Pro Dive Chorvátsko 
 

Scubapro Meridian

 

Pridané 7.5.2013

 

Je tomu už pár rokov, čo sa počítače pod značkou Scubapro akosi z pultov potápačských predajní potichu vytratili. Tento producent kvalitného výstroja sa spojil najmä so švajčiarskym Uwatecom, ktorého prístroja spájal so svojim menom. V súčasnosti, prichádza na trh s novým počítačom hodinkového formátu s názvom Meridian.
Je plnohodnotným potápačským počítačom schopným prepočítavať nitroxové zmesi až po 100%-tný kyslík. Jeho výpočtový algoritmus si poradí aj s hlbokými zástavkami. Zahŕňa v sebe zbieranie dát z ponorov v logbooku a vie sa kalkuláciami prispôsobiť aj prostrediu s menším okolitým tlakom vzduchu vo vysokých nadmorských výškach.

 

 

Meridian spĺňa všetky atribúty plnohodnotných digitálnych hodiniek s funkciami merania času (hoci aj podľa svetových zón), nechýbajú stopky, budík, ale aj teplomer či výškomer. Pracuje spoľahlivo aj v Gauge móde a poteší aj priaznivcov Apneizmu.

 

Prvý pohľad

Meridián - počítač v „hodinkovom“ formáte s visačkou Scubapro vyzerá na prvý pohľad veľmi stroho a technicky. Niekomu, sa tento výsostne funkcionalisticky vyzerajúci počítač, vyrobený z 3161 nerezovej ocele s dvoma tónovanými brúsenými gombíkmi a pogumovaným remienkom istotne páči. Iní v píšu o katastrofálne „odfláknutom“ dizajne.

Lesklý kovový dizajn pôsobí futuristicky a 4 na okrajoch umiestnené tlačidlá vyjadrujú symetrickosť prístroja. Hladký povrch akoby chcel zdôrazniť jeho luxus. Možno preto si pre svoj vzhľad vyslúžil Meridian pochvalu skôr od odborníkov na oblasť dizajnu než potápačov. Ale vonkajšia fasáda je bezpochyby otázkou osobného vkusu, pretože funkčnosť a schopnosti sú ľahko merateľné a tým aj porovnateľné.


Displej

Nedá sa nič robiť – ani Meridian nie je schopný prekročiť svoj tieň. Malé kompaktné rozmery majú svoju cenu, v podobe menších cifier a zhustených údajov na displeji prístroja. Aj keď sú údaje na displeji organizované veľmi logicky a minimalisticky, je potrebné sa s nimi zoznamovať postupne. Veľmi komfortné je tiež inverzné podsvietenie cifier, namiesto obvyklého pozadia displeja. Dĺžka podsvietenia je nastaviteľná od 4 do 60 sekúnd.

 


Ovládanie

Tlačidlá týchto hodiniek sú ľahko ovládateľné aj v hrubších rukaviciach.

 


Manuál

Čo môžeme však pokojne konštatovať, že ak nepatríš medzi fanúšikov čítania manuálov, zvládneš potápanie s Meridianom aj bez listovania v návode. Toľko k hodnoteniu diela dizajnérov prístroja, ktorým sa podaril naozaj „užívateľsky prijateľný“ produkt. Ale v prípade, že o to stojíš budeš mať k dispozícii takmer 60 stranovú knižku, prekvapujúco logicky napísanú.

 


Freediving

A teraz k výnimočným vlastnostiam. Scubapro Meridian si bezpochyby obľúbia vyznávači nádychového potápania pre jeho unikátny freedivingový režim so špecifickým varovaním a alarmom pri nízkej pulzovej frekvencii alebo pri rýchlom výstupe. V režime Apnea meria hĺbku veľmi exaktne, v závislosti na hustote vody. To znamená nastavenie neuvažuje len o vode slanej a sladkej, ale zohľadňuje priamo oblasť, ktorú jeho užívateľ zadáva prístroju.

Rovnako meranie tlaku každých 0,25 sekundy vyhovuje freediverom oveľa lepšie než viaceré konkurenčné produkty. Pochopiteľne, že takáto presnosť skracuje kapacitu uložených údajov z 50 hod len na približne 10 hod.


Pokročilý Nitrox a Gauge

Meridian je dizajnovaný aj pre potápanie s umelými zmesami, v prípade ktorých vie prístroj striedať dva rôzne nitroxové mixy. Užívateľ, fanúšik technického potápania je schopný s jeho pomocou skracovať potrebný čas dekompresie, použitím kyslíkom obohatených zmesí počas výstupu. Hodnoty parciálnych tlakov kyslíka, sa dá nastavovať u tohto prístroja v rozpätí od 1 – 1,6 bar.

V prípade nastavenia do režimu Gauge, pre použitie ako Bottom Timer, meria hĺbky až po 120 m, so záznamom času a teploty. Potápač má vtedy k dispozícii stopky a najmä veľmi dôležité priebežné zobrazovanie priemernej hĺbky.


Zdroj

Prístroj dostáva napätie zo zdroja, ktorým je kapsula CR2032, ktorú by sme mali radšej prenechať servisným technikom autorizovaného centra. Už aj s ohľadom na platnosť garancie výrobku.


Nastavenie algoritmu

Meridian vie pracovať v 5 stupňoch „prísnosti“ algoritmu dekompresných výpočtov. Čím vyšší stupeň, tým konzervatívnejšie hodnoty svojmu užívateľovi zobrazuje. Do výstupového režimu sa pochopiteľne dajú zakomponovať tiež zástavky v hĺbke, v rámci zníženia počtu mikrobublín.

Algoritmus výpočtov časov výstupového režimu je postavený na Buhlmann ZH-L8 ADT MB PMG PDIS- Za touto skratkou sa skrýva moderný výpočet používaný v rodine známych Galileo počítačov. Dizajnovaný je s pomocou 8.mich vysycovacích tkanivových skupín (L8) s možnosťou používania viacerých mixov plynov (PMG), dodatočnou úrovňou bezpečnosti proti tvorbe mikrobublín (MB) a hlbokých zastávok (PDIS).

Navyše Meridián umožňuje potápačovi upravovať dekompresné kalkulácie zohľadňovaním reálnych podmienok a záťaže počas ponoru s pomocou bezdrôtového snímača činnosti srdca.

 

Let po potápaní

Jedna z funkcií, ktoré prístroj odlišujú od ostatných počítačov je funkcia Time-To-Fly (bez-odletový čas). Väčšina konkurenčných produktov využíva 24 hodinové odčítavanie času. Meridián využíva real-timové kalkulácie, ktoré prepočítavajú údaje z predchádzajúcich ponorov, reálny tlak vzduchu a čas vysycovania.

 

Vyššie nadmorské výšky

Situácia je podobná aj pri potápaní vo vyšších nadmorských výškach. Po dnešný deň (máj 2013) je Meridián jediným potápačským počítačom v hodinkovom formáte, ktorý zobrazuje maximálnu povolenú nadmorskú výšku po ponore. Špeciálne užitočnou je táto funkcia ak sa hodláš potápať vo vysokých horách, alebo sa chystáš premiestniť do horského terénu. Počítač kalkuluje aj s výškami do 4000 metrov nad úrovňou hladiny mora.

 

Meranie tepovej frekvencie

Za približne 60 Eur, je možné si k prístroju dokúpiť hrudný pás, na snímanie pulzovej frekvencie. Táto prídavná funkcia, má zmysel najmä pre tréning nádychových potápačov a určenie optimálneho momentu zanorenia sa.

 

Interface

Ďalším doplnkom, ktorý rozhodne doporučujeme zakúpiť za približne 80 Eur, je interface na odčítavanie dát z prístroja.

 

Technické údaje


Maximálna pracovná hĺbka: 120 metrov
Kalkulačný model: ZH-L8 ADT MB PMG PDIS
Počet plynov: 2 zmesi od 21-99 % kyslíka
Pracovný režim: vzduch/nitrox(potápanie), gauge (meranie), apnoe (freediving)
Alarm: akustický, optický
Vysokohorský režim s priebežným sledovaním tlaku vzduchu
Senzor na sledovanie pulzovej frekvencie počas potápania a vo freedivingovom móde

Ďalšie funkcie: dátum, čas, stopky, teplomer, výškomer, budík

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017