Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO potápať v prúde .... alebo PIPPO radí, ako sa správať pod vodou v silnom prúde .....

 

Pridané 30.3.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

V našej rubrike rád od PIPPA, sa sústreďujeme aj na tipy, ako sa stať obľúbeným v radách skipperov a Divemasterov.  Jednou z najúčinnejších metód ako sa navždy vryť do pamäti členov personálu potápačských plavidiel, je adekvátne chovanie sa na počas ponorov v prúde. Príprava a celková atmosféra na lodi, býva pred týmito takzvanými „driftovými“ ponormi hustejšia a nabitá očakávaním. A to je tá správna chvíľa ako môžeš ukázať prehľad, skúsenosti a predovšetkým sebectvo voči ostatným účastníkom potápačského zájazdu. Ponúknime preto aspoň niekoľko užitočných rád, ako sa správať pred, počas aj po ponoroch v rýchlych prúdiacich vodách, veď ten svet okolo nás je niekedy taký fádny a nudný....

 

 

Pred potápaním

Nielen PIPPO, ale ktorýkoľvek starý potápačský pes dobre vie, že briefingy sú len pre zelenáčov. Preto sa aj napriek výslovnej prosbe miestneho Divemastera nezúčastňuje týchto sedení a namiesto toho radšej na hornej palube vysvetľuje nepotápajúcim sa členkám zájazdu nebezpečenstvá potápania sa v zatopených jaskyniach v hĺbkach cez 100 metrov. Veď informácie o tom, kde ťa skipper vyhodí, či na ktorom mieste útesu posádka malého člna opäť zozbiera, si ľahko vzhľadom na svoje bohaté „skúsenosti“ domyslíš aj bez tých jeho rečí o nebezpečenstvách odplavenia na šíre more.

Rovnaký postoj zaujmi aj k žiadostiam o výber a tento krát ozaj včasnú prípravu výstroja. Predponorová príprava je tiež skvelým momentom, na v poradí prvý konflikt s Divemasterom. Keď sa začnú rozdávať povrchové bóje, PIPPO nikdy nezabudne pohrdlivo odfrkovať a pred prítomnými dámami trúsiť reči o zbabelých zajačikoch a neschopnej posádke. Ako inak by zdôraznil, že v albume svojich (pravdepodobne aj tak kúpených) špecializácií má aj kartičku Advanced Drift Diver a to hneď od viacerých svetových certifikačných organizácií.

 

Timing

Správne načasovanie tvojho príchodu na potápačskú platformu na korme lode, sa stáva pre tento druh exhibicionizmu nenahraditeľným! PIPPO - frajer „prvej A kategórie“ sa v prvom rade na miesto dostaví ako celkom posledný. Nechá sa fotografovať a v kuse spomína mužné príhody z posledných driftových ponorov, ktoré už absolvoval v aktuálnej sezóne. Nesmú v nich pochopiteľne chýbať pasáže o tom koľko potápačov dohladával pod vodou, zachraňoval pred krvilačnými žralokmi na hladine, či v poslednej možnej chvíli vyťahoval na loď.

Predpokladajme, že posádka lode chce robiť všetko podľa predpisu. V takom prípade pravdepodobne vyhodí po prúde z kormy plavidla vlečné lano s bójou. Je určené k tomu, aby sa potápači zoradili na lane na poslednú krátku kontrolu výstroja pred spoločným zanorením sa. Do portfólia kanadských žartíkov by si preto rozhodne mal zaradiť aj odviazanie tohto lana a jeho pustenie po prúde. Istotne si tým získaš obdiv upišťaných slečien, keď budeš so žoviálnym úsmevom komentovať snahu posádky nafukovacieho člna dostihnúť v silnom prúde bóju. A tak ako PIPPO, sa zaručene zapáčiš aj ostatným potápačom, čo budú musieť potiac sa v neoprénoch a s výstrojom na chrbtoch čakať na páliacom sa slnku.

 

Vo vode

Ak si už Divemastera a ostatných potápačov na bójke dosť vytrápil, skoč konečne do vody aj ty. Nech ťa ani nenapadne sa hneď chytiť lana. Tým by si len ukázal svoju slabosť. Namiesto toho si všemožne upravuj popruhy, inflátor či ostatné súčasti výstroja. Dôsledkom bude tvoje odplavenie hodný kus za plavidlo po prúde. Samozrejme, že na to reaguješ urazeným výrazom v tvári a hlasným žundraním na slabú úroveň vycvičenosti posádky. Žiadaj vtedy, aby po teba prišli s člnom alebo prinúť celú skupinu, aby sa doplavili bližšie k tebe.

Samotný synchronizovaný zostup celej skupiny je lahôdkou sám o sebe. Divemaster bude mať pravdepodobne so sebou navijak, na konci ktorého bude povrchová bójka, ktoré si bude chcieť pre lepšiu orientáciu ostatných účastníkov počas ponoru ťahať za sebou. Jasnačka, že sa spolu s PIPPOM zanáraš celkom posledný, nech ťa všetci čakajú v hĺbke bojujúc s prúdom.

 

Počas ponoru

 „Machom“ musíš zostať aj pod vodou. Vo výbave by si preto mal mať finty tipu: odpútanie sa od skupiny, mätúcu gestikuláciu, jazdu proti prúdu spojenú s enormnou hyperventiláciou či stratou plutvy a jej následným naháňaním v tečúcej vode. Ak si bol prinútený akceptovať nejakého úbožiaka, ktorý ti bol pridelený ako buddy, aspoň si s ním v prúde zašpásuj hrou na schovávačku v skalnom bludisku blízko pri dne. Ak by ťa predsa len sila prúdu prekvapila, pochopiteľne používaj koralové stoly a vejáre gorgónií ako prirodzené madlá na pridržanie sa, ťahanie či odrážanie nohami. A čo ti našepkáva spojenie slov: „nožík“ a „Divemasterova bója“? Veď na prúdovom ponore musí byť aj zábava!

 

Ukončenie ponoru

V určitom momente naznačí Divemaster, že je čas na návrat ku hladine. PIPPO ho v takej chvíli pochopiteľne ignoruje a snaží sa stiahnuť za sebou ďalej čo najviac svojich spolubojovníkov. V ideálnom prípade bude už aj tak v tom čase visieť niekomu na oktopuse. Ak ho predsa len prinúti Divemaster nejakým zázračným spôsobom zamieriť k hladine – návod už poznáš. Len rýchly výstup a vynechanie bezpečnostnej zastávky môže spustiť alarmy na vašich počítačoch.

A na hladine? Tam môžeš rozbaliť celú plejádu svojich trikov, od dirigovania posádky doprovodného člna, alebo ešte lepšie skippera v prípade, že vás bude zbierať veľká loď až po nevyhnutnú stratu záťažového opasku.

A nezabudni v patričnej miere po návrate na palubu ofrflať ponor a jeho vedenie zo strany Divemastera.

 

Skvelé zážitky z potápanie v prúde praje PIPPO!Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021