Pro Dive Chorvátsko 
 

Lokalizácia

 

                                                                                                             Pridané 18.3.2017

 

 

 

Lokalizácia v zmysle polohy plavidla, či nášho potápačského partnera patrí medzi funkcie, ktoré sa do našich prístrojov dostávajú len veľmi pomaly a patrí medzi posledné vylepšenia súčasných počítačov. Pod lokalizáciou máme na mysli dva parametre: smer a vzdialenosť.

Smer

Na displejoch niektorých pokročilých prístrojov súčasnosti, môžeme dnes okrem iných údajov vidieť aj smer, ktorý k nám emituje vysielač nášho partnera. Tento signál vychádza zvyčajne zo zdroja, ktorým je transmitter v HP porte a prostredníctvom ktorého náš druh získava informáciu o tlaku plynu vo svojom zásobníku.

Potápač vníma smer k svojmu partnerovi ako výseč, v osi ktorej je signál akoby najsilnejší. Ak je lokalizátor kombinovaný s elektronickým kompasom, objaví sa mu súčasne aj azimut hľadaného smeru, vyjadreného v stupňoch od severu.

Vzdialenosť

Okrem smeru, vidí majiteľ takéhoto prístroja aj približnú vzdialenosťdruhého potápača. Graficky býva vyjadrovaná ako distančné semicirkulárne rozhranie a numericky ako vzdialenosť OD-PO (napríklad 0-25 metrov).

Lokalizácia plavidla

Väčšina potápačských vysielačov prestáva emitovať signál po 5-10 min „nezmeneného“ stavu hodnoty tlaku. To znamená, že individuálne vysielače po tom, čo potápač vylezie na loď a nespotrebúva plyn z už odloženého prístroja sa „uspia“.

Z tohto dôvodu sa transmitteri označujúce polohu plavidla neblokujú a signál vysielajú až pokiaľ nie sú manuálne vypnuté. Z lode sa spúšťajú na lane do hĺbky cca 5 metrov. Ich signál je potom pochopiteľne odlíšený od osobných vysielačov potápačov vo vode.

Spoľahlivosť lokalizácie

Treba však objektívne priznať, že zatiaľ navigácia nefunguje celkom spoľahlivo. A to bohužiaľ predovšetkým tam, kde by sme ju najviac potrebovali (v zatopených priestoroch baní, jaskýň či vo vnútri vrakov). S detskými chorobami sa tieto prístroje stretávajú aj pod ľadom či v plytkej vode. Dovolíme si však tvrdiť, že sa v budúcnosti celkom iste objaví aj celkom použiteľný systém.

Ak si chceš prečítať viac o jednom zo súčasných systémov lokalizácie od spoločnosti LIQUIVISION čítaj viac na inom mieste našej stránky.

 

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017