Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO na základni .... alebo PIPPO opäť radí, ako sa správať pri návšteve potápačského centra

 

Pridané 20.11.2020

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Milý náš čitateľ. Z našej ankety vieme, že rubriku PIPPOVÝCH návodov čítajú viac muži, ako ženy – potápačky. Asi je to tým, že byť frajerom za každú cenu, je vlastnosť charakterizujúca skôr mužskú časť populácie. A z tohto pohľadu je v celku jedno či si v súčasnosti začínajúcim alebo už skúseným potápačom. Jednou z najúčinnejších metód ako sa navždy zapísať do kroník potápačských centier a pamäti členov personálu potápačských plavidiel „adekvátne“ chovanie sa na základni.

 

 

Už sme viac razy spomínali, že potápanie ako aktivita pod vodnou hladinou je športom, ktorý na rozdiel od golfu či parkúrového jazdenia neposkytuje príliš veľký priestor na exhibíciu. PIPPO, ako ozajstný macho dobre vie, že svoju časť divadelnej role pred prihliadajúcim ženským publikom musí vtesnať do prípravy na ponor a pobytu na súši v potápačskom centre. Pozrime sa preto spolu s ním aspoň na niektoré aspekty chovania sa na základni.

 

Prvý kontakt

Úvodné entréé je najdôležitejšie – to vie aj ten posledný amatér. Do centra je preto potrebné prísť s obrovskou pompou. Pokiaľ možno čo najväčším autom aké je možné v okolitých požičovniach zohnať. Že ho treba zaparkovať na najmenej vhodnom mieste, hádam nemusí PIPPO zdôrazňovať. Ideálnymi môžu byť napríklad: pred výjazdom fľašami a výstrojom plne naložených pick-upov či v tesnej blízkosti plniarne výfukom hneď pri nasávacom koše kompresora. Len tak budeš pútať želanú pozornosť okolitých dám. Po príchode k recepčnému pultu základne PIPPO vždy vtipkuje, obťažuje všetky baby a nezabúda ani na rozdávanie „priateľských“ buchnátov.

Na začiatku budú chcieť určite po tebe potápačský preukaz, poistenie a možno aj denník. Ale PIPPO vie ako na to: namiesto licencie s hurónskym rehotom poskytne členský preukaz včelárskeho krúžku a denník si ostendantívne začne vypisovať priamo pred personálom centra.

 

Po príchode

Keď budeš fasovať veci prejavuj trendovo a v súlade so všetkými radami Fóra spotrebiteľov a ďalších organizácií ochraňujúcich práva bežných potápačov. PIPPO zásadne ofrfle všetko čo mu ponúknu, spochybňuje kvalitu výstroja, hlasno poukazuje na jeho stav a najmä niekoľko krát zmení svoje rozhodnutie.

Nevyhnutným je zamestnať takmer všetkých členov personálu a nenechávať nikoho bokom. Aj samotné preberanie výstroja poskytuje priestor na nevinné žartíky typu spustenia olova na nohu partnera, či skúšku ostrosti noža. Ak sú pre potápačov vyhradené skrinky na výstroj a materiál, PIPPO okamžite anechtuje aspoň tri z nich. Fľaše púšťa na zem z výšky, lebo dobre vie, že najsenzitívnejšie sú obkladačky alebo počítače, masky a ďalší materiál jeho budúcich potápačských partnerov.

 

Režim na základni

V žiadnom prípade sa neprispôsobuj poriadku, aký je zriadený v centre. Miešaj veci špinavé s čistými. Zásadne choď mokrý všade kde je to zakázané. Fajči v priestoroch kde je uskladnený kyslík na miešanie plynov, alebo aspoň ohorky zhasínaj na kanistroch s benzínom na pohon motorov plavidiel. Ak sa materiál a technika oplachuje sladkou vodou v špeciálnych nádobách, nezabudni svoj neoprén a boty ihneď namočiť do cisterny s nápisom „Cameras and Computers only“. PIPPO necháva fľaše zásadne v stojatej polohe, najlepšie pri dverách alebo pred vchodom do kompresorovne!

Apropó – kompresorovňa. Je ideálnym miestom na rozvoj tvojich osobných schopností. Nápis na jej dverách STAFF ONLY bravúrne ignoruj a nenápadne sa vkradni dnu. Medzi klasické fóry z PIPPOVHO portfólia patrí poprehadzovanie plných a prázdnych fliaš, zámena kyslíkovo čistých hadíc s obyčajnými, či nenápadné otvorenie héliovej fľaše, aby si len tak cez noc jemne syčala.

 

Správanie sa

Ak sa skutočne chceš stať legendou na konkrétnej základni, musíš sa najskôr snažiť o to byť obľúbeným. Znevažuj, kritizuj a haň všetko od úrovne vybavenia základne až po kvalitu ponorov. Nazabúdaj rozdávať rady typu: „tam na Maledivách to robíme......“ alebo „naposledy v Karibiku sme.....“ a pod. Vysmievaj sa úrovne angličtiny dievčaťa pri pulte, ktoré na rozdiel od teba vie pravdepodobne ešte ďalších 6 jazykov.

Spochybňuj kompetentnosť skippera a neustále rozdávaj rady ako sa má nakladať výstroj, ako kotviť či pristávať s člnom. Divemastera navádzaj na hlbšie a nebezpečnejšie ponory napriek úrovne tvojich potápačských ponorov a neváhaj ho po jeho snahe potápať konzervatívne a v rámci limitov rekreačného potápania častovať výrazmi ako zbabelec či slaboch.

A ešte je tu jedna oblasť, v ktorej PIPPO nesmierne vyniká. Sexual harassment, alebo ako sa vraví na západ od nás sexuálne „harašení“. Všetky baby bez rozdielu veku či stavu, ktoré sa na základni objavia s bravúrou obťažuje verbálne aj fyzicky. Chlpaté vtipy, obchytkávanie spotenými rukami či tesný kontakt majú u inštruktoriek, pomocníčok či iných rekreujúcich sa potápačiek vždy úspech. Ak sa PIPPOVI minú šípy, skúša ranný zápach z úst alebo dych vylepšený alkoholickým pozostatkom predchádzajúcej noci. Stálicou v tomto smere je cesnak či aspoň pivo. No a nosením dreva do lesa by asi boli PIPPOVE rady typu, ako si pred ostatnými ostendatívne uľaviť vrchom či spodom tráviaceho traktu......

 

Odchod zo základne

Na a nakoniec je tu záver tvojho pobytu a posledná príležitosť ako si vylepšiť svoje renomé. Určite sa dožaduj knihy návštev, do ktorej to všetko pekne popíš. Od srdca a vulgárne. Ak takú nemajú, ale steny centra sú vyzdobené postermi či fotografiami, použi nezmazateľný fix (ktorý ti mimochodom na začiatku požičali na popísanie tvojich vlastných vecí), vylepši ich kosoštvorcami alebo medzinárodnými znakmi, ktoré sú tak typické pre toalety v krčmách nižších cenových skupinách. Ak sú tam portréty členov personálu, PIPPO ich šibalsky ozdobuje fúzmi, bradami alebo rohmi.

PIPPO ako skutočný borec pochopiteľne nikdy nezaplatí celú sumu, ktorú mu chalanisko za pultom nakoniec naráta. Háda sa, argumentuje slabšou viditeľnosťou či prisilným vetrom. Poukazuje na fázy mesiaca či svoju vysokú potápačskú kvalifikáciu. Žiada zľavy, zľavy a opäť zľavy! A najmä radí, zabudnúť na eurá, doláre či miestnu menu. PIPPO si vždy so sebou prinesie už neplatné staré talianske líry, nemecké marky alebo aspoň čínske juany. A preboha, hlavne žiadne papierové bankovky! Všetko pekne v drobných minciach!

 

...a ešte jeden tip na záver

Celkový dojem si ešte PIPPO vždy vylepší odcudzením nejakých suvenírov v podobe DIN adaptérov, potápačského počítača či tej šikovnej baterky, ktorú jeho Divemaster pod vodou používal. Aj ty sa môžeš medzi skutočných umelcov tohto remesla zaradíť len vtedy, ak si domov prinesieš náhradnú kotvu z člna, kufrík prvej pomoci, alebo aspoň kľúče od kompresorovne.

Príjemný pobyt v potápačských centrách praje
PIPPO!Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021