Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO partnersky potápať .... alebo PIPPO radí, ako sa stať obľúbeným potápačským partnerom

 

Pridané 22.1.2021

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

PIPPO ako odborník v potápačskej praxi, pokračuje v seriáli svojich tipov-rád-skúseností tým, čo robí z potápania kolektívny šport – totiž s partnerstvom. Inštruktori v potápačských školách radi zdôrazňujú, že je potrebné si so svojim partnerom ponor naplánovať, realizovať a na konci aj zhodnotiť. Vraj je to bezpečnejšie. Ba niektorí neváhajú tvrdiť, že kolektívny zážitok spod vody je intenzívnejší. Ale aká je skutočnosť? PIPPO samozrejme má návod na to, ako vhodne manévrovať so svojim partnerom tak, aby mal z toho nesmrteľný zážitok? Tieto odpovede ponúka tu a teraz v našej antiporadni.

 

 

Zoznámenie sa

Ak si správne naladený sólista, tak na potápačskú základňu či loď prídeš sám. V takom prípade ti pred prvým ponorom Divemaster pridelí nešťastníka, na ktorom si budeš môcť vyskúšať plejádu všetkých trikov súvisiacich s partnerstvom v potápaní. Už na brífingu mu tak ako PIPPO všetkými možnými prostriedkami dávaj najavo, že on je vlastne bez ohľadu na všetky svoje dosiahnuté kvalifikácie a množstvo skúseností len úbohý zelenáč, ktorý môže byť rád, že sa dostal do rúk takého skúseného borca!

Za vhodné správanie sa považuje v takomto prípade napríklad odmietnutie tykania si, či ešte odvážnejšie - nepodanie si rúk. PIPPO svojho budúceho parťáka zásadne od počiatku zosmiešňuje a od ihneď oslovuje aspoň stredne hanlivou prezývkou. V žiadnom prípade sa nezmieňuje o čase ponoru, aby nedajbože „náhodou“ nenastala synchronizácia vstupu do vody. Práve naopak, nejakým vhodným žartíkom (napríklad schovaním regulátora či inej súčasti výstroja), svojho partnera zdržiava na palube dostatočne dlho na to, aby si ho potom mohol už z vody „vychutnať“. Hlasným pokrikovaním ho volá k sebe a dostatočne tak zvyšuje úroveň jeho predponorového stresu. Takýmto manévrom sa totiž aj ty dokážeš elegantne vyhnúť dvom partnerským povinostiam: pomáhaniu pri ustrojovaní sa a vzájomnej kontrole umiestnenia a funkčnosti výstroja.

 

Vo vode

Pochopiteľne vo vode oboje aj ďalej ignoruj. Keď už konečne nastala tá pravá chvíľa zanorenia sa, žiadna súhra! Žiadne naznačenie začiatku ponoru! Naopak, PIPPO sa snaží odpútať pozornosť svojho partnera nejakou vtipnou poznámkou o tom, čo sa deje za jeho chrbtom a keď sa od neho odvráti ihneď sa zanorí a pláva tým najmenej logickým smerom. Jeho cieľom od začiatku ponoru je totiž čo najskoršia separácia od partnera, aby mu tak definitívne naznačil, kto je ten slabší jedinec v ich dvojici.

Ak sa ťa tvoj partner aj napriek tomu bude držať ako kliešť, musíš vybaliť zásobník rôznych úhybných a maskovacích manévrov, ktorými sa ho budeš snažiť zo všetkých síl zbaviť. Do tejto kategórie patria neočakávané zmeny smeru, hĺbky aj rýchlosti pohybu. Ak to skombinuješ so schovávaním sa za koraly, útesy či iné objekty je možné, že sa ti podarí sa od partnera oddeliť už v prvej polovici ponoru. Ak sa náhodou tvojmu druhovi podarilo na začiatku pred ponorom ti naznačiť akýkoľvek plán ponoru, je pochopiteľne tvojím postupovým cieľom urobiť vo vode presný opak, aby si svojho partnera dostatočne zmiatol.

 

Komunikácia

Je osobitnou kapitolou potápania. Nech ťa ani nenapadne mu niečo signalizovať a už vôbec nie mu na nejaké signály odpovedať ! Tvoja zásoba plynu je jednoducho tvoj privátny sektor a to ako sa cítiš, ho jednoducho nemá čo zaujímať. Takže na jeho dotieravé O.K. odpovedaj tak ako PIPPO známym a nie príliš slušným gestom s použitím stredného prsta.

Za skutočného šťastlivca sa môžeš považovať v prípade, ak bude mať tvoj partner akékoľvek problémy. Je v celku jedno či pôjde o problémy s výstrojom, vyčerpanie alebo uviaznutie. Scenár by mal byť pre teba vždy rovnaký. Cháááá.... Každý predsa do vody išiel dobrovoľne a ty nie si žiadna pestúnka. Nech sa teda len pekne trápi!

 

Posledná rana

Ak by sa ťa predsa len akousi náhodou a napriek všetkej tvojej snahe partner po celý čas ponoru udržal máš tak ako radí PIPPO posledný šíp v tulci. Je ním neočakávané a ničím nenaznačené započatie výstupu. Jednoducho a proste, v momente keď bude tvoj partner čímkoľvek zaujatý – vystrel neodkladne a priamo k hladine. Úspech je takmer zaručený. V zápätí čo najrýchlejšie vylez hore na plavidlo. Skutočnosť, že namiesto presvedčenia sa o tom, že aj tvoj partner sa bezpečne dostal na základňu môžeš nahradiť návštevou baru obkolesený húfom svojich obdivovateliek, ti hádam ani nemusí PIPPO pripomínať.

 

Perlička na záver

Ak bude po tomto všetkom, mať k tebe pridelený partner toľko odvahy, že príde za tebou s otvoreným denníkom a prosbou o podpis realizovaného ponoru, budeš mať jedinečnú príležitosť prítomným slečnám ukázať, kto je tu skutočne tým skúseným „starým bobrom“. Jednoducho ho vysmeješ a pošleš napríklad do potápačskej materskej škôlky.

 

Skvelé zážitky s potápania so svojim partnerom praje
PIPPONapíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021