Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO sa podchladiť, .... alebo PIPPO radí, ako sa pri potápaní poriadne podchladiť .....

 

Pridané 23.3.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Niet žiadnych pochýb o tom, že naša rubrika v ktorej PIPPO radí potápačom je úspešná. Svedčia o tom ohlasy vás – potápačov, ktorí si chcú prehĺbiť svoje znalosti a vycibriť špeciálne potápačské zručnosti. Tak pokračujme spolu zimnou témou, v ktorej ti PIPPO dá návod na to, ako sa riadne a nekompromisne podchladiť pri potápaní. V našich vodách, to nie je až také umenie, pretože ponory v podmienkach strednej Európy sa z celosvetového hľadiska vlastne radia medzi potápanie „studenovodné“. Takto totiž mnohí renomovaní autori označujú ponory vo vodách s teplotou pod 18 stupňov Celzia. A ruku na srdce, okrem tých zopár týždňov na vrchole leta našinec pri vstupe do vody takmer vždy pocíti ten „slastný pocit“, ktorý sprevádza postup vody od členkov smerom nahor.

 

 

Izolačné obleky

Alfou a omegou boja proti podchladeniu je v tomto športe používanie neoprénových oblekov. Jeho úlohou je v prvom rade vlastná izolácia od „mokrého“ prostredia. Ďalšou, nemenej dôležitou funkciou obleku je zamedziť cirkulácii vody v bezprostrednom kontakte s pokožkou. Voda, ktorá sa cez otvory obleku dostane na telo potápača sa od neho zohreje a určitý čas zohráva dôležitú úlohu v konzervácii tepla.

Čo z uvedeného vyplýva? Že nielen PIPPO, ale hociktorý starý potápačský bobor by svoj obľúbený oblek, ktorý si kúpil pre „X“ rokmi nemal za žiadnu cenu meniť. Veď akoby si potom mohol získať autoritu a úctu ostatných, ak by sa na pľaci zjavil s novučičkým svietiacim oblekom! Čo na tom, že ten starý sa už vekom zmrštil, stvrdol a podobá sa skôr na prietokový bojler než na ochranný oblek.

Ak už ťa akékoľvek okolnosti prinútia si kúpiť oblek, siahni po zánovných, výbehových modeloch prípadne sa orientuj na tie z druhej ruky. A keď chceš pôsobiť len trochu „mazácky“, nedaj sa zlákať trikmi výrobcov oblekov, ktorí sa v poslednom období predháňajú pri ich produkcii v novinkách typu: lepenie dielov bez švov, vkladané manžety, či dvojitá ochrana zipsu. Podľa PIPPA, by sa pre teba mali stať ozajstným nepriateľom všetky polosuché typy oblekov, či obleky s takzvanou „metalite“ vložkou, ktorej úlohou je odrážať časť tepla vytváraného  telom športovca.

 

Strih a hrúbka oblekov

Slovo by sme mali utrúsiť aj o strihu a hrúbke oblekov. Všakovaké príručky o potápaní nám radia do „akej“ vody by sme mali ísť s „akou“ hrúbkou obleku. Nedaj na reči umrznutých báb. Tvoje bezpochyby vyšportované telo sa v žiadnom prípade nebude vynímať v 7mm hrubom neopréne. Skôr bude v takom prípade pripomínať slávneho maskota firmy Michelin. Ťažko nadobudnuté bicepsy, tricepsy a ďalšie –cepsy sa v plnej kráse ukážu len v tenulinkých maximálne 2-3mm hrubých oblekoch. A istotne nemusíme pripomínať, že opálené telo vynikne skôr v krátkych shortoch než v celých oblekoch.

 

Doplnky oblekov

Medzi doplnky radíme: rukavice, kukly a rôzne vesty. Je to jasné, ak je našim cieľom podchladenie-tieto zbytočné propriety musia ostať doma. Dlane a chrbty rúk, nehovoriac o hlave sú fantastickým zdrojom úniku tepla. Želaný pocit chladu je vždy najskôr cítiť na periférie ľudského tela.
Prekrásne husaciu pokožku PIPPO dosahuje napríklad aj v prípadoch, keď ho po ponore kdesi v južnom Egypte zbierajú doprovodným gumeným člnom a privážajú k materskému plavidlu. Taká jazda na vlnách a vo vetre po hodinovom pobyte pod vodou hoci aj v teplom mori – paráda a skvelá príležitosť ukázať svojej partnerke na lodi modré pery a voskovú pokožku.

 

Pred a po ponore

 
Niektorí slabší jedinci (rozhodne tí, ktorí sedávali v škole v prvých laviciach) to v rámci akejsi mysterióznej prevencie pred chladom skúšajú s akýmsi „predhrievaním“ organizmu pred ponorom. Na základni či po palube lode pobehujú v komických vetrovkách a pijú teplý čaj. Macho ako PIPPO, dobre vie, že na baby oveľa viac platí odhalená chlpatá hruď a istotu vzbudzujúca solídna zlatá reťaz. Ozajstným výsmechom sa stávajú potom jedinci, ktorí si po ponore nasadia akúsi “pseudo-cousteaovskú“ červenú vlnenú čiapku. Frajer vie, že vlasy (samozrejme patričnej dĺžky) musia vo vetre viať. Inak večer nič nebude.

 

Ďalšie finty a triky

Človek je tvor vynaliezavý. Stále častejšie sa objavujú na trhu rôzne náplaste, krémy a ďalšie zdroje chemického tepla. Netreba hádam zdôrazňovať, že tieto pomôcky, ktoré sú schopné vyrábať teplo aj počas ponoru patria medzi dôrazne zákazy, preto ich nasadenie PIPPO v našej antiporadni kategoricky zamieta! A milý čitateľ, všimol si si ako sme elegantne obišli tvojich úhlavných  nepriateľov? Sú nimi samozrejme: suchý oblek, suché rukavice, suchá kukla, argón a ďalšie zakázané prostriedky!

 

Skvelé zážitky s priateľkou „hypotermoškou“ praje
PIPPO!



Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021