Pro Dive Chorvátsko 
 

Oceanic OC1

 

Pridané 4.3.2012

 

V lete 2009 bol na trh s potápačskými počítačmi privedený OC1. Išlo o vzduchovo integrovaný počítač v hodinkovom formáte od firmy Oceanic. Tento sofistikovaný all-in-one potápačský počítač vytvoril v uvedenom roku priamu konkurenciu Suunťáckej D9-ine, či vlastnému Oceanic Atom-u.

 


Puzdro

Aj keď je počítač malých rozmerov, puzdro z titánu pôsobí robustne a na prvý pohľad pripomína už spomínaného fínskeho konkurenta v segmente. Od Suunta D9 sa odlišuje „schick“ pruhom a veselým farebným rámovaním, ktoré svojho nositeľa ihneď vyčlenia od šedého priemeru iných majiteľov počítačov. Tento farebný doplnok môže byť oranžový alebo modrý.
Výrobca garantuje pevnosť puzdra a tým aj funkčnosť prístroja do hĺbky maximálne 200 metrov.


Režim práce

Oceanic OC1 je pripravený svojmu majiteľovi poslúžiť v niekoľkých potápačských režimoch. Sú nimi obligátne:
- Air ……............ pre bežné rekreačné potápanie so stlačeným vzduchom
- Nitrox …………. potápanie s kyslíkom obohatenými zmesami, až 3 zmesi v rozmedzí (21-100% O2)
- Gauge …………. potápanie s héliovými zmesami, keď prístroj slúži len ako “bottom timer”
- Free ............... pre nádychové potápanie


Software

O iných počítačov vo svojej triede sa OC1 odlišuje svetovou novinkou. Je ňou možnosť voľby medzi dvoma algoritmami dekompresných výpočtov. Dual Algorithm™ umožňuje mať k dispozícii:
- Pelagic DSAT Modell, od Diving Sience and Technology, (na princípoch Spencer/Powell data) a
- Pelagic Z+ Modell.

Pelagic je dcérskou spoločnosťou Oceanic USA, ktorá vyrába počítače aj pre ďalšie značky.
DSAT-Modell lepšie pasuje potápačom, ktorý obľubujú liberálnejšie plánovanie bez-dekompresných ponorov.
Z+ Modell sa bude hodiť pre hlboké potápanie so zmesami ako aj ponory vo veľkých nadmorských výškach. V kalkuláciach prístroja obsiahnutý Buehlmannov algoritmus, ktorý bol vyvinutý a masívne testovaný pre tento spôsob potápania ráta konzervatívnejšie ako „ostrejší“ DSAT Modell. Navyše sa môžu pri potápaní s OC1 uplatniť aj ďalšie bezpečnostné faktory. Napríklad hlboké zastávky si môže užívateľ individuálne prispôsobiť.


Prijímač prístroja

OC1 poskytuje aj ďalšie príjemné a zatiaľ nie celkom bežné doplnky. Prijímač prístroja je schopný rozlíšiť a spracovať údaje až z 3 vysielačov. Znamená to, že potápač môže napríklad na svojom prístroji vidieť aktuálnu hodnotu tlaku vo fľaši svojho (svojich) partnera. Dosah takýchto „prídavných“ vysielačov pod vodou je okolo 4 metrov. Pochopiteľne sa musia potápači na súši pred ponorom patričným spôsobom zosynchronizovať.
Technickému potápačovi to pod vodou umožní monitoring tlaku v troch rozličných zásobníkoch, v ktorých môžu byť rozdielne zmesi plynov.


Kompas

Počítač má aj integrovanú funkciu kompasu. Kompas zobrazuje aktuálny smer pomocou šípky ako aj numerickú hodnotu azimutu. Praktickou je aj funkcia „auto home“, ktorá potápačovi uľahčí orientáciu naspäť na základňu či plavidlo.


Meranie času

Počítač pochopiteľne po ocitnutí sa vo vode automaticky odrátava čas ponoru. Spomínané deep stops (hlboké zastávky) sa odrátavajú pod vodou v sekundách odpočtovým spôsobom.
Hodinky prístroja zobrazované na súši majú funkciu duálneho času, rôzne varovania aj kalendár.
V potápačskom režime “Gauge Mod” počíta prístroj s takzvaným Run-Timerem s možnosťou spustenia stopiek.


Príslušenstvo

Balík OC1 obsahuje okrem samotného prístroja a HP vysielača aj:
- batériu do sondy / vysielača
- CD s užívateľským manuálom a Quick Start DEMO softwarom.
- USB PC interface / prenosový kábel. Pre analýzu údajov z prístroja ho stačí pripojiť USB káblom k PC. Rovnako sa jeho prostredníctvom doň sťahujú updates.
- zalaminovaná Rewiew Card
- samolepiaca ochranná fólia na displej


Podpora

Na stránke www.ediving.com majú užívatelia OC1 k dispozícii interaktívny potápačský simulátor, na ktorom si môžu takmer „reálne“ vyskúšať ovládanie svojho prístroja. Užívatelia prístroja si môžu sami zrealizovať Upgrade Firmware. Inštruktážne demo zobrazenia displeja v rôznych režimoch je možné vidieť na: http://oceanicww.com/p_computers_oc1_demo.html.

 

Cena

Väčšina Oceanic dealerov v Európe ponúka kompletnú OC1 za približne 1390 Eur (stav v roku 2009). Ak si hodlá majiteľ dokúpiť aj ďalší vysielač, musí rátať s príplatkom okolo 290 Eur.


 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017