Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO skočiť do vody .... alebo PIPPO radí, ako čo najimpozantnejšie vstúpiť do vody

 

Pridané 11.12.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

PIPPO ako starý potápačský mazák dobre vie, že potápanie nijako obzvlášť nepraje exhibicionistom. Veď napríklad taký tenista, môže rozohrať na dvorci počas priateľského stretnutia so svojim partnerom hneď celú plejádu rôznych extrovertných prejavov. Nielen že na to má k dispozícii viacero variantov možných postupov, ale do karát mu hrá aj skutočnosť, že na to má ohromný, aj niekoľkohodinový časový priestor.

My potápači, ak chceme byť našimi matkami, manželkami, milenkami aj babičkami obdivovaní, musíme hľadať oveľa rafinovanejšie cesty. Preto musí PIPPO vložiť do tých niekoľkých chvíľ, ktoré stoja medzi príchodom na miesto ponoru a uzatvorením hladiny nad jeho hlavou, vložiť všetok svoj um a schopnosti. Jedným z najefektnejších prostriedkov ako si navždy získať srdce svojej vyvolenej a obdiv ostatných partnerov je aj impozantný vstup do vody skokom.

 

 

Príchod na miesto

K samotnému miestu vstupu do vody, vrátam po boku lode, na okraj pontónu či potápačskej plošine na prove, PIPPO zo zásady nikdy nechodí kompletne ustrojený. Dobre vie, že perfektne oblečený potápač sa len ukracuje o už vyššie spomínaný drahocenný čas, ktorý môže vyplniť „pózovaním“ pred kamerami a fotoaparátmi rodinných príslušníkov, natáčaním tváre k slnku a chytaním jeho lúčov v rámci získania zdravej farby z dovolenky a ďalšími užitočnými činnosťami.

Obzvlášť vhodné, je pritom blokovať prístup iným potápačom, ktorí sa v oblekoch celí spotení snažia čo najskôr dostať do vody. Taká vyhratá slovná potýčka, pred zrakmi pubertálnych obdivovateliek môže len zvýšiť PIPPOV sexappeal v ich očiach. Aj samotný príchod na miesto skoku do vody sa dá využiť konfrontačne! Prístup naň býva často cez úzke priestory chodieb lode, či popri viacerých práve sa ustrojujúcich potápačoch. Rada nášho hrdinu preto znie - Nikdy sa nepohybuj opatrne, používaj naplno nafúknutý kompenzátor a vôbec sa nesnaž minimalizovať "vytŕčajúce" súčasti výstroja. Vrcholne účinnou taktikou je tiež pohybovať sa po lodi s nasadenými plutvami. 

 

Príprava na skok

PIPPO si v protiklade s ostatnými pred skokom do vody plutvy vyzúva a kompenzátor vztlaku spúšťa. Neskôr vo vode, si svoj pobyt na hladine predĺžuje elegantným nazúvaním plutiev, ktorým všetkým dokazuje ako dobre ovláda svoj výstroj. A čo sa kompenzátora týka, PIPPO ho dokáže veľmi presvedčivo nafúkať hlasným použitím inflátora. Ak Divemaster alebo vedúci ponoru organizuje vstup potápačov do vody, nikdy im nenahlasuje svoje meno, ale používa rôzne aliasy a prezývky, aby ich čo najviac zmiatol a dokázal okolostojacim uchichotaným žubrienkam, že má zmysel pre humor.

Ale pozor – v žiadnom prípade si nenecháva svoj výstroj skontrolovať od Divemastera! PIPPO to považuje za jasný signál svojej nekompetentnosti, preto tento krok kompletne vynecháva! Naopak radí, aby si sa snažil čo najmenej synchronizovať so svojim partnerom tak, aby medzi vašim odskokom do vody uplynul čo najdlhší čas. Ak budeš skôr vo vode, môžeš na parťáka hlasno kričať z vody povelmi ako „kde toľko trčíš“ a podobne tak. Tým len potvrdzuješ svoju studnicu svojich skúseností. Ak už bude vo vode skôr tvoj partner, neponáhľaj sa. V takom prípade mu PIPPO naopak z paluby lode alebo z móla rozdáva razantným hlasom posledné rady tak, aby bolo všetkým jasné, kto má na pľaci najviac odpotápané.

 

Tesne pred skokom

PIPPO nikdy pred skokom nečaká na pokyn Divemastera alebo skippera. Je predsa samostatný a certifikovaný potápač! Rovnako považuje za zbytočné kontrolovať miesto dopadu. Ignoruje polohu potápačov, ktorí skočili do vody pred ním aj ďalšie prekážky. Načo zohľadňovať smer alebo  rýchlosť prúdenia. Čím tesnejšie dopadne k tváram svojich druhov, tým silnejší zážitok budú mať z gejzírov vody, ktoré svojim skokom vytvorí.

Takto ich pri troche snahy nielen na smrť vystrašíš, ale môžeš dosadnúť aj priamo na nich! Na rozdiel od iných, si nenasadzuj svoj regulátor do funkčnej polohy, ale ho nechaj letieť volne vo vzduchu. Fotografiám, ktoré ti pri tom obdivovatelia z paluby zhotovia, to dodá určitú dynamiku. Ani masku si pri tom PIPPO nepridŕža. Nebolo by ho totiž na fotkách poznať. No a s ostatnými súčasťami sa nezaťažuje už vôbec. Taký octopus alebo baterka sa dokážu rozkošne zachytiť o rám paluby alebo iný konštrukciu na plavidle, čoho dôsledkom môže byť priam neopakovateľná otočka vo vzduchu. A medzi nami fičúrmi: iba úplní potápačskí zelenáči si pridŕžajú opasok aby im pri skoku nepadol...

 

Skok

A sme pri jadre veci. Pri potápaní z lode, člnu či iného plavidla sa používa kročný spôsob skoku. Rovnako ho môžeme uplatniť aj pri vstupe do vody z móla, pontónu či vysokého brehu. Odrazová noha zostáva čo najdlhšie v kontakte s podložkou. Ale na to PIPPO vraví: „nemá to šťavu“. Aby sa odlíšil od ostatných, musí skákať oboma nohami znožmo a vpred. Len tak, v prípade kratšieho skoku docieli potencionálne zachytenie sa pätou fľaše o okraj lode či pontónu. Nasleduje efektný úder do zátylku. Ak už PIPPO v priebehu potápačskej dovolenky tento skok niekoľkokrát predviedol, môže skúsiť modifikáciu s dopadom na ucho (krásne sa pri tom poškodzujú ušné bubienky) či s dopadom na sklo masky (občas praskajú). V oboch prípadoch ide o vítanú zmenu.

 

Po dopade do vody

Hlavne nič nekontroluj! To robia len šplhúni, ktorí chcú byť ktovie prečo zadobre s Divemastrom. Je predsa samozrejmé, že aj po dopade do vody bude výstroj úplný a funkčný. Načo ešte testovať dodávku vzduchu, upevnenie záťažového systému a doplnkov akými sú bóje, svietidlá či navijaky. Kompenzátor si zásadne na hladine nenafukuj – veď za chvíľu keď sa budeš chcieť dostať dolu ho budeš beztak spúšťať. Radšej razantne šliapaj vodu, aby si tak konečne Divemastrovi dokázal svoju plaveckú zdatnosť.

Efektným otáčaním sa kolom dokola, PIPPO navyše dokážeš ventilom svojej fľaše zasiahnuť do úst a na ďalšie citlivé miesta tváre potápačov, ktorí sú už vo vode. Nemusíme dúfam zdôrazňovať, že priestor dopadu je teraz celkom jeho a že sa nemusí ponáhľať s jeho opustením. V žiadnom a to PIPPO zdôrazňuje absolútne v žiadnom prípade nesignalizuj na základňu, že si v poriadku alebo čokoľvek podobné. Takýmto „detinským“ počinom, by si celkom znegoval svoju predchádzajúcu snahu o mužný prístup k vstupu do vody.

Veľa obdivných pohľadov po vydarených skokoch praje
PIPPONapíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021