, dôsledne ho celý ponára do uvedenej nádoby spôsobom, aby sa do prvého stupňa dostalo čo najviac vody. Už spomínané nenasadenie ochranného krytu a stláčanie sprchy druhého stupňa, kým je regulátor pod vodou sú dostatočnou zárukou toho, aby mu neskôr regulátor zvnútra plný vody začal utešene korodovať. Navyše permanentná vlhkosť pri dlhšie nepoužívanom regulátore znamená prítomnosť rozkošných húb a plesní. Tieto sa potom po následnom vdychu dostávajú do PIPPOVÝCH pľúc a náležite „vylepšujú“ jeho zdravotný stav.

Adept túžiaci po nesprávne fungujúcom regulátore by sa nikdy nemal dotýkať pohyblivých, či nastaviteľných súčasti prístroja. Sú nimi napríklad prepínač Venturiho efektu, ovládač nádychového odporu a ďalšie. Takáto manipulácia navyše, by bola pod prúdom vody alebo v čistiacej nádrži zbytočne kontraproduktívna. Preto PIPPO čiastočky soli a iné nečistoty sladkou vodou neuvoľňuje.

 

Náustok a doplnky

Je omylom sa domnievať, že je dôležité sa venovať náustku regulátora. Neomývame ho, neprezeráme ho a nevymieňame ho. Uvoľnená páska držiaka náustku znamená pre PIPPA vzrušujúci pocit, že kedykoľvek počas ponoru môže prísť k zvlečeniu náustka z nádychovej trubice. Od čoho je už len krôčik k poriadnemu dúšku slanej vody a k následným problémom pod vodou. A to dokáže utešene eskalovať do mimoriadnej situácie. Podobne aj roztrhaný, rozkúsaný či rozleptaný náustok svedčí o správnych hygienických návykoch otrlého potápačského šoumena, ku ktorým PIPPO rozhodne patrí.

To posledné čím sa môže ešte navonok prezentovať je stav hadíc regulátora. PIPPO nikdy nepoužíva chrániče, ktorých funkciou je zabrániť ich zalamovaniu na exponovaných miestach. Naopak, hadice vždy otáča na tesno  a neskôr keď ich povrch v mieste ohybu začne byť celý popukaný a vráskavý, neváha ich svojim menej skúseným potápačským kolegom vystatovačne ukazovať.

 

Záverom

Never rečiam servisných technikov. Ak chceš byť za stav svojej potápačskej techniky obdivovaný – pridaj sa k hviezdnej PIPPOVEJ rote! Teraz už vieš, že vylepšenie šancí na nefunkčnú dýchaciu techniku je aj v tvojich rukách.

 

Príjemné prežitie krízovej situácie praje
PIPPO

 Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021