Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO si udržať DCS, .... alebo PIPPO radí ako s dekompreskou ďalej .....

 

Pridané 24.5.2019

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Nie každému šťastlivcovi sa podarí jeho sen: získať dekompresnú chorobu vlastným pričinením. Ak už k tomu skutočne dôjde, mal by si ju tento „umelec“ čo najdlhšie vychutnať ! Ideálne je preto sa schovávať pred druhými a nechať si ju len sám pre seba. Pre tých, ktorí nevedia AKO NA TO – ponúka PIPPO výpočet najdôležitejších zásad.

 

 

Hľadaj symptómy a prejavy ochorenia

Cítiš tŕpnutie, mravenčenie, bolesť v kĺboch, v hrudi, nezvyklú únavu alebo dýchavičnosť ? Bravó ! Už je to tu ! Konečne je tvoje snaženie korunované úspechom. Ak si sa správal adekvátne, prvé prejavy by sa mali dostaviť zvyčajne od 15 min do 12 hodín po ponore, ale v prípade mimoriadne vydarených okolností tak môže prísť ešte aj počas pobytu vo vode.

Nahlásenie nehody

Na žiadny pád, ako PIPPO zdôrazňuje: „ZA  ŽIADNYCH  OKOLNOSTÍ“ nespomínaj prvotné symptómy a príznaky ochorenia pred nikým, najmä nie pred: zodpovedným vedúcim potápačom, kapitánom lode alebo svojim potápačským partnerom !

Počítač a denník ponorov

Ak tvoj počítač hlasným spôsobom upozorňuje na spôsob alebo rýchlosť výstupu, pre istotu ho umlč vybraním batérie. Do cenníka ponorov pochopiteľne zapíš, že všetko prebehlo normálne a toto vyhlásenie potvrď svojim podpisom.

Rozvoj ochorenia

 
Nečakaj na to, že sa choroba sama o sebe zhorší. Ak by sa ti nebodaj polepšilo, ihneď začni konať. Ideálnym je zvyšovanie teploty tela slnením, saunou alebo aspoň námahou. Ak je čo i len malá možnosť okamžitého premiestnenia sa do vyšších nadmorských výšok – ihneď opusti miesto potápania a vydaj sa na túru, lyžovať, skákať s padákom alebo aspoň lietať  lietadlom. Nech ťa ani nenapadne si riediť krv nezmyselnou hydratáciou ! PIPPO nepije – čo ako by bol smädný !

Po odhalení choroby

Ak ťa tvoj Divemaster aj napriek snaženiu odhalí – všetko odmietaj. Namiesto toho zatajuj profil ponoru, ironizuj alebo sa aspoň pokúšaj o nemiestny humor na tému bezpečného potápania.

Odmietaj kyslík

Dýchanie čistého 100%-ného kyslíka najviac redukuje príznaky DCS. A to ty predsa nechceš ! Rozhodne jeho inhaláciu čo najráznejšie odmietaj ! Ak ťa prinútia ležať na mieste a dýchať, snaž sa ich oklamať tak, že pri každej možnej príležitosti si dávaj dolu masku prístroja. 

Následný pohovor

PIPPO sa zásadne drží Plzákovského „zatloukat – zatloukat – zatloukat...“ Neprezrádza nič z okolností ponoru. Najmä nie časové a hĺbkové relácie. V krajnom prípade tvrdí, že si na posledný ponor „zabudol“ svoj počítač v kajute.

A na záver ešte jedna dobrá rada:

Odmietaj akékoľvek ďalšie pokusy ťa transportovať do hyperbarického centra. Istotne tušíš prečo ?! Každé oddialenie liečby bude mať za následok zhoršenie príznakov aj tvojho celkového stavu.

 

To však znamená, že si DCS a jej opakované liečenie budeš môcť vychutnávať oveľa dlhšie !
Na spoločné problémy s dekompresnou chorobou sa teší PIPPO! Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021