Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO vyliezať na čln .... alebo PIPPO radí, ako sa efektne vyšvihnúť nahor do člna

 

Pridané 19.2.2021

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Seriál PIPPOVÝCH rád, tipov a trikov by istotne nebol kompletný, ak by sme nespomenuli aj jeho návod na to, akým spôsobom a ďalšími záludnými postupmi musí prejsť jedinec, ak chce zanechať trvalý dojem v očiach svojich potápajúcich sa obdivovateliek v prípadoch potápania sa z člna.

 

 

Vynorenie sa

Po ukončení potápačskej časti ponoru, radí väčšina divemasterov aj učiteľov potápania svojim zverencom, aby smerom k hladine stúpali na vopred dohovorenom mieste. Obyčajne tak býva popri výstupovom lane s bójou alebo pozdĺž skalnej steny. Na PIPPA, ale samozrejme aj na teba to v prípade, že chceš byť potápačom roka to neplatí, preto musíš hladinu preťať ďaleko od určeného miesta. Ak to zvládneš, nič posádke sprievodného člna nesignalizuj a v žiadnom prípade nie, že si O.K.! To robia len úplní potápačskí greenhorni. Naopak PIPPO vždy signalizuje trhanými a neurčitými pohybmi niečo medzi: „S.O.S.“ a „prídte si po mňa“. To Divemastra ešte viac zneistí. Maska, ako asi tušíš, v takom prípade patrí na čelo aj pri tom môžeš skúsiť vydávať neurčité ale veľmi hlasné vzdychy. Ak si aspoň spola taký humorista ako PIPPO, môžeš skúsiť hru na schovávačku, keď sa niekoľkokrát po priblížení člna ponoríš pod vodu a zasa vynoríš o kus ďalej.

 

Priblíženie sa a odstrojovanie výstroja

Ak je už raz čln pri tebe, zásadne sa motaj v okolí motora a vrtule. Že na teba pokyny posádky neplatia, nemusíme hádam nijako zvlášť zdôrazňovať. Ak PIPPO nastupuje na čln v skupine, spôsobom jemu celkom prirodzeným sa hlava-nehlava tlačí dopredu tak, aby si šplhal do člna ako prvý! Najlepšie pred ženami, staršími či naopak najmladšími potápačmi.

Bežných potápačov učia si pred odstrojovaním fľaše s kompenzátorom najskôr uvoľniť opasok, ktorý majú podať posádke gumeného člna. Ty ale budeš postupovať celkom inak. Odovzdaním výstroja docieliš, že budeš vztlakovo negatívny a schopný ešte viac vystrašiť už aj tak zúfalého člena posádky v člne. Pri troche šťastia, po teba nejaký obetavý úbožiak skočí do vody a uvoľní ti opasok. Potom, čo ťa vytiahne na hladinu, môžeš začať efektne vykašliavať vodu a zelenať aj modrať súčasne. PIPPO tvrdí, že je dôležité pritom vydávať zvuky, ktoré si zhrozený zbytok potápačskej skupiny pokojne čakajúcej vo vode kým na nich príde rada, rozhodne zapamätá.

 

Podávanie výstroja

Ak už máš toto predstavenie niekoľkokrát za sebou, budeš asi musieť najskôr sňať opasok. Jasne, majú to radi spôsobom, kedy ho držíš až dovtedy, kým ti pomocník v člne nepovie, že ho má bezpečne vo svojej moci. Napríklad povelom „mám“, alebo „yes“. Ty môžeš skúsiť vtipnú odozvu napríklad slovami „nemáš....“ a huncútsky ho pustíš ku dnu. A to znamená, že zase bude musieť jeden z nich do vody...... To je zábava! PIPPOVÝM súkromným variantom je tiež vyhodenie olova do člna, čo má v ideálnom prípade za následok poškodenie podlahy alebo už skôr vytiahnutých fotoaparátov a svetiel.

Nasleduje druhé kolo v podobe fľaše s kompenzátorom. Ak posádke naznačuješ, že ich môže vytiahnuť, mám pre teba PIPPO aj ďalšie triky. V prvom rade postroj neotáčaj fľašou k lodi, ale naopak najlepšie bude ak ho budú vyťahovať po boku člna cez vestu a dýchacie regulátory. Nič predtým nezapínaj, neschovávaj do vreciek vesty ani nijako neukladaj. Nech všetci vidia, čo všetko nosíš pod vodu. Odstávajúce baterky, navijaky, hrkálky, to všetko môže efektne prekážať posádke pri vyťahovaní. Vždy keď má PIPPO kompenzátor s integrovanými záťažami, nevyberá ich, ale necháva všetko pokope, aby sa nedajbože hmotnosť výstroja nezmenšila. A ešte niečo: netlač fľašu odspodu. Veď za čo sú vlastne tí Divemasteri platení, no nie?!

 

Záver

A teraz dlhoočakávané finále. Ak si v tejto fáze dáš dole plutvy, môžeš nimi hádzaním do člna frajersky triafať do posádky. Istotne pochopia tvoj špecifický zmysel pre humor. Ale najmä: bude sa ti oveľa ťažšie dostávať do člna. Nepokúšaj sa dostať do vzporu, radšej sa akýmsi „tulením“ pohybom súkaj nahor. Môžeš pritom „achkať“, „ochkať“ a iným hlasným spôsobom naznačovať svoj nesúhlas s tým, že gumené člny zvyčajne nemajú výťahové zariadenie. Do člna sa vplaz po hlave, s dohora trčiacimi končatinami. Ak ti bude posádka plavidla ťahaním pomáhať, nezabudni im za to vynadať!

Ak už je raz PIPPO hore, je prirodzené, že sa bude chovať ako 100%-tný sobec. Nikomu a s ničím už zo zásady nepomáha. Naopak, snaží si uzurpovať najlepšie miesto v člne, zavadzia a najmä všetko komentuje štipľavými poznámkami. Ak to aspoň z časti zvládneš ako on. Budeš určite obľúbený tak u posádky, ako aj u ostatných potápajúcich sa členov skupiny.

 

Skvelé zážitky pri vyliezaní na čln

praje PIPPO

 Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021