Pro Dive Chorvátsko 
 

Logbook - pamäť počítača

 

                                                                                                             Pridané 17.3.2017

 

 

 

Pamäť

Moderné počítače majú dátové kapacity, schopné zaznamenávať do svojej pamäti dáta o ponore. Niektoré umožňujú zaznamenávať v intervale niekoľkých desatín sekúnd (vhodné pre freediving) až po 10-20 sekundový rozstup, ktoré postačujú pre potreby rekreačného potápania.

Praktickým dôsledkom pre potápača je, že si môže v určitom časovom (napríklad minútovom) intervale vyvolať spätne priebeh svojho ponoru ešte na základni či sprievodnom plavidle.

Sťahovanie dát

Každý výrobca tiež nejakým spôsobom rieši sťahovanie dát do PC/MAC, ktoré následne umožňujú si vytvárať vlastné verzie denníka ponorov. V ranných dobách komunikácie našich potápačských počítačov so stolovými verziami, sme dáta sťahovali prostredníctvom špeciálnych interface zariadení. Neskôr nás progres vrhol na opačnú stranu spektra a počítače komunikovali s lepšími či horšími výsledkami cez Bluetooth rozhranie. Zaregistrovali sme ale aj pokusy s WiFi sieťovaním.

V súčasnosti sa drvivá väčšina inteligentnejších potápačských počítačov pripája k ostatným zariadeniam na sťahovanie dát tým istým USB káblom, ktorým sa plnia ich napájacie akumulátory.

Profilová krivka

Vo svete technického potápania umožňujú špičkové počítače, v ktorých útrobách pracujú výkonnejšie procesory aj kapacitne širšia pamäť, ukladať viac než potrebné množstvo údajov o ponore. A to pritom vzorkovanie býva s vyššou frekvenciou záznamu, než u rekreačných prístrojov. Následný rozbor ponoru, najmä jeho profilová krivka vzhľadom na pôvodný plán slúži k vyhodnoteniu ponoru, ako aj pomôže k plánovaniu ďalšieho.

Čierna skrinka

Nedá nám, aby sme nespomenuli aj náš pohľad na uvedenú problematiku. Domnievame sa, že počítač respektíve záznam v jeho pamäti, sa stáva najmä v prípade potápačskej nehody akousi „čiernou skrinkou“ ponoru. Pre Divemastera ci Inštruktora, tiež jediným relevantným dôkazovým materiálom a výpoveďou, ako sa v tom kritickom okamihu zachovali on aj postihnutý potápač.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 30. marca 2017