Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO na hladine .... alebo PIPPO radí, čo robiť po vyplávaní na hladinu

 

Pridané 27.11.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

PIPPO už na niektorom mieste svojej antiporadne spomínal, že potápanie nie je šport príliš priaznivo naklonený exhibicionistickým typom športovcov. Naše „vystúpenie“ totiž musíme vtesnať do časovo veľmi obmedzeného celku „pred“ a „po“ ponore. V prípade, že si takto herecky nadaný jedinec chce napĺňať svoje ambície, aj tesne po ukončení ponoru, musí využiť každú minútu vzácneho času. Takouto príležitosťou pre neho zostávajú aj činnosti uskutočnené tesne po vyplávaní na hladinu.

 

 

V prvom rade ide podľa PIPPA o efektné „prerezanie“ hladiny. Milý náš čitateľ, istotne si už videl v televízii zábery vynárajúcej sa veľryby či prinajhoršom vojenskej ponorky. Ani príklad útočiaceho bieleho žraloka nie je na zahodenie. Spod vody sa musíš na svetlo vymrštiť čo najväčšou intenzitou tak, aby si sa z vody dostal aspoň do pol pása. Len tak totiž máš šancu neskôr získať aspoň aké-také príznaky kesónky. Následne dopadni s mohutným treskotom na hladinu. Ak si sa rozhodol trochu si pošpásovať so svojim Divemasterom, núkajú sa ti hneď dve možnosti:

  • Po prvé môžeš imitovaným kašlaním, prskaním, kýchaním a vydávaním rôznych nezrozumiteľných zvukov upútať pozornosť celej posádky doprovodného plavidla. Ak sa to PIPPOVI podarí, ihneď sa opäť zanorí a pokúša sa nenápadne preplávať popod loď na jej opačnú stranu. Tam môžeš neskôr s hurónskym smiechom vyjadriť svoj postoj k ich obavám. Pri troche šťastia a aspoň priemernej serióznosti prevádzkovateľa lode sa mu podarí spustiť záchrannú akciu s cieľom vypátrať strateného potápača.
  • Druhá možnosť má kolektívnejší charakter. Po vyplávaní namiesto opätovného zanorenia sa, skúša PIPPO hlasno volať o pomoc a mávať oboma pažami súčasne tak, ako ťa tvoj inštruktor správne učil signalizovať S.O.S. na hladine. Po tom čo sa k nemu povrchový Divemaster priblíži na člne, prípadne sa obetavo v suchom oblečení a s mobilom vo vrecku vrhne do vĺn, ihneď akciu odvoláva pokrikom: „len som vás skúšal“!

V oboch prípadoch sa mu podarí upútať pozornosť prihliadajúcich sa príbuzných či príslušníkov doprovodu potápajúcich sa mužov a žien. A nech ťa ani nenapadne spájať na hladine ruky do tvaru písmena „O“. Na takýto signál sú už všetci zvyknutý, je to už ošúchané a každopádne bez špitky invencie.

V príručkách o potápaní sa však píše, že po dosiahnutí hladiny by si mal potápač v prvom rade najskôr nafúknuť vestu aby získal uspokojivý vztlak. PIPPO však dobre vie, že v skutočnosti obdiv v očiach jedincov opačného pohlavia získa len tak, že bude na hladine intenzívne šliapať vodu nohami, plávať s rukami a vôbec sa poriadne namáhať (pamätáš sa ešte predsa ako ľahšie získať miestenku v rekompresnej komore, nie? ......). Takéto intenzívne správanie sa na hladine ukáže okoliu, že aj ty berieš potápanie veľmi „športovo“ a nekompromisne.

Potom by vraj mal potápač – šplhúň, ktorý robí všetko podľa pravidiel, skontrolovať svojho partnera, či vraj je všetko v poriadku. PIPPO ale vie, že v disciplíne ignorovania svojho partnera, si už dostatočne ostrieľaný a že rady v tomto smere vôbec nepotrebuješ. Totálny nezáujem môžeš vyšperkovať otáčaním sa chrbtom či ironickými poznámkami na jeho adresu. Ak ti tento úbožiak, cez to všetko trápne ukáže ukazovák spojený s palcom v znamení O.K. vieš dobre čo máš robiť.... Celkom odlišným gestom s použitím iného prsta mu naznačíš – kto je pánom vo vode.

PIPPO svoju etudku zvykne ukončovať efektným verbálnym útokom pri rebríku plavidla, v ktorom spomenie niekoľko zvierat a pomenovaní osôb s nižším stupňom inteligencie. No a zostáva už len dravým spôsobom sa dostať ako prvý hlava - nehlava na plavidlo a osočovať posádku z nedostatočného počtu lán, bójí a ďalších prostriedkov zabezpečenia akvatória. Po takomto dramatickom ukončení svojho výstupu, budeš rozhodne patriť k tým obľúbenejším klientom ktoréhokoľvek potápačského centra.

Veľa krásnych chvíľ po vynorení sa na hladinu praje
PIPPO!Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021