Pro Dive Chorvátsko 
 

AKO v kaverne .... alebo PIPPO radí, ako sa správať vo vstupnej sále morskej jaskyne

 

Pridané 12.2.2021

 

VAROVANIE: Priatelia – neskúšajte to doma!
PIPPO sa týmto „antinávodom“ pochopiteľne len snaží byť vtipný.

 

 

Tak a teraz niečo pre vyznávačov náročnejšieho spôsobu potápania. Každý len trocha skúsenejší macho vie, že ak chce na baby zapôsobiť, nebude mu v potápačskom športe stačiť, ak sa bude s „trápnym“ rekreačným výstrojom ponevierať v plytkých zátokách. Ale že to chce niečo, kde je viacej korenia. Mal by si asi PIPPOVI veriť, že úspech je zaručený ak budeš už na plavidle cestou k lokalite púšťať do vzduchu tie „správne“ reči o náročnosti ponoru, na ktorý sa chystáš. Zdôrazňuj nebezpečenstvo, riziká, neznámo a pochopiteľne z humorom Jamesa Bonda jemne vyzdvihuj svoju vlastnú úlohu v tomto divadle. Takýmto ponorom môže byť napríklad aj zostup do „kvázi“ neznámej podvodnej jaskyne.

 

 

Správny ústroj

Ako sme už spomenuli, ak chceš už pred ponorom vyzerať neohrozene, musíš podobne ako PIPPO  prispôsobiť aj svoj kostým. Chce to niekoľko svietidiel, aby si v očiach prítomných dám zdôraznil tmu v jaskyni. Ďalej niekoľko navijakov aby si zdôraznil jej dĺžku. A pochopiteľne tiež statný nôž za pás, aby si vyjadril aj predpokladaný stret s neznámymi živočíchmi. V žiadnom prípade si tento výstroj neukladaj do vrecák, nepripínaj karabínami ani neklaď do prídavného vaku. Nevyznelo by to vierohodne. Po skoku do vody by tento výstroj zavesený na lanových úväzoch mal všade okolo teba plávať.

 

Priblíženie k vchodu

Po skoku do vody sa PIPPO k jaskyni približuje čo najrýchlejšie. Vie, že nič nedokáže vyčerpať zásobu plynu skôr ako zbesilé plávanie s nekontrolovaným dýchaním. Ak aj k tebe určili do dvojice nejakého úbožiaka, snaž sa ho cestou čo najrýchlejšie striasť. Len by ti kazil zážitok z ponoru v kaverne či v morskej jaskyni.

Je zbytočné sa snažiť, si zapamätať polohu a topografiu vchodu do jaskyne. Rovnako aj jeho hĺbku v podmorskej stene, ako to celkom zbytočne robia niektorí potápačskí inštruktori. Načo aj – veď vracať sa budeš zase tou istou cestou. Nezdržuj sa ani žiadnym uväzovaním navijáku ku vchodu. To robia len úplní zelenáči. Machri ako PIPPO proste pod vodou vchod „citia“.

Ak sa ti až dovtedy nepodarí odpútať sa od svojho partnera, dobrou príležitosťou hry na schovávačku je samotný akt vstupu do jaskyne. Najskôr sa snaž upútať jeho pozornosť na niečo vzdialenejšie na opačnej strane, než je vchod. Gestikuláciou či svetlom ho prinúť aby sa celý otočil a potom bleskurýchlo bez váhania vkĺzni do jaskyne.

 

Vtípky vo vnútri

V momente keď si už dnu, naopak všetky svoje svetlá zhasni, aby si si mohol lepšie vychutnať tmu navôkol a hru svetla pred vchodom. Chceš predsa vidieť siluetu vášho divemastra vo vchode, či nie? Z faktu, že on mal byť tým prvým čo vstúpi do uzatvoreného priestoru si nič nerob. To, že zostaneš utajený a tmavý ako Zorro pomstiteľ má aj ďalšiu výhodu. PIPPO už zo skúseností vie, že potápači sú po prechode do tmavého priestoru obyčajne ustráchanejší. Ak sa k nim nenápadne priblíži v tmavej jaskyni zozadu, môžeš ich patrične nastrašiť napríklad prudkým stiskom za rameno! Na tých, ktorých si si obľúbil menej ako ostatných, môžeš skúsiť niečo originálnejšie ako napríklad „nenápadné“ vyzutie plutvy či posunutie masky tak, aby do nej vnikla voda. Na divemastra by malo postačiť aj klasické vytrhnutie regulátora z úst. Ak ťa vedúci potápač predsa len prinúti zapnúť niektoré z tvojich svietidiel, je predovšetkým potrebné svieť všetkým ostatným rovno do očí. Ako inak by si tento spoločný ponor s tebou navždy zapamätali.

 

Pohyb a výstroj

Osobitnú pozornosť venuj technike plávania a vyvažovaniu. Určite si v jaskyni okamžite všimneš jemný sediment na dne aj stenách. Preto ako PIPPO zásadne plávaj energickými pohybmi, odrážaj sa od dna a dbaj na to, aby si bahno jemne rozstrekoval v blízkosti fotografov a definitívne maril ich zúfalé pokusy o nejaký ten snímoček z uzatvoreného priestoru.

Práve tu môže prísť na scénu nami už skôr popísaný výstroj. Voľne visiace konzoly združeného panela prístrojov či oktopus sa dokážu báječne zachytávať na skalách. Ozajstnou pascou na prípadné laná natiahnuté v jaskyni sa stanú rezervné baterky a navijaky. To bude poprask! Ak nájdeš nejaké natiahnuté lanko – môžeš hovoriť o skutočnom šťastí! Počkaj si na nejakých svedkov (o čo by si inak mohol oprieť svojue neskoršiu výpoveď o záchrane ostatných) razantným pohybom vyber svoj žabykláč a odrež všetko čo sa dá.

 

A čo ešte

PIPPO miluje ak má jaskyňa viac chodieb. Nikdy nezabudne udržovať v permanentnom napätí svojho divemastra tým, že chaoticky a plnou parou strieda svoju polohu a pláva bez akéhokoľvek systému tam aj späť. Popritom tiež hľadá prípadné pukliny, do ktorých sa dá báječne zaklíniť. Aj ty sa podľa jeho vzoru pchaj do každej z nich, to je predsa ten pravý adrenalín!

Možno bude mať práve tá tvoja jaskynka v hornej časti voľný priestor so vzduchom. V takom prípade ihneď vystreľ  nahor k hladine, vyber si regulátor z úst a zlož masku. Výkrikmi sa snaž ostatných privolať. Predsa neuveríš báchorkám o nedýchateľnom vzduchu v jaskyniach...........

Nemusíme hádam zdôrazňovať, že pokyn divemastra na okamžité opustenie jaskyne platí pre všetkých okrem teba? Pokojne si potom samotu vychutnaj. Veď ten utrápený divemaster sa nakoniec určite obráti a príde po teba.

 

Nezabudnuteľné zážitky s potápania v tuneloch
kavernách a iných polouzavretých priestoroch
praje PIPPO

 Napíš
redakcii

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 19. februára 2021