Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO s potápačskou maskou .... alebo PIPPO radí, ako mať poriadne zahmlenú masku

 

Pridané 30.10.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

V učebniciach a príručkách potápania sa hovorí o maske, ako o pomôcke prostredníctvom ktorej dokážeme ostro vidieť pod vodou. Bez nej by sme vnímali svet pod hladinou rozmazane. Toľko teória. My starí potápačskí mazáci vieme svoje. Aj PIPPO chápe, že každá správna potápačská maska, má byť „poriadne“ zarosená. Orientovať sa pod vodou s čistou a priezračnou maskou dokáže ktokoľvek. Ale dokážte to so zahmlenými priezormi masky!

V očiach potápačských zelenáčov takýto spôsob pohybu pod vodou zabezpečí PIPPOVI veľký obdiv a patričnú úctu. Orosená maska zároveň dokonale zneistí každého potápačského druha, ktorému chýba zrakový kontakt - jeden z významných prostriedkov komunikácie medzi potápačmi. Ktokoľvek, kto nosí korekčné optické okuliare, pozná efekt, pri ktorom - keď vojde z chladnejšieho prostredia do vykúrenej miestnosti - sa mu zahmlí výhľad. To vedia aj amatéri. V ďalšom diele nášho seriálu „antinávodov“ ti PIPPO poradí, ako dosiahnuť virtuozitu aj v tejto oblasti.

 

 

Príprava masky

Nikdy sa nedaj strhnúť potápačmi, ktorí si svoju masku stále utierajú, oplachujú sladkou vodou či – nebodaj - umývajú čistiacimi prostriedkami! Maska „starého potápačského bobra“ musí už na pohľad vyjadrovať jeho štatút. Mala by vyzerať staro, opotrebovane a vyjadrovať mentalitu skúseného jedinca, pred ktorým sa mladým potápačkám roztrasú kolená.

Stará maska je jednoducho stará maska. Sklá priezorov sa vekom, najmä však vplyvom prachu poškriabu a vytvoria lepšie predpoklady na permanentné zarosenie. Priezory masky musia byť čo najšpinavšie, poriadne zanesené, a nejaká tá pleseň tiež nezaškodí. Odkladanie masky do ochranných obalov alebo puzdier prenecháva PIPPO radšej slabochom.

Mastnota je tým trikom, ktorý ti pri používaní masky pod vodou zabezpečí jej permanentné orosenie. Znamená to, že nesmieš premeškať žiadnu príležitosť na chytanie a ohmatávanie skiel priezorov. Ruky sú vždy trocha mastné. Ak sa potápaš najmä v trópoch, kde sa používajú rôzne ochranné krémy a oleje, máš napoly vyhrané! Len nezabudnite - nečistiť a neutierať!

 

Používanie masky

Ak ti niekedy v potápačskom časopise alebo v obchode padne zrak na rôzne spreje či kvapky s nápismi, ako sú Anti-fog či anti-čokoľvek, rozhodne sa im vyhýbaj! Pre PIPPA totiž znamenajú to, čo pre upírov cesnak alebo zrkadlo! Ich nanesenie by celkom zmarilo tvoje úsilie, o čo najlepšie vyzerajúcu masku pod vodou. Nech ťa nezláka ani používanie starého inštruktorského triku, ktorým je aplikácia slinných exkrementov (po slovensky pľuvanie) do masky. Tie by podobne ako ich spomínaná syntetická náhražka, celkom zmarili tvoje úsilie o esteticky „zabielenú“ masku.

Ďalšou „fintou“ je spôsob dýchania pod vodou. Len šplhúni, patriaci typovo do kategórie jedincov, ktorí nosia remeň aj traky, poslúchajú na slovo svojich inštruktorov. Snažia sa o správny spôsob dýchania, kde nádych aj výdych sa robí vždy ústami. Ale omyl! PIPPO, ako naslovovzatý odborník vie, že nádych sa musí realizovať ústami. Veď inak to bohužiaľ nejde. Ale výdych?! Tu pre teba nastáva tá veľká príležitosť, keď po každom vdychu nasleduje intenzívne vypustenie obsahu pľúc do vnútorného priestoru masky. Priezory tak permanentne dostávajú novú dávku vlhkosti a efekt je dokonalý. Paráda!

 

A PIPPOV extra-tip na koniec

A záverom ešte jedna dobrá rada. Ak chceš byť dokonalý, v nijakom prípade nepoužívaj kvalitné masky s priezormi z temperovaného skla. Siahni radšej po plexisklovej náhrade. Skôr sa zašpinia, poškriabu a znehodnotia. Jednoducho, vytvárajú ideálne podmienky na demonštráciu niekoľkých fyzikálnych zákonov, súvisiacich so zmenami teplôt.

 

Príjemné potápanie s poriadne zarosenou maskou želá
PIPPO!Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021