Pro Dive Chorvátsko 
 

Seac GURU

                                                                                                                                  Pridané 14.3.2017

 

GURU, ktorý na trh prináša spoločnosť SEAC je náramkovým typom počítača. Zaradiť ho môžeme medzi 2-zmesové prístroje s možnosťou bezdrôtového pripojenia vysielača tlaku a s prídavnými outdoorovými funkciami vrátane kompasu a barometra. Pracovať dokáže v režimoch VZDUCH, NITROX aj GAUGE.

 

 

Plyny a zmesi

V rámci nastavenia prístroja pred ponorom doň vieme zadefinovať 2 zmesi. V prípade kyslíkom obohatených zmesí, rátali jeho konštruktéri s koncentráciami až do 100% O2. V prípade Nitroxu si môže potápač nastaviť hodnoty ppO2 od 1,2 -1,6 bar. GURU tiež sleduje úroveň CNS zaťaženia. Medzi voliteľné parametre patri aj možnosť nastavenia Deep Stops (hlbokých zastávok) a hĺbky poslednej vynútenej dekompresie. Rovnako je možné si prednastaviť zobrazovanie hĺbky, respektíve dĺžky bezpečnostnej zastávky. Nechýbajú ani akustické či vizuálne varovania.

Výstupový režim

Pri určovaní správy dusíka vychádza GURU z Buhlmannovho algoritmu ZHL-16 B. Jeho užívateľ si pritom môže nastaviť celkom 6 osobných záťažových úrovní. Voliteľné je aj použitie RDM (repetitive dives management) pre opakované potápanie. Prístroj má automatické prispôsobovanie sa na hodnotu tlaku vzduchu na hladine pri potápaní vo vysokých nadmorských výškach.

Prenos a snímanie tlaku

GURU je schopný zaznamenávať a zobrazovať 2 vysielače, t.j. jeho užívateľ je schopný monitorovať aj hodnotu tlaku plynu v zásobníku svojho partnera, či v prípade sidemount diving spôsobu potápania v oboch separátnych fľašiach po bokoch.

Kompas

Takzvaný 3D kompas pracuje s jednostupňovou presnosťou a má kompenzáciu náklonu.

Outdoorové funkcie

GURU má v sebe zakomponovaný výškomer, barometer, teplomer aj funkciu predpovede počasia. Pre vyznávačov zdravého životného štýlu doň jeho konštruktéri zakomponovali aj pedometrický senzor. Jeho prostredníctvom môže potápač (v čase keď nie je pod vodou a športuje) prístroj použiť na rátanie krokov, vzdialenosti, rýchlosti aj spálených kalórií.

Čas

Istotne neprekvapuje, že tento taliansky náramkový počítač poskytuje aj funkcie stopiek, budíka, duálneho času ale aj fázy mesiaca, dokonca aj meranie magnetického poľa či funkciu a „pitch and roll“.

Displej

GURU je vybavený 100% tným maticovým displejom s proporciami 80x90 pixel. Nechýba LED podsvietenie, s troma voliteľnými režimami: aktivácia na stlačenie, nastavený čas po aktivácii alebo vždy keď je prístroj pod vodou.

Hardware počítača

Samotné telo prístroja je z kompozitných materiálov. Rám je z nehrdzavejúcej ocele a displej chráni minerálne sklo. Spolu pomáhajú počítaču odolávať tlakom v operačnej hĺbke maximálne 150 metrov.

Napájanie a výdrž

GURU má napájanie zo zabudovaného akumulátora. Jeho plnenie sa realizuje prostredníctvom kábla s USB koncovkou. Výrobca uvádza 40 hodín potápania pri plnej kapacite. Po nabití článku, by mal GURU fungovať ako hodinky 2-3 mesiace a v režime stand-by po obdobie 6-7 mesiacov.

Logbook

Kapacita pamäte prístroja postačuje pre 160 hod potápania (pri rýchlosti zbierania dát každých 10 sekúnd), či na 18 hodín nádychového potápania (frekvencia 1x za sekundu).

Príslušenstvo

Prístroj sa dodáva spolu s napájacím USB káblom a predlžovacím remienkom. Voliteľnými dodatkami prístroja GURU sú vysielač tlaku a kyslíkový analyzátor.

GURU, jeho doplnky ako aj ďalšie počítače od SEAC si môžeš zakúpiť u slovenského dealera tejto značky - Aronnax s.r.o. najnovšiu ponuku prístrojov hľadaj na stránkach: eShopu spoločnosti

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017