Pro Dive Chorvátsko 
 

Pre freediving

 

                                                                                                             Pridané 28.3.2017

 

 

 

Bežné potápačské počítače, ktoré poznáme zo zásob potápačských škôl a požičovní sú pre freediving celkom nepoužiteľné. Dôvodom je, že čas ponoru zobrazujú v minútach, hĺbku registrujú v hĺbkach aj niekoľkých metrov a zber dát (sampling rate) ponúkajú často v rozmedzí aj niekoľkých desiatok sekúnd. Preto nádychoví potápači siahajú výlučne len po prístrojoch, ktoré majú takzvaný „freediving“ režim.


Telo a hardware

Z konštrukčného hľadiska je zrejmé, že najradšej majú malé kompaktné prístroje v hodinkovom formáte, takzvané "wristwatch" modely. Sú menšie, hydrodynamickejšie a pretože freediveri sú poväčšine mladí ľudia, ich ostrému zraku plne postačí aj menší displej. (Seac, Ratio)

A pretože aj medzi nimi sú "imidžáci", mnohí z nich namiesto lacno vyzerajúcich umelohmotných puzdier s ľahko poškriabateľným sklom, ocenia skôr eloxovaný hliník, nehrdzavejúcu oceľ a zafírové sklá. (Suunto, Scubapro)


Sampling rate

Zber dát je najzásadnejším rozdielom medzi režimom počítačov typu SCUBA a FREEDIVING. Typickým intervalom špeciálnych nádychových počítačov je sampling rate = 1 sekunda (Aeris F.10), alebo aj kratší interval = 0,25 sekundy (Liquivision).


Varovania

Daľší rozdiel oproti bežným prístrojom je v počte varovaní. Môže byť viacnásobný na dosiahnutú hĺbku, na uplynulý čas ponoru na nádych ale aj na „surface recovery time“ – čas strávený na hladine. (Aeris)


Maximálna hĺbka

Zatiaľ čo bežným rekreačným freediverom rozhodne postačí maximálna operačná hĺbka lacnejších prístrojov do 100 metrov, vrcholových pretekárov pravdepodobne neuspokojí. Špičkové prístroje merajú do 150 aj viac metrov hĺbky. (Oceanic)


Minimálna hĺbka

Lacnejšie (jednoduchšie) prístroje pre nádychové potápanie sa aktivujú v hĺbke okolo 1,2 – 1,3 metra. Aj v tomto prípade platí, že výkonnostní či vrcholoví pretekári pre tréning v bazéne potrebujú prístroje, ktoré sa zopnú už v hĺbke okolo 0,4 – 0,5 metra.


Informácie po ponore

Počítače by mali po ponore zobrazovať:
- číslo posledného ponoru
- jeho hĺbku
- čas ponoru
- čas strávený na hladine
Uvedené údaje by mali byť so sekundovou presnosťou

Drobnosti, čo potešia

Špičkové freedivingové počítače majú tiež niekoľko ďalších vlastností:
- kalibrácia na sladkú/morskú vodu
- denný, rekurzívny a dekompresný alarm
- duálny čas
- možnosť si urobiť poznámku do neskôr vyvolaného denníka počas ponoru
- odporúčanie povrchového odpočinku
- stopky, ktoré pokračujú v chode aj v potápačskom režime
- odpočítavanie (countdown)
- algoritmus redukujúci Taravana syndróm a Hemoptysis (Seac)
- grafické zobrazenie ponorov


Čo nesmie mať

Pochopiteľne, že počítače pre nádychových potápačov nesmú mať alarm rýchleho výstupu, ani upozornenia na „bezpečnostnú zastávku“ tak, ako ich poznáme z prístrojového potápania.


Kombinované počítače

Každý nádychový potápač s certifikátom ocení, ak má jeho náramkový prístroj aj ďalšie režimy. Môže ním byť SCUBA mód, s celou škálou bežných potápačských funkcií, ktoré jeho majiteľ použije na kombinovanom zájazde s freedivermi aj prístrojovými potápačmi. (Suunto, Scubapro)

Pretože títo športovci majú pomerne prísny denný režim a životosprávu, využijú aj niektoré pokročilé fitness funkcie týchto náramkových prístrojov. (Seac) Môžu nimi byť napríklad:
- pedometer
- vzdialenosť
- rýchlosť
- spálené kalórie

No a ak sa jedná o outdoorového fanatika, možno aj ďalšie (Ratio):
- výškomer
- barometer
- teplota
- predpoveď počasia
- fázy mesiaca.


 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017