Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO oklamať svoj počítač, .... alebo PIPPO radí ako vybabrať so svojim počítačom

 

Pridané 17.2.2019

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Doba je moderná a tak výpočtová technika zasiahla aj oblasť rekreačného potápania. Svojimi kalkuláciami nám potápačské počítače značne uľahčili prevenciu pred DCS (dekompresnou chorobou). Predĺžili nám čas na dne tým, že neustále zhodnocujú informácie súvisiace s našim dekompresným štatútom. Hádam najvýraznejším bezpečnostným prvkom, ktorý priniesli do športového potápania sa stal indikátor výstupovej rýchlosti.

 

 

Suma-sumárum dostať sa živý, zdravý a usmiaty na hladinu aj z ponorov zo stredných a hlbokých hĺbok, dnes nie je s pomocou prístrojov na našom zápästí, až taký problém. Prečo napriek tomu občas niekto skončí v rekompresnej komore? Jednoducho preto, že sa vždy nájde zopár chytrákov akým je náš PIPPO, ktorí celkom presne vedia, ako prekabátiť svoj počítač.

Práve týmto jedincom ponúkame v ďalších riadkoch návod: AKO  NA  TO.

Užívateľská príručka

Aj ty patríš ku jedincom, ktorí zo zásady nečítajú príručky a návody? Aj ty ho ihneď zahadzuješ? Podľa PIPPA robíš dobre, pretože manuál u tak dôležitého prístroja, akým je osobný potápačský počítač istotne nebude v sebe skrývať žiadne podstatné informácie. Veď ide len o tvoju bezpečnosť! Návody bývajú takmer bez výnimky písané nezrozumiteľným jazykom a koniec-koncov, doteraz si si poradil bez manuálu aj s mobilným telefónom či s detskou skladačkou. Času dosť, veď svoj prvý vážny dekompresný ponor môžeš absolvovať aj nedobrovoľne ….

Pred ponorom

Toto pravidlo pokrýva veľa „zručností“, počnúc absenciou kontroly jeho funkčnosti pred ponorom - až po hrubé a agresívne správanie sa k nemu. PIPPO si ho „NIKDY“ nezapína pred ponorom a zásadne ignoruje signalizáciu slabej batérie. V podstate svoj počítaš môžeš pred ponorom využívať ako štatutárny symbol toho, že si potápač - čím rozhodne získaš úctu žien v bare aj v podobných zariadeniach.

Počas ponoru

Jeden z najlepších spôsobov ako získať DCS je potápať sa až na hranu časových limitov dusíka. Preto rozhodne neopúšťaj maximálnu hĺbku až pokiaľ tvoj počítač neukazuje „0“-ový dusíkový čas. Ak sa potom „náhodou“ presunieš do plytšej hĺbky – čakaj, až kým nebude opäť zobrazovať číslo „0“. (najvhodnejšie je to pochopiteľne kombinovať s minimálnou zásobou plynu). Budeš vlastne takým  pokusným králikom a testovať na sebe daný dekompresný model počítača po každý krát, čo sa budeš potápať.

Všetky moderné elektronické prístroje majú špecifikovaný operačný rozsah, ktorý definuje čo môžu pre nás urobiť a čo je mimo ich rozsah spôsobilosti. Všetko od tvojho PC až po mikrovlnku pracuje len v určitom konštrukčnom rozmedzí. Neboj sa, pre potápačské počítače to však „určite“ neplatí, preto pokojne prekračuj jeho operačné limity a teš sa na svrbenie pokožky! PIPPI zásadne prekračuje  hĺbky, časy aj dekompresné limity, ktoré prístroj tlačia do šedivej zóny, kde zrazu nevie čo má robiť alebo jednoducho zlyháva.

Varovné blikania si pochopiteľne všímať nemusíš – veď sú  istotne bezvýznamné, zato však umožnia naplno rozvinúť tvojim exhibicionistickým sklonom, ktorých predvádzanie ostatným, je pod vodou dosť obmedzené.

Špeciálnou situáciou je aj výpadok počítača, ktorý ťa predsa nerozhádže. PIPPO v takom prípade, bez zaváhania pokračuje nerušene ďalej v ponore, veď má dosť skúseností a tak časy určite uhádne!

Počas výstupu

Výstup vytvára ideálne podmienky pre rozvoj DCS. Každý počítač má indikátor výstupovej rýchlosti. Nevšímaj si ho a za každú cenu sa snaž aby pišťal čo najhlasnejšie! Najmä tesne pod hladinou sa ho PIPPO pokúša čo najviac zrýchliť! Veď vysoká rýchlosť výstupu, udržuje šance možností letu záchranárskym vrtuľníkom po dekompresnej nehode na vysokej úrovni!

Ak sa na displeji počítača objavia povinné zastávky – len sa nad nimi pousmej. Ty si predsa v mimoriadnej kondícii, fyzikálne zákony ani fyziologické súvislosti na teba jednoducho neplatia, preto spolu s PIPPOM čo najskôr vylez z vody. Okrem toho, flirtovať na palube bude oveľa zábavnejšie než trčať 5 metrov pod hladinou ktovie ako dlho !

Po ponore

Po ponore si zásadne nevšímaj žiadne údaje na počítači. Tebe je jasné, že obsahuje bezvýznamné informácie o tvojom predchádzajúcom ponore. A ten je predsa už minulosťou. Rozhodne ho neoplachuj sladkou vodou! Namiesto toho, ho mokrý hoď do svojho potápačského vaku, prikry ho mokrým neoprénom a ešte lepšie: zaťaž opaskom so závažiami.

Ďalšie triky

Potápačské počítače sú bohužiaľ stále automatizovanejšie a sofistikovanejšie. PIPPO preto musí kráčať s dobou a stále viac premýšľať nad tým, ako ich oklamať. Ak teda chceš silou mocou napĺňať rubriku DAN štatistík dekompresných nehôd, musíš okrem iného aj:

  1. vyberať batérie medzi ponormi, čím sa resetuje pamäť prístroja
  2. používať dva počítače a alternovať medzi nimi a ponormi tak, aby mal každý z nich iba polovicu zaznamenaných ponorov a tým pádom ti pohodlne umožňoval dlhšie časy na dne
  3. v záujme skrátenia bezodletových časov používaj magnet na to, aby si prepojil kontakty počítača a vymazal tak predchádzajúce údaje

A na záver ešte jedna dobrá rada:

Ak už si raz vo vode – nevynechaj príležitosť učiniť sám seba „pokusným králikom“ a skúšaj čo dokážeš ! Profily tvojich ponorov by mali pokiaľ možno mali mať „krásne pilovitý“ tvar, ktorý vznikne len vtedy ak budeš čo najrýchlejšie meniť hĺbku zhora nadol a naspäť….. Čím budú tieto zuby vyššie a hustejšie – tým väčšia šanca sa stretnúť s personálom obsluhy barokomory.

 

Do skorého videnia, na spoločnú jazdu v komore sa teší

PIPPO.



Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021