Pro Dive Chorvátsko 
 

Mares Matrix

 

Pridané 6.5.2013

 

Matrix od Maresu, je ďalším v rade počítačov takzvaného "hodinkového" formátu. Tak ako pri iných podobných, je možné tento elegantný prístroj nosiť miesto hodiniek. A dnes, keď sa píše rok 2013 a nosia sa obrovité hodinky, už ani nemôžeme napísať, že sú: " o čosi väčšie, než bežné...". Pochopiteľne aj v prípade Matrixu je takáto miniaturizácia na úkor čitateľnosti údajov na displeji.

 

 

Displej

Ostaňme ešte na chvíľu pri displeji. Mares sa snažil vyššie spomínaný handicap aspoň zmierniť. Každučké miesto na displeji sa dá bodovo vysvietiť. Výsledkom tohto plne maticového displeja (full dot Matrix) je flexibilné zobrazovanie. Je schopné ukázať rozličné varianty a užívateľské rozhrania. Navyše Matrix nemá nejaký trvalý tok informácií, ale zobrazuje hlavné štyri parametre. Po chvíľke "hrania sa" s prístrojom, je potápač pripravený s Matrixom vstúpiť pod vodnú hladinu.


Návod

Aj keď je ovládanie prístroja veľmi intuitívne, pochopiteľne doporučujeme si preštudovať návod. Ten je v tomto prípade našťastie krátky. Dodáva sa v anglickom jazyku. Ostatné jazykové mutácie, je treba hľadať na priloženom CD alebo stiahnuť si z webovskej stránky Mares.

 


Plusy

Okrem multifunkčného zobrazovania sa nám veľmi páčila aj možnosť výmeny plynov. Hneď tri umelé zmesi v rozsahu 21-99% obsahu kyslíka, sa dajú "nastrkať" do prístroja. Čo je v rámci kategórie hodinkových počítačov maximum. Veľmi použiteľný, je aj kompas. Umožňuje nielen "ručičkové" zobrazenie smeru, ale zadanie kurzov v ramci 3- a 4- uholníkovej trasy. Samozrejmosťou je spiatočný azimut.

Páčila sa nám aj možnosť aktualizácie softwaru. Prístroj tak môže byť udržiavaný v súčasnom stave s najnovším vývojom v spoločnosti Mares.

 


Kritické body

PC alebo MAC sú nielen partnermi na Update, ale súčasne aj najväčšími dodávateľmi energie. No nie celkom. Všetky prístroje, ktoré sú vybavené USB koncovkou, sa môžu podobne ako smartphony použávať ako nositelia energie. Pech však budeš mať, ak nebude poruke žiaden USB. V takom prípade, si musíš obstarať sieťový adaptér s USB. Nie je drahý, ale predstavuje ďalší komponent tvojej elektronickej výbavy.

 

Ďalší mínusový bod sa v našom hodnotení ocitol pre skutočnosť, že Mares nedodal k prístroju žiaden predlžovací remienok. A tak sa trocha diskvalifikoval v očiach potápačov v suchých oblekoch. Až neskôr sme prišli na to, že je možné ho doobjednať za niekoľko Euro.... Ale kovový remienok za 80 Eur tiež nie je maličkosť....

Prístroj nedokáže pracovať vo Freedivovom režime, škoda. Nemá tiež možnosť pripojenia merača tlaku. Aj nadmorskú výšku je potrebné nastavovať ručne.

 


Potápanie s Matrixom

Pri samotnom potápaní, niet prístroju čo vyčítať. Po dosiahnutí krajných parametrov, počítač statočne protestuje akusticky aj opticky. Prísnosť, či naopak liberalizáciu dekompresného algoritmu (ide Mares - Wienke - RGBM) je nastaviteľná v troch stupňoch. Ide o v súčasnosti jeden z najlepších algoritmov schopných redukovať vznik mikro-bublín. Rovnako aj deepstopy sú vyrátané na základe štúdií Dr. Brucea Wienkeho v laboratóriách v Los Alamos. Nie sú automaticky používané, ale pochopiteľne jestvuje možnosť ich zakomponovať do výstupového režimu.

 


Graf počas ponoru

Matrix, poskytuje potápačovi možnosť, si priamo v potápačskom režime pod vodou prepnúť počítač na graf ponoru a sledovať svoj profil v reálnom čase. Pre jeho lepšie odčítavanie slúži podsvietenie, ktoré je možné nastaviť ako permanentné svetlo.


Ovládanie

Na rozdiel od iných "hodinkových" computrov sa tlačidlá Matrixu dajú ovládať aj v hrubších rukaviciach. Prístroj má celkom 4 ovládacie tlačidlá. Pod vodou si však potápač vystačí aj s dvoma, ktorými listuje v menu ako aj potvrdzuje konkrétne nastavenie. Tretie tlačidlo znamená "späť". Posledné štvrté, ovláda svetlo.


Načo hľadieť

Zvýšenú pozornosť, je potrebné predponorom venovať stavu napätia batérie. Približne pri 11% zbytkovej kapacity už Matrix nepustí svojho pána pod vodu. Opatrenie má svoju logiku v rámci výpočtov zbytkového množstva dusíka medzi ponormi. Opätovné nabitie je možne už do 1 hodiny. Ak Matrix pripojíme k sieti, skráti sa čas z 0 na 100% na 45 minút. Výrobca uvádza na jedno nabitie15 hodín práce. V reálnom testovaní, zvyčajne vydržal počítač približne 10-12 bežných 45 minútových ponorov.


Parametre

A záverom zopár technických údajov:


Displej: LCD Full Matrix s aktívnym podsvietením

Režimy: potápačský; gauge

Plyny: Vzduch/Nitrox po 99% O2

Výmeny plynov: celkom 3

Logbook: 35 hodín, za predpokladu ukladania každých 5 sekúnd

Osvetlenie: Áno

Interface: je v cene a v základnej zostave počítača

Maximálna hĺbka: 150 m

Výmena batérie: po 500 hodinách v autorizovanom servisnom centre

Napájanie: monočlánky, cez interface

Kompas: digitálny

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017