Pro Dive Chorvátsko 
 

Linde Werdelin

 

Pridané 6.3.2012

 

Výrobcom tohto počítača je malá firma z Dánska, zameraná na ručne produkované exkluzívne hodinky. Aj keď reklamný slogan „najsofistikovanejší potápačský počítač“ vyvoláva úsmev na našej tvári, ide bezpochyby o moderný výrobok.

 

Vonkajší vzhľad

Telo prístroja patrí skôr k tým väčším, v tomto segmente potápačského výstroja. Dizajn počítača je už na prvý pohľad moderný a hanbiť zaň, by sa nemusel ani agent jej veličenstva James Bond. Puzdru štýlového prístroja z eloxovaného duralu dominujú hranaté tvary a výrazné tlačidlá v rade na spodnej strane. Dodáva sa v troch farebných variantoch:
- Čierna
- Matne – hliníková
- Kovovo – zlatistá
V budúcnosti sa dajú predpokladať aj ďalšie farby puzdier ako aj špeciálne edície.


Displej

Dominantný displej má obdĺžnikový tvar. Jeho kryštálové sklo je vyrobené z „ťažko poškriabateľného“ zafíru, keď len diamant je tvrdší. „The Reef” je prvým počítačom, ktorého farebný LCD displej poskytuje neuveriteľne ostrý obraz.
Technológia výroby transflektívneho displeja umožnila bezproblémové sledovanie displeja tak na súši ako aj pod vodou. Obrazovka prístroja sa automaticky prispôsobuje optickým podmienkam aj vo veľmi nevhodnom svetelnom prostredí.

 

Ovládanie prístroja

3 zo 4-roch ľahko ovládacích tlačidiel sú umiestnené na spodnom okraji počítača a 1 na jeho ľavej strane. Väčšina potápačov, ak zoberie prístroj do rúk zorientuje Reef hlavou dolu v snahe ich ovládať ukazovákom. Výrobca ho však skonštruoval spôsobom tak, aby sa tlačidlá na spodnom okraji ovládali palcom.
Pretože ľavé osamotené tlačidlo je určené na krok späť, musí sa pri ovládaní počítač prekladať občas trocha nešikovne prekladať z ruky do ruky.
Ale inak je ovládanie prístroja veľmi jednoduché a intuitívne. Spodnými tlačidlami sa ľahko naviguje v prehľadnom a užívateľsky prijateľnom menu.


Vlastnosti a schopnosti

„The Reef“ má štandardné funkcie v niekoľkých pracovných módoch:
- Dive
- Gauge
- Freedive
Dokáže počítať s Nitroxovými zmesami až do 100% obsahu kyslíka. Uskutočnený ponor zobrazuje jednak numericky, ako aj veľmi názorne graficky na svojom veľkom displeji.
Počítač pracuje s algoritmom na báze Buehlmann ZH-L16 (rátajúcim so 16 tkanivovými skupinami). Je schopný pracovať až do hĺbky 120 metrov. Software prístroja sa v budúcnosti bude vyvíjať, s možnosťou update jeho užívateľa bez potreby výmeny hardware.
Aktivuje sa samočinne po styku s vodou. Pochopiteľne zapnúť prístroj je možné aj ručne.
Jeho Logbook zaznamenáva 120 hodín ponorov v sekundovom rozhraní.
Skvelý je najmä digitálny kompas, umožňujúci vopred zadať do pamäte prístroja smery.
Zdá sa nám však, že v cenovej hladine 1.500 Eur by nemala chýbať možnosť integrácie so vzduchom, t.j. prijímač schopný monitorovať tlak plynu v zásobníku.


 

Nabíjanie prístroja

Napäťový modul počítača sa nabíja prostredníctvom špeciálnej jednotky cez USB alebo zásuvku z 220 V. Súčasne táto jednotka prenáša dáta z /do počítača. Výrobca uvádza hodnotu pracovného času počítača 28 hodín po úplnom nabití batérií.


Odlišnosti a „vychytávky“

Užívateľ prístroja od Linde Werdelin si môžu zvoliť farbu pozadia prístroja (čierna, kovová a zlatá). Individuálne si tiež dokáže nastaviť názov, ktoré sa v hlavnom menu zobrazuje ako aj meno (adresu), ktoré je potrebné volať v prípade núdze.
V potápačskom režime, je možné ho pod vodou „prepnúť“ na takzvaný redukovaný displej, ktorý zobrazí len :
- Aktuálnu hĺbku
- Čas ponoru
- Bez-dekompresný čas spolu s grafickým ukazovateľom nasýtenia N2
- Graf profilu ponoru
Pri úplnom, „neredukovanom“ displeji zobrazuje počítač navyše tiež:
- Maximálnu dosiahnutú hĺbku
- MOD pri zvolenej hodnote ppO2.
- Teplotu vody
- Nastavenú zmes, resp. percentá O2.

Za užívateľsky príjemnú považujeme aj možnosť dobíjania prístroja cez USB rozhranie.

 

Propagácia výrobku

Prekvapiť v dnešných časoch je zložité. A reklamný priemysel rozhodne patrí medzi kreatívne odvetvia. Vývojári z Linde Werdelin to preto skúšajú netradičným spôsobom. Výrobky spoločnosti, ich vlastnosti propagujú prostredníctvom kreslených hrdinov zo špeciálne vytvoreného comicsu. A tak sa o možnostiach prístrojov dozvedáme z úst akčnej hrdinky v štýle Lary Croft. Stiahnuť si celý comics môžeš napríklad aj na stránke www.unterwasser.de .


Balenie a cena

Základná cena počítača „The Reef“ od Linde Werdelin, je 1.500 Eur (február 2012).
Expeduje v sade, v ktorej nechýbajú:
- Výpočtová jednotka / počítač
- Akumlátorový blok s nabíjačkou
- USB kábel na nabíjanie a prenos dát
- Nastaviteľný remienok na zápästie
- Návod na použitie vo forme USB kľúča
- Kožený kufrík so zipsom.
Svojou cenou a schopnosťami konkuruje „The Reef“ najmä výrobkom: Scubapro Galileo Sol, Mares Icon HD, UEMIS zurich či Suunto D9tx.


 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017