Pro Dive Chorvátsko 
 

Sub Gear XP 10

                                                                                                                                  Pridané 10.3.2012

 

XP10 od spoločnosti Subgear, je v rámci potápačských počítačov typickým produktom určeným pre začínajúcich a mierne pokročilých potápačov, aký nechýba v portfóliu žiadneho výrobcu. Práve o takýchto sa zvykne vravieť a písať ako o “najpredávanejších”. XP10 je robustný, veľmi spoľahlivý a svojmu majiteľovi je schopný poskytovať hoci aj desaťročie kvalitné informácie o ponore.

 

Vonkajší vzhľad

XP10 rozhodne nezaujme vonkajším vzhľadom. Jeho tvar a použité materiály radíme skôr medzi konzervatívne. Okrúhle púzdro, zvyčajný displej a bežné mechanické tlačidlá, aké nachádzame aj u ostatných výrobcov. Z odborných materiálov vieme, že puzdro prístroja je plnené vzduchom a jeho celková hmotnosť je 200 gramov. Remienok na upevnenie na zápästie je dostatočne dlhý aj pre silnejších potápačov či pre použitie na predlaktí jedincov v suchých oblekoch. Prístroj sa po vstupe do vody v kontakte s ňou automaticky zapína. Zvláštnosťou a nám záhadou je, že sa táto funkcia dá deaktivovať?!
Displej prístroja Sub Gear XP10 je podsvietený.

 

Režimy práce

XP10 by sme podľa systematiky mohli zaradiť medzi počítače na zápästie, s plnohodnotným vzduchovým a nitroxovým módom. Podľa výrobcu pracuje počítač až do hĺbky 99 metrov. V režime Nitrox pracuje počítač so zmesami od 21 do 50% s možnosťou nastavenia po 1% obsahu kyslíka. Počas ponoru sa na displeji zobrazujú: maximálna hĺbka, teplota, čas (denný), a graf dusíkového zaťaženia. Rovnako zvláštnou je aj užívateľom nastaviteľná doba, pre automatický reset percentuálneho nastavenia zmesy Nitrox
V režime plánovania ponorov počítač naznačuje svojmu užívateľovi možnosti jeho budúceho profilu ponoru ešte na súši pred zostupom.

 

Napájanie počítača

Prístroj poháňa užívateľom vymeniteľná batéria. Jej komora je oddelená a pri výmene sa otvára nekomplikovaným spôsobom. “O” krúžok puzdra je potiahnutý teflónom. Stav batérie je pochopiteľne monitorovaný, pričom prístroj svojho majiteľ upozorňuje na kritický pokles napätia.


Možnosti nastavenia

Okrem základného nastavenia na režim práce (vzduch-nitrox-denník), umožňuje prístroj aj nastavenie parciálneho tlaku kyslíka (ppO2) medzi hodnotami 1,0 až 1,6 bar.
Väčšinu alarmov a zvukových varovaní je možné nastavovať či deaktivovať s pomocou tlačidiel.
Jedno z varovaní prístroja upozorní potápača na potápanie vo vysokej nadmorskej výške.


Dusíkové kalkulácie

Počítač ráta s dekompresným algoritmom ZH-L8 ADT s variabilnou rýchlosťou výstupu. Veľmi príjemnou je aj funkcia 3-minútového časovača, v podobe stopiek bezpečnostných zastávok, ktoré si môže aktivovať samotný užívateľ.
Spolu s ochranným bezpečnostným kódom tiež ponúka možnosť nastavenia desaturácie.

Sťahovanie a ukladanie údajov

Denník potápača je nastavený na záznam až 99 ponorov, pričom pamäť profilu ponoru so vzorkovacou frekvenciou po 4 sekundách je približne na 30 hodín pobytu pod vodou. Počítač umožňuje sťahovanie dát cez infračervený port. Príjemným doplnkom balenia prístroja je aj príslušný software (SmartTRAK) pre prenos dát do PC či do PDA (Palm aj PocketPC).


Cena prístroja


Cena prístroja Sub Gear XP10 je primeraná jeho schopnostiam. Patrí do počítačov v nižšej cenovej kategórii a je určený začínajúcim aj pokročilým potápačom, ktorí ocenia detaily s ľahko dostupnými informáciami na displeji a chcú mať svoje zostupy pod kontrolou. Na Slovensku sa predáva za približne 220 Eur (údaj z roku 2011).

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017