Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO si uhnať dekompresku, .... alebo PIPPO radí ako na 100% ochorieť

 

Pridané 20.1.2019

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Skutočne to tak niekedy vyzerá, že sa nájdu aj takí, ktorí chcú dostať dekompresnú chorobu (DCS) dobrovoľne. Akoby chceli cestovať v záchrannom člne obrátení tvárou nahor, dýchajúc kyslík po celé hodiny a čakať na vytúženú jazdu v hyperbarickej komore. PIPPOVE nasledovné rady sú venované práve tým, ktorí túžia na vlastnej koži vyskúšať, čo vlastne špecializované poisťovacie spoločnosti po transporte vrtuľníkom preplácajú a čo nie.

 

 

Aktuálna forma

Do vody na ponor vždy vstupuj po minimálnom spánku, najlepšie po prehýrenej noci. Ak si schopný/á to skombinovať so stavom po chorobe – bravó ! Okrem telesného vyčerpania príde vhod aj všeobecné napätie a stres z prepracovania, hádok s partnerom alebo aspoň neistota z očakávaného zostupu, vyplývajúca z absencie na brífingu. Do tejto kategórie patria inhalácia dymu z výfukov, ťažká strava a požívanie alkoholických nápojov tesne pred ponorom. Keď to situácia len trochu dovolí, radí PIPPO na poslednú chvíľu prehltnúť dostatok  neznámych liekov.

 

Námaha a chlad

Okrem vyčerpaniu pred ponorom, nemôže PIPPO nespomenúť námahu počas ponoru. Nielen, že takýto postup znamená rýchlejšie vyčerpanie dýchacej zmesi, ale pre potešenie fandov DCS aj zvýši možnosť jej získania. Námaha po ponore zase zvýši pohyb jadierok inak pokojne vysycujúceho dusíka, čo v konečnom dôsledku znamená skvelý rozvoj symptómov choroby.
Podobné pravidlá sa vzťahujú aj na chlad počas ponoru, ktorý znižuje rýchlosť telesného metabolizmu a tým aj vysycovanie inertných plynov z organizmu. Celkom opačne sa záujemcovia o DCS musia zachovať po ponore. Taká horúca sauna alebo aspoň opaľovanie sa po ponore jedinečne vybláznia organizmus čo môže v konečnom dôsledku vyústiť v problémy.

 

Vysoká nadmorská výška

Podľa PIPPA, sa dekompresná choroba ľahšie získava v riedkom vzduchu vyšších nadmorských výšok. Nižší okolitý tlak a ignorovanie zásad potápania v horách, akými sú: upravený výstupový režim, hĺbka bezpečnostnej zastávky, či rýchlosť výstupu sa stávajú dobrými predpokladmi priamej cesty do pretlakovej komory. Ak už nie je adept DCS z objektívnych príčin schopný potápať vo vyšších nadmorských výškach, je „žiadúce a vhodné“ tesne po ponore cestovať do horských priesmykov. Určitou náhradou môže byť aj cestovanie lietadlom. Letecký prepravcovia totiž trochu šetria a v kabínach aeroplánov namiesto normálnych atmosférických hodnôt, pretlakujú tieto len na tlak rovný približne výške 3.000 metrov nad morom. Takáto dodatočná redukcia tlaku umožní prípadným dovtedy skrytým bublinám vhodne narásť a patrične sa prejaviť symptómami kesonovej choroby.

 

Dehydratácia

Ak si zvyknutý aj v bežnom živote málo piť – nemeň svoje správanie na potápačskej dovolenke. Správne dehydrované telo potápača znamená súčasne zhustenie krvi, čo enormne sťažuje proces vysycovania. Ak chceš ešte „napomôcť“ zvýšeniu stupňa dehydratácie, snaž sa silou mocou o získanie hnačky alebo ďalších črevných chorôb. Posledným prostriedkom je pochopiteľne pitie kávy, silného čaju a iných močopudných tekutín.

 

Počas ponoru

V samotnom procese potápania sa máš podľa PIPPA chovať agresívne ! Zásadne sa „neriaď“ radami svojho počítača, ignoruj jeho varovania a nevšímaj si výstupový režim, ktorý ti doporučí. Ak je to len trochu možné, „vystupuj“ priamo a bez zástavky nahor až ku hladine. Rady popredných svetových pracovísk, zaoberajúcich sa výcvikom potápania o bezpečnostných zastávkach ber ako odporúčania, ktoré sa ťa rozhodne „netýkajú“. Šance na získanie choroby sa extrémne zvýšia vynechaním predpísaných dekompresných zástavok.

 

Opakované ponory

Časy povrchových intervalov medzi ponormi by mali byť v záujme ochorenia DCS čo najkratšie, aby sa čo „najmenej“ prípadného zbytkového dusíka stihlo vyplaviť. Skóre môže zvýšiť aj viacnásobné ponáranie za deň.

 

A na záver ešte jedna dobrá rada:

Ak už si raz vo vode – nevynechaj príležitosť učiniť sám seba „pokusným králikom“ a skúšaj čo dokážeš ! Profily tvojich ponorov by mali pokiaľ možno mali mať „krásne pilovitý“ tvar, ktorý vznikne len vtedy ak budeš čo najrýchlejšie meniť hĺbku zhora nadol a naspäť….. Čím budú tieto zuby vyššie a hustejšie – tým väčšia šanca sa stretnúť s personálom obsluhy barokomory.

 

Do skorého videnia, na spoločnú jazdu v komore sa teší

PIPPO.Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021