Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO sa chovať k živočíchom .... alebo PIPPO radí, ako sa ekologicky správať pod vodou aj na súši

 

Pridané 8.1.2021

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Tentokrát sa PIPPOVÝM radám potešia environmentalisti, grínpísáci a ďalší nazelenalí strážcovia zachovania našej planéty v jej pôvodnom stave. Reč bude o ochrane prírody pod vodou. Ak chceš totiž ako potápač zapôsobiť na ženskú časť nášho publika na doprovodnom plavidle, či prebudiť pravú a nefalšovanú závisť v očiach ich partnerov, mal by si sa z času na čas zaskvieť počas akcie, alebo lodného safari nejakým tým excesíkom na tému vodných živočíchov.

 

 

Imidž

V prvom rade nám dovoľ poznamenať, že v mysliach obyčajnej verejnosti je potápač (rozumej = žabí muž) vykresľovaný ako statný a otužilý mladý muž, ktorý má pľúca ako kováčske mechy a svaly z ocele. Jeho imidž však dopĺňa čo? Obrovský a impozantný nôž ! Nielen že ti ho doporučujeme nosiť, ale najmä používať pri každej príležitosti. Vyťahuj ho z puzdra po vodou často, manipuluj s ním, pchaj ho do špár v skalách, otváraj ním mušle a lastúrniky, či strkaj do spiacich rýb.

 

Odvaha

Svoju odvahu môžeš pod hladinou deklarovať aj akýmkoľvek iným kontaktom so zástupcami morskej fauny. Podľa PIPPA je efektné napríklad naťahovanie sa s rakmi či homármi o ich potravu, či skúšanie pevnosti ich klepiet. Pomerne vďačným objektom je aj chobotnica, ktorá v diere oslabená dlhotrvajúcou hladovkou stráži svoje budúce potomstvo. Takúto starostlivú „mamu“ môžeš vyťahovať z otvoru po jednom chápadle a dokazovať tak ostatným účastníkom ponoru svoju odvahu. Aj keď je rozbíjanie schránok ježkov za účelom kŕmenia malých rybičiek pomerne ošúchaným trikom, na začínajúcich potápačov ešte stále platí. O perutýnovi všetci vieme, že jeho plutvičky obsahujú jed.

Potápač tvojho rangu môže svoju nebojácnosť v jeho prípade dokazovať napríklad pohojdávaním si perutýna na plutve. Vo futbalovom štýle sa dá pokračovať aj so štvorzubcom, ktorý sa po nafúknutí mení na skutočnú podvodnú loptu. No a v albume žiadneho ozajstného borca by nemala chýbať fotografia, na ktorej sa vezie na korytnačke spôsobom, akoby mu nahrádzala podvodný skúter.

Ale nejde len o veľké živočíchy. PIPPO vie, že aj kolóny koralov, gorgónií a morských húb sa dajú v záujme špecifického potápačského exhibicionizmu využiť. Dá sa s nimi manipulovať, víriť do ich útrob piesok plutvami či inak na seba s ich prostredníctvom upozorňovať. Ak sa ťa napríklad niekto pod vodou pokúša odfotiť, budeš na fotografii či videu vyzerať mužnejšie ak, budeš v rukách držať čerstvo odlomený kus koralu, či obrovskú hubu.

 

Výstroj

Aj výstroj tu dokáže zohrať svoju úlohu. PIPPOVE voľne visiace konzoly združeného panela prístrojov či oktopus sa dokážu báječne zachytávať na koralových stoloch, zo skaly odčnievajúcich gorgóniách a ďalších prirastených zástupcoch morskej fauny alebo flóry.

 

Suveníry

Osobitnou kapitolou je vynášanie živočíchov na breh, či palubu lode. Morské hviezdice, rak-pustovník či iné bezbranné živočíchy sa tak môžu stať objektami prázdninových fotografov a videooperatérov. Že sa sušia na pálivom slnku ? Nevadí, na konci ich môžeš už polomŕtve hádzať do vody so širokým a teatrálnym rozmachom.
Ale na druhej strane, každá túži po naturálnom šperku, či aspoň suveníru z pod vody. Na takýto účel sa hodia rôzne mušle, slimáky a najmä veľké lastúrniky. Čo na tom, že máloktorí amatér ich vie správne vypreparovať. Namiesto skrášlenia domácnosti potom najčastejšie končia cestou domov (keď začnú vydávať neznesiteľný zápach) na najbližšom smetisku. Pre PIPPA je dôležitejší efekt odovzdávania suveníru.

 

Na súši

Dokonca aj na súši sa môžeš preukázať svojim postojom k vodným živočíchom. PIPPO radí s rehotom zahadzovať všetok odpad a smetie do vody. Potom skúseným, lektorským hlasom obhajovať toto počínanie s odôvodnením, že vlastne vytvára týmto tvorom úkryt a nový domov. S výsmechom a opovrhovaním sa preto vyjadruje o všetkých ekologických akciách typu čistenia a zbierania smetí.

 

A ako obvykle, najlepšia PIPPOVA rada na záver

Nič ti tak nepripraví pôdu na večernú párty v prípade, že máš zálusk na tú ozajstnú ženu, ako prastarý „lovecký syndróm“. V génom ešte stále máme ten pocit, že úlohou ženy je strážiť oheň a čakať na svojho muža, ktorý zaobstaráva potravu lovom. Ak z vody čokoľvek prinesieš a položíš jej k nohám – jednoducho neodolá a je tvoja! Nič tak nenabudí jej hormonálny systém ako pohľad na muža vychádzajúceho z vody, ktorý má cez plece nedbalo prehodenú rybu akejkoľvek veľkosti a v rukách harpúnu. Etika lovu, ktorá káže potápať na nádych musí ísť v takomto prípade bokom – veď v našich vodách je veľkých a dravých rýb skutočne dostatok a ten potápačský prístroj na chrbte si „ona“ určite ani len nevšimne !

 

Skvelé zážitky z lovu živočíchov aj partneriek praje
PIPPONapíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021