Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO na člne .... alebo PIPPO radí, ako sa správať na malom člne

 

Pridané 7.2.2021

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Potápanie skutočne dokáže byť zábavným športom. Aj keď sa obyčajne odohráva vo „Svete Ticha“ vždy sa nájde čas si trocha zašpásovať aj na súši, respektíve na plavidle. Milý čitateľ, ak ti v hlave vŕta otázka, ako sa stať obľúbeným, obletovaným či aspoň obdivovaným, ponúka ti PIPPO niekoľko užitočných rád, ako sa správať na malých potápačských plavidlách, akými bývajú gumené nafukovacie člny.

 

 

Nalodenie sa

PIPPO, ako frajer prvej kategórie sa v prvom rade na miesto naloďovania dostaví ako posledný a vždy po určenom termíne. Čo na tom, že sa takto budú všetci ostatní potiť na páliacom slnku odetí v neoprénoch. Ako ináč by si ho potom všimli?! Ak je od neho vyžadované, aby si si svoje potápačské veci priniesol k plavidlu celkom sám, rozhodne túto príležitosť víta na prvý konflikt s posádkou. Aj ty môžeš v takejto situácii podobne ako on, spomenúť že na Bali, Fiji v Thajsku alebo ....... (doplň sám ešte niekoľko svetových lokalít, aby si prítomným dámam zdôraznil svoje potápačské skúsenosti) si nič také robiť nemusel. Ak to už miestny Divemaster nevydrží a prinesie ti tvoj verzaig. Vždy ho ešte môžeš ako PIPPO ho aspoň s patričným hrmotom položiť do člna tak, aby čo najviac prekážal. Starí potápačský mazáci vedia aj to, že naštvať skippera je možné aj tvrdým dopadom záťažového opasku o laminátové dno plavidla.

 

Pred vyplávaním

Jedným zo základných kameňov úspešného upozornenia na seba pred vyplávaním člna, je zabudnúť si minimálne dve súčasti výstroja, z ktorých aspoň jedna by mala byť nepostrádateľná pre ponor. Len takto bude zaručené, že budú PIPPA všetci pekne trpezlivo čakať, kým si pomalou „travoltovsky“ uvoľnenou chôdzou odkráča po ne na základňu. Vhodnou kombináciou je podvodný aparát a plutvy, alebo svietidlo s kuklou.

Strategicky dôležitým prvkom v skladačke obdivovanosti jeho osoby, je voľba a zaujatie vhodného miesta v člne. Naporúdzi je hneď niekoľko možností. Jedna je v duchu Di Capriovského Titanicu celkom na prove. Takto vystretý budeš môcť PIPPO skipperovi celkom slušne zavadzať vo výhľade vpred. Iným variantom je ostendatívne obsadenie miesta skippera tak, aby ho musel dôrazne požiadať o jeho zmenu. Na takúto situáciu pochopiteľne reaguje urazeným výrazom v tvári a žundraním o slabej úrovni služieb konkrétnej potápačskej základne.

 

Počas jazdy

Je jasné, že správny „macho“ nebude počas jazdy v žiadnom prípade pokojne sedieť. Naopak, žiadúce bude ak sa bude neustále presúvať, poskakovať ba aj vstávať. Za pravého vodcu kolektívu sa môžeš označiť len vtedy, ak sa ti podarí vyprovokovať ostatných pasažierov na rozhojdanie lode počas jazdy. A ich obdiv bezpochyby získaš aj v prípade ak budeš skipperovi siahať na riadenie, rýchlostnú páku alebo elektronické prístroje. Ani napríklad také zohýbanie antény nevyzerá na fotkách zle!

 

Okolo potápania

Po doplávaní na miesto ponoru sa posádka obyčajne snaží manévrovať s plavidlom až do tesnej blízkosti miesta zostupu. Istotne jej dobre padnú kritické poznámky a posmešky na ich adresu. PIPPOVÝM parádnym číslom je aj nenápadné vyhodenie kotvy (samozrejme bez lana), ktorú potom môžu všetci svorne hľadať na palube.

 

Ďalšie finty a triky

V prípade, že je na lodi nápis typu: “Do not step please….” alebo “Don´t touch please” je ti už asi jasné čo robiť. Aj oznam “Molimo Vas nedirajte vjetrobran“ by si mal komentovať pohŕdavým smiechom. Starým, ale vôbec nie otrepaným vtipom je nenápadné otvorenie ventilu jednej z komôr nafukovacieho člna. Tu bude samozrejme potrebné neskôr v slnečnej páľave ručne nafukovať. A skutočný virtuóz v obore nahnevania posádky (akým PIPPO bezpochyby je), si pritom nenechá ujsť príležitosť ostendatívneho zapálenia si cigarety.

 

Skvelé osobné zážitky na člne praje
PIPPO

 Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021