|
||||||||||
|
![]() |
AKO na morskú chorobu .... alebo PIPPO radí, ako stopercentne získať morskú chorobu
Pridané 18.12.2020 VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
Najskôr sa človek cíti akoby mal zomrieť, potom si praje aby naozaj umrel. Každopádne by dal čokoľvek za to, aby sa už konečne to prekliate plavidlo prestalo kolísať. Každý kto to zažil, vie o čom hovoríme. No a tým, ktorí nám závidia ponúka PIPPO návod: AKO NA TO.
Fyzický stav organizmuAk je tvojim hlavným dovolenkovým cieľom získanie morskej choroby, mal by si podobne ako PIPPO s prípravou na ňu začať už pred nástupom na loď. V žiadnom prípade by si nemal byť oddýchnutý a zregenerovaný z časového posunu. Naopak – únava, pochorobné stavy alebo stres z cestovania tvoria fundamentálny základ získania choroby z pohybu.
Správna diéta a pitný režimAj dietický režim je dôležitý. Na morskú chorobu nachystaní jedinci stoja v podstate vždy pred rozhodnutím z dvoch takmer rovnocenných alternatív. Prvou z nich, je nejesť vôbec nič – a v kľude čakať na príchod nevoľnosti, tešiac sa na moment prekvapenia. Podľa PIPPA je však naopak oveľa istejšou alternatívou násilne preplnený žalúdok. V takejto snahe je potrebné sa precízne vyhýbať ľahkým jedlám, suchému chlebu a sušienkam. Oveľa vhodnejšie sú slanina, vajíčka, hranolčeky vajcia či klobáska. Istotne poznáš zásadu, že „Do vody by sme nemali ísť hladní, ale ani prejedení“. Napriek tomu ak sa medzi ponormi na lodi podáva strava, PIPPO sa ponáhľa s jedením, vykonáva pri jedle súčasne aj ďalšie činnosti, nedopraje si pohodu a jedlo v žiadnom prípade nevychutnáva! Dôležitým trikom, je tiež zostať po celý čas pobytu na lodi dostatočne dehydrovaný. Žiadna minerálka ani energetické nápoje! Naopak pi kávu, čaj a ostatné „močopudné“ tekutiny. Z hľadiska ďalšieho dráždenia žalúdka dobre poslúžia pomarančový či grapefruitový džús, ktoré sú pre organizmus dostatočne kyslé.
LoďV rámci možností si radšej nevyberaj väčšiu a širokú loď. Väčšie plavidlá sa pomalšie kolíšu po krivkách vĺn ako aj majú „ľudsky“ prijateľnejší pohyb. Z hľadiska ašpirácie na morskú chorobu sú jej nepriateľom najmä špeciálne viac komorové katamarany, ktoré až príliš účinne minimalizujú kolísanie. Na lodi sa dôsledne vyhýbaj „strategickému“ miesto v strede plavidla, v ktorom sa loď najmenej pohybuje. Ďaleko vhodnejšia je poloha podobná tej Di Capriciovskej z filmu Titanic. Vysoko nad vodu sa zdvíhajúca prova je zárukou dostatočne necitlivého správania sa k svojmu telu. PIPPOVÝM tajným tipom je tiež poloha na korme, nakoľko obyčajne v zadnej časti plavidla býva značný zápach z výfukových splodín dieselových motorov, ktoré môžu prípadnú žalúdočnú nevoľnosť len podporiť. Tým sa urýchli tvoj „náklon“ ponad zábradlie. Ak si si zaplatil live-aboard pobyt, pri ktorom budeš na lodi po niekoľko dní spať, žiť a potápať, musíš si aj svoju kajutu vybrať rozvážne. Voľba nižších kajút, bližších ku stredu (rozumej ťažisku lode), znamená menšie hojdanie sa, čo je v tvojom prípade celkom nežiadúce.
Niektoré tipy na boj o morskú chorobuOrientuj sa pohľadom aj polohou tela vždy proti smeru pohybu a nie naopak. Oči si PIPPO nikdy nefixuje na pevný objekt blízko pri línii horizontu, akým by mohla byť iná loď, ale aj oblak či pevnina. Tento spôsob by ho len zbytočne ubezpečoval, že jeho oči uvidia ten istý pohyb ako jeho telo. Rozhodne tiež nezostáva v podpalubí, ani si nelíha so zatvorenými očami. Na mieste ponoru nikdy nechoď do vody medzi prvými, pretože mnohí potápači sa cítia lepšie, keď sa konečne dostanú do vody a zanoria sa pod hladinu. V tvojom prípade ti PIPPO odporúča pravý opak. Vytúžená choroba z pohybu príde ľahšie ak je slnko horúcejšie, neoprénový oblek viac tlačí na krku, motor je odrazu hlasnejší, výpary z výfuku odpornejšie a porada pred ponorom príjemne trvá, trvá a trvá ......... A v rukáve má PIPPO ešte jeden tromf! Ak je to len trochu možné - pokúšaj sa čítať. Koncentrovanie očí na relatívne statický cieľ ešte viac mätie mozog, pretože tá informácia je v rozpore s referenciami zo stredného ucha. No nie je to báječné ? Lieky – tvoj hlavný neriateľExistuje celý rad liekov tak na lekársky predpis, ako aj volne v predaji na prevenciu proti morskej chorobe a zníženiu jej účinkov. PIPPO sa ako čert krížu vyhýba tým najznámejším, medzi ktoré patria: Kinedryl, Nokinal, ale aj tým exotickejším ako: Dramamine, Bonine, Benadryl či Marazine. Väčšina z nich, bola vynájdená v rámci boja proti chorobe z pohybu – kinetóze. V žiadnom prípade, opakujeme: „v žiadnom prípade“ sa nedaj nalákať na ich užitie! Celkom by si tak negoval svoju snahu o získanie morskej choroby. Okrem piluliek sa musíš dôsledne vyhýbať aj ďalším rafinovaným prostriedkom modernej farmácie. Veľa potápačov s obľubou používalo v boji s kinetózami najmä Scopolamine. Tento liek sa pre minimum vedľajších účinkov stal mimoriadne účinným. Aplikoval sa transdermálnym spôsobom pomocou náplaste, ktorá sa nalepila na zápästie. Našťastie, sa s týmto liekom už na trhu stretávame čoraz menej. Stráň sa aj takzvaných "morských náramkov". Ide vlastne o špeciálne elastické bandáže na zápästie s výstupkami, ktorých účinnosť v potláčaní symptómov kinetózy spočíva v tlaku na zodpovedajúce akupresúrne body. Niektorý ľudia prisahajú na ich účinok – preto neriskuj. Bacha aj na homeopatika ! Žiadne Cocculus, Tabacum a Petroleum či aromaterapiu v podobe mandarinkového, peppermintového, či spearmintového oleja. Všetko zle, zle, zle!
Ak ťa už choroba schvátilaVýborne – dosiahol si svoj cieľ. Nič nepožívaj, odmietaj slané a suché pokrmy. Naopak, vytúžený príchod morskej choroby osláv cigaretou a dúškom tvrdého alkoholu. Aby si PIPPO morskú chorobu udržal pod kontrolou čo najdlhšie, zo všetkých síl sa bráni nedobrovoľnému vyprázdneniu žalúdka. Jeho zadržiavanie by aj tak pravdepodobne neviedlo ku ničomu. Varujúcimi príznakmi okrem známeho vnútorného tlaku môžu byť: chlad, triaška, bolesti hlavy. Ak už cítiš, že koniec je v nedohľadne.....priprav sa na vyvrhnutie. Otázkou potom zostáva kam sa utiahnuť ? V potápačských príručkách sa píše, že najlepším miestom je záveterná strana paluby alebo korma. Je pochopiteľné, že aj na tomto mieste ti musí PIPPO odporučiť pravý opak. Dobrou správou je, že môžeš očakávať náhlu ale o to intenzívnejšiu slabosť. A ešte jedna rada na túto tému: ubezpečujeme ťa, že u posádky plavidla budeš mimoriadne obľúbený ak použiješ na „vyvrhnutie“ záchod alebo odpadový kôš!
ZáveromNever rečiam starých morských vlkov o rezistencii pred morskou chorobou - za tých správnych podmienok ňou môže byť postihnutý úplne každý. Ak neprichádza, nebuď zbytočne frustrovaný. Chce to len trpezlivosť – tá správna chvíľa istotne príde. Teraz už vieš, že vylepšenie šancí na jej získanie leží celkom v tvojich rukách. Príjemné prežitie morskej choroby praje
| ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |
© 2010 - Všetky práva vyhradené | Posledná zmena 19. februára 2021 |