Pro Dive Chorvátsko 
 

Liquivision - Xeo

                                                                                                                                  Pridané 30.7.2013

 

 

Vonkajší vzhľad

Xeo meria 6,4 x 5,5 x 3,8 cm, čo ho v kategórii “technických” počítačov zaraďuje skôr medzi kompaktné prístroje. Jeho puzdro istotne nepatrí medzi elegantné, ale na druhej strane podfarbuje “technický” ráz počítača. Sklíčko displeja je vyrobené z minerálneho skla odolného proti poškrabaniu.

 

Už na prvý pohľad zaujme Xeo veľkými znakmi na displeji, zobrazenými tučným a farebným písmom pre pohodlné čítanie. Xeoje dodávaný svojmu novému majiteľovi v sade, v ktorej nechýba „klasický“  remienok na zápästie, ale aj gumičky pre upevnenie spôsobom, akým sa nosia prístroje v komunitách technických potápačov.

Poklepávanie

Zastavme sa ďalej pri ovládaní prístroja Liquivision Xeo, ktoré hádam nemožno nazvať lepšie ako “poklepávanie. Už v minulosti som potápal s americkým počítačom značky Cochran, na ktorom sa “poklepávaním” zapínalo osvetlenie displeja. Nemôžem tvrdiť, že by som v tých časoch bol nadšený uvedenou funkciou, preto som si radšej nastavil trvalé podsvietenie, ktoré fungovalo skvele. Možno preto som spočiatku pomerne skepticky pristupoval aj ku kanadským počítačom od firmy Liquivision a ich systému ovládania “poklepávaním”.

V prvom rade bol rozdiel v tom, že na prístroje Liquivision sa “klepe” len prstami a to vždy po tej strane, ktorá zodpovedá želanému pohybu v menu. “Poklepanie” po vrchnej hrane, znamená pohyb smerom nadol (a vice versa “poklepanie” na spodku - posúva kurzor nahor). Pohyb zo strany, znamená možnosť vstupu do menu konkrétnej položky.

So svojimi jasnými farbami na displeji, pripomína Xeo skôr počítačovú hru. Preto je viac ako pravdepodobné, že budeš objavovať zákutia pohybu v menu hoci aj ležiačky potme večer v posteli, počas svojho prvého zájazdu za potápaním.
Počítač sa do života prebúdza serious troch krátkych, po sebe nasledujúcich poklepnutí. Ak má jeho užívateľ pocit, že by ho mohol zapnúť nevedome, môže vymeniť 3 poklepy za 5. Nastavovať sa dá aj potrebná sila, respektíve senzitivita úderov. Časom si na ovládanie zvykneš a oceníš skutočnosť, že počítač nemá žiadne tlačidlá, ktoré by mohli odpadnúť a stratiť sa na palube.
Xeo sa aktivuje cez internet, pričom záruka začína bežať okamžikom aktivácie.

 

Nastavenie prístroja

Počítač má obrovské množstvo alternatívnych variantov nastavenia. Xeo poskytuje alternative automatického stlmenia žiarivosti displeja, podľa intenzity okolitého prostredia. V tropických vodách s ním preto napríklad nebudeš oslňovať svojho partnera v plytkej a ešte slnkom ožiarenej časti ponoru.

V trimixovom režime, sa dá prístroj nastaviť na 10 rozličných zmesí plynov. V CCR režime zasa fixné set-pointy. Xeo ti dá unikátnu možnosť vlastného prispôsobenia si displeja. Napríklad čas, môže byť vyjadrovaný v hodinách a minútach alebo len v minútach.

Pre výpočet dekompresie používa Buhlmannov ZH-16C algoritmus. Xeo ponúka sadu faktorov v dekomprených nastaveniach, ale nedoporučujeme nimi manipulovať v prípade plne nerozumieš všetkym dôsledkom takéhoto konania. Aj v tomto prípade bude lepšie ak svoj “názor” skonzultuješ s manuálom alebo vysvetlením na webe. Za samozrejmý sa dnes považuje aj vstavaný plánovač ponorov.

Nastaviť sa pochopiteľne dajú maximálne hodnoty PO2 ponoru, použitého plynu či maximálna narkotická hĺbka (END = Equivalent Narcotic Depth). Užívateľ si môže zvoliť imperiálne alebo metrické jednotky podľa toho, na akú sústavu je zvyknutý.

 

OLED displej a batérie

OLED, je skratka anglického výrazu = Organic Light Emitting Diode Display. A skutočne, obrazovka prístroja je skvele čitateľná aj v úplnej tme a to zo širokého, až 170 stupňového spektra uhlov. Displej aktívne svieti a tak nie je potrebné zložito aktivovať podsvietenie, ale v prípade potreby sa stačí na displej len pozrieť. Túto funkciu istotne ocení každý potápač a to nielen pri natáčaní a podvodnej dokumentaristike.

Tak ako iné výrobky od Liquivision, aj Xeo prichádza v krásnych farebných a neskutočne žiarivých tónoch. Xeo používa unikátny keramický tlakový sensor. Pretože z celej jednotky sa len len ochranná zátka puzdra batérie priamo stýka s okolitou vodou, je predpoklad, že prístroj bude vzhľadom na tesnosť extrémne spoľahlivý. Výrobca tiež udáva bezpečnú hĺbku nasadenia až do 200 metrov.
Pochopiteľne sveteľnosť displeja nie je zadarmo, a počítač má aj patričnú spotrebu energie. Čerpá ju zo 6 voltových líthiových batérií ER1 6V. Užívateľ počítača si ich na rozdiel od mnohých konkurenčných produktov za minimálny čas a celkom bez problémov vymení aj sám.

 

Niekoľko drobností

Čas ponoru je meraný s presnosťou na sekundy, pričom stopky je možné v priebehu ponoru opakovane resetovať. Prístroj ponúka aktuálny výpočet priemernej hĺbky ponoru, taktiež s možnosťou nulovania v ktorom koľvek okamihu. Logbook ma tiež funkciu poznámok a počítač poskytuje celú škálu optických varovaní. Jeho pamäť má kapacitu prakticky na neobmedzený počet ponorov.
Medzi priamych konkurentov počítača Xeo patria napríklad tiež VRX OLED či americký Shearwater Predator.

 

Ako kúpiť

XEO, jeho doplnky ako aj ďalšie počítače od Liquivision si môžeš zakúpiť u slovenského dealera tejto značky - Aronnax s.r.o. najnošiu ponuku hľadaj na stránkach: eShopu spoločnosti

 

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017