Pro Dive Chorvátsko 
 

Budúcnosť počítačov (verzia z roku 2006)

                                                                                                                                  Pridané 4.3.2012

 

Poznámka redakcie:

Texty o budúcnosti počítačov (pozri tiež verziu z roku 2009) vznikali ako odpoveď na nástup elektroniky do sveta potápania. Ich autor sa v intervale 3 rokov zamýšľa nad schopnosťami a vlastnosťami prístrojov, ktoré sa podľa neho len mali objaviť. Prvý z nich bol publikovaný v časopise H2O ešte v roku 2006. Je zaujímavé s odstupom času sledovať reálne naplnenie sa týchto, vtedy ešte do značnej miery "futuristických" myšlienok.

 

 

V elektronike – hoci aj tej pod vodou používanej je niekedy ťažko byť prorokom. Aj na súši sa stačí pozrieť navôkol, čo všetko sa za posledné roky zmenilo. A nemyslíme tým len masívne sa zmenšujúce rozmery počítačovej techniky, ich neustále sa znásobujúcu rýchlosť či gigantickú kapacitu. Často sa aj nám, čo si hovoríme „moderní a rozhľadení“ stáva, že jednoducho pri pohľade na nejaký moderný prístroj ani len netušíme k čomu bude vlastne slúžiť, nieto aby sme ho mohli spustiť....

 

Budúcnosť podvodnej výpočtovej techniky už naznačila posledná novinka od SUUNTA, ktorou je ich model „D9“. Je to prístroj, ktorý v sebe odzrkadľuje vývoj počítačov od teórie maximalizácie (čo najviac prístrojov) spojenej s redundanciou (zdvojovania prístrojov) až k integrácii (v duchu „všetko v jednom“).

Producentovi tejto hračky pre dospelých sa podarilo vtesnať do prístroja takmer všetko, čo bolo v tejto oblasti doposiaľ vyvinuté. Okrem hĺbkových, časových a dekompresných čísiel poskytuje D-9 aj integrované údaje o tlaku, zbytkovom čase. Pochopiteľne, že v súlade s najnovšími technológiami je prenos na tlakové čidlo diaľkový a potápača zbytočne neobmedzuje hadica. Prístroj umožňuje potápanie s viacerými zmesami, ktorých výmenu si môže potápač prepínať pod vodou manuálne v závislosti na tom, čo práve dýcha. Na lepšiu orientáciu na súši aj pod vodou slúži kompas.

A čo budúcnosť ? Pravdepodobne môžeme očakávať možnosť ešte precíznejšieho nastavovania počítača podľa osobných preferencií. Na výber bude niekoľko variánt výstupových možností a dekompresných výpočtov. Zlepšovať je čo aj v oblasti zobrazovania varovných signálov. SUUNTO už má vo svojich počítačoch určených pre outdoorové aktivity akými sú jachting, trekking zabudovaný prijímač navigácie podľa GPS. Aj keď je jeho použitie pod vodou zatiaľ nereálne, môže sa právom domnievať že ho SUUNTO v budúcnosti zabuduje do niektorej svojej novinky určenej pre potápačov.

Uvedené v plnej miere platí aj o možnosti zobrazovania pulzovej frekvencie potápača. Tento monitoring už má SUUNTO zvládnuté v celej rade svojich výrobkov. Zostáva len doriešiť ich lepšiu vodotesnosť respektíve odolnosť voči vyšším tlakom. Pravdepodobne tým v neďalekej budúcnosti budeme mať k dispozícii prístroj, ktorý v spojení s frekvenciou dýchania, spotrebou plynu a pulzovou frekvenciou bude schopný podrobnejšie sledovať náš organizmus pod vodou.

A v zásobe ešte zostávajú meranie odplávanej vzdialenosti pod vodou, komunikácia medzi partnermi, diaľkové monitorovanie polohy, smeru a rýchlosti pohybu potápačov pod vodou z paluby lode divemastrom či hranie digitálnych hier alebo sledovanie UW videa na krátenie si času na bezpečnostnej zastávke. Neveríte ?


 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017