Pro Dive Chorvátsko 
 

Liquivision - Lynx

                                                                                                                                  Pridané 5.1.2014

 

Stručná charakteristika prístroja

Liquivision Lynx, je momentálne (2013) jediným počítačom na svete, ktorý v sebe integruje 3 tak veľmi potápačmi žiadané funkcie:
- plnofarebný a žiarivý OLED displej
- plynovú integráciu prostredníctvom bezdrôtového prenosu
- intuitívne ovládanie prístroja navigáciou v menu takzvaným “poklepávaním”

 

Ďalej ponúka:


- možnosť použitia s 3 rôznymi zmesami (od vzduchu – cez Nitrox – až po 100% O2)
- zobrazovanie osobnej spotreby plynu s vizuálnou indikáciou zbytkového času plynu
- sledovanie zásoby plynu svojho partnera až do vzdialenosti 100 metrov
- digitálny kompas
- plánovač a simulátor ponoru
- denník ponorov a jeho záznam po spárovaní s PC/MAC

Po rozšírení funkcií prístroja ešte navyše aj:


- monitoring a zobrazovanie tlaku plynu ďalších 9-tich potápačov vo vode
- možnosť elektronickej navigácie priameho smeru k plavidlu
- schopnosť prijať textovú správu z lode


Made by Liquivision

V čom Lynx za ostatnými počítačmi značky Liquivision nezaostáva, je jasné už z tvaru jeho puzdra a letmého pohľadu do manuálu prístroja. Tak ako jeho predchodcovia (Xeo aj Kaon) disponuje:


- famóznym plnofarebným OLED displejom s možnosťou nastavenia farieb a rozloženia displeja, respektíve množstva zobrazovaných informácií. Displej má aktívne podsvietenie s premenlivým stupňom “žiarivosti”.
- Batériou, ktorej výmenu zvládne aj priemerne zručný potápač aj za niekoľko minút. Na výber má hneď oba varianty, keď prístroj Lynx beží rovnako spoľahlivo na dobíjatelné aj jednorazové články.
- Keramickým tlakovým senzorom na snímanie hĺbky, až do garantovaných 200 metrov.
- Remienkom na zápästie, ako aj gumičkami na uchytenie počítača spôsobom, akým je to bežné v komunite technických potápačov.

O všetkých, sme písali na iných miestach našej stránky, najmä v popisoch prístrojov Liquivision Xeni a Kaon.

 

Funkcie tlaku plynu

A teraz k novinkám. Lynx sa ako prvý z rodiny prístrojov Liquivision zaradil medzi takzvané “integrované počítače” s meraním a zobrazovaním tlaku dýchacieho plynu. Okrem výpočtu zbytkového času ponúka tiež informácie o osobnej spotrebe potápača.

Kompletné funkcie merania a prenosu tlaku plynu potápača sú v prípade rozšírenia sadou “Lynx Omniscient Dive Master Kit”, doplnené o možnosť monitorovania tlaku vo fľašiach aj ďalších 9 potápačov, ktorí sú spolu s Dive Masterom momentálne vo vode. Prenos týchto informácií funguje na vzdialenosť až 100 metrov.

Navyše, uvedený monitoring umožňuje Divemasterovi určiť, ktorým smerom a v akej približnej vzdialenosti od neho sa nachádzajú! Konštruktérom Lynxu sa podarilo vtesnať do prístroja aj funkciu, keď vopred určená hranica poklesu tlaku plynu v zásobníku potápača, diaľkovo a bezdrôtovým spôsobom upozorní Divemastera varovaním na jeho displeji. A to už sa skutočne stretávame s budúcnosťou …….

 

Elektronická navigácia

Ďalšou novinkou je “Lynx Location Transmitter”. Ide o elektronický vysielač, ktorý môže byť umiestnený na plavidle, na mieste budúceho stretnutia potápačov, pri vchode do jaskyne, vraku atď. Hádam netreba zdôrazňovať, ako veľmi tato pomôcka v budúcnosti uľahčí návrat potápačov k plavidlu a predovšetkým zvýši ich bezpečnosť vo vode. Ako sme už spomenuli, Divemaster môže monitorovať priamy smer, ktorým sa vzhľadom k nemu ďalší potápači nachádzajú, ba dokonca aj obdržať od nich núdzový signál.

Zariadenie funguje bez párovacích chýb či straty signálu z dôvodu HID svietidiel či stroboscopických lámp. Je nezávislé od kombinácie s funkciou tlaku plynu. Hodí sa preto rovnako dobre aj rebreatherovým potápačom či freediverom.

Prevádzkovateľov potápačských lodí bude v budúcnosti istotne zaujímať tiež sada “Lynx Omniscient Boat Kit”. Umožní im:
- označiť polohu lode, ktorú budú vedieť potápači ľahko nájsť zo vzdialenosti 100 metrov
- monitorovať zásobu plynu potápačov vo vode z pohodlia na palube, taktiež zo vzdialenosti približne 100 metrov
- komunikovať s potápačmi, prostredníctvom odoslania krátkej textovej správy, ktorú obdržia na obrazovku svojich počítačov.


Takáto možnosť komunikácie, si istotne nájde svoje miesto nielen vo sfére pracovného, vedeckého či vojenského potápania ale aj v komunite rekreačných potápačov.

 

Ako kúpiť

Cena celého kompletu Liquivision Lynx sa na slovenskom trhu sa pohybuje okolo 1 200 Eur. Počítač si môžeš zakúpiť u oficiálneho slovenského dealera tejto značky - spoločnosti Aronnax s.r.o. so sídlom v Bratislave prostredníctvom: eShopu spoločnosti

 

 

Jana Gondová

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Potápa sa od roku 1983.
Ako absolventka FTVŠ UK sa profesionálne venuje športu
v jeho organizačných štruktúrach na rôznych úrovniach.
V súčasnosti je zodpovedná za prácu oblastného zastúpenia
agentúry TdiSdi na Slovensku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017