Pro Dive Chorvátsko 
 

Tlaky plynov

 

                                                                                                             Pridané 15.3.2017

 

 

 

Meranie tlaku plynu v zásobníku, ktoré zvyšuje pohodlie a komfort potápača je možné dvoma spôsobmi.

Na vysokotlakovej hadici

Prvý z nich, kedysi veľmi populárny, predpokladal zabudovanie senzoru priamo do tela počítača umiestneného na konci vysokotlakovej hadice. Toto riešenie s množstvom nevýhod (spomeňme aspoň možnosť zachytenia sa či poškodzovanie korálov vláčením po dne) je v súčasnosti na ústupe. Ale pripúšťame, že sa ešte stále nájdu jeho skalní zástancovia.

 

 

S vysielačom

Oveľa modernejším spôsobom merania je tlaková sonda, ktorá sa umiestňuje na prvý stupeň regulátora do HP portu. Vysielač rádiovým signálom komunikuje s počítačom na zápästí. Takéto riešenie skvele poslúži pre účely rekreačného potápania s jedným regulátorom na prístroji.

Do sveta technického potápania si vzhľadom na veľký počet fliaš – regulátorov – manometrov zatiaľ táto technológia nenašla svoju cestu. Otáznou je aj ich odolnosť voči „drsnejšiemu“ zaobchádzaniu, bez ktorého sa často vo svete jaskynného či vrakového potápania jednoducho takíto potápači nezaobídu.

Viacero vysielačov

S rastúcou popularitou vysielačov, sa objavila na trhu aj ďalšia vychytávka. Stali sa ňou prístroje, schopné čítať a rozlišovať vysielanú informáciu z viacerých transmiterov. Potápač tak môže mať na displeji svojho počítača údaj o tlaku plynu v zásobníku svojho partnera. Alebo napríklad v prípade inštruktora/divemastera, ktorý má možnosť monitorovať aktuálnu zásobu plynu u svojich zverencov.

Pre sidemount

Ale uvedenú novinku uvítali napríklad aj priaznivci sidemount spôsobu potápania. Na ich rukách sa objavili prístroje, na obrazovkách ktorých dnes môžu byť údaje či grafické rozhrania zobrazujúce „ľavý“ aj „pravý“ zásobník. Ak pritom ide o farebné počítače, schopné aj vizuálne upozorňovať svojho užívateľa na výmenu regulátorov, značne sa tým zjednoduší manažment plynov.

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017